В 4-годишната история на форума то се присъжда за втори път, като първият му носител е Златомир Златанов. Един от организаторите на „Орфей“ Антон Баев с мотива:
"Ако Златомир Златанов - по думите на проф. Светлозар Игов - направи модерен обрат в българската поезия, Георги Господинов е другият значим поет от последните години, който направи обрата към постмодернизма".
Наградата за Георги Господинов идва дни след като той спечели отличието на Фонд "13 века България" за роман на годината с „Времеубежище“.
"Дълбоко в себе си съм се смятал за човек, който е тръгнал от поезията, продължава да пише поезия и който, дори когато пише романи, ползва опита си от писането на поезия. Радвам се, че този фестивал е оценил поета в мен", каза Георги Господинов.
Наградата „Орфей“ е диплом и статуетката. Тази вечер от 17 часа в Малката раннохристиянска базилика Георги Господинов се среща с читатели, след което ще участва в заключителното четене на поетичния фестивал. Връчването на наградите е в края на форума.
Журналисти от екипа на Радио Пловдив също бяха наградени по време на фестивала.
Екатерина Костова получи наградата "По следите на Орфей".
В благодарственото слово тя изрази своето вълнение, споделяйки история от творческия си път.
"Трогната съм, защото първата ми книга не беше поезия, а беше проза - "Платното на Пенелопа". От този мит стигнах до мита за "Орфей". По този път, който са митовете, вървейки и пишейки, аз не зная докъде ще стигна. Знам, обаче, че митовете са мост между неразбираемото минало и още по-неразбираемото бъдеще".
Наградата за цялостно представяне на фестивала "Орфей" получи Стоян Терзиев.
"Трудно се получава награда в родния град" - каза той. След като благодари на организатори той продължи с "Посвещавам тази награда на сина си Димитър, защото сигурно не е лесно да имаш баща поет, пък и журналист".
Наградата за стихотворение спечели Михайло Свидерски от Северна Македония.
С ритуал по освещаване и първа литургия, отслужена от пловдивския митрополит Николай, ще започне истинския духовен живот на новата църква "Света великомъченица Марина" в Асеновград. Първата копка на храма не направена преди 26 години от тогавашния митрополит Арсений. Богословът и екскурзовод от Асеновград Йвайло Мирчев разказа, че преди години в..
"Два живота" - така се наричат 2000-те страници, живeли половин век в четири машинописни екземпляра. Защо? Коя е авторката Конкордия Антарова? И наистина ли книгата е написана под диктовка на духовни учители? В "Срещите" разказва Васил Пекунов, преводач на книгата. Интересно е, слушайте.
Премиерата на "Отело" от Джузепе Верди представя Държавна опера – Пловдив. Диригент е маестро Григор Паликаров. Постановката е дело на режисьора Петко Бонев, който я създава специално за възраждането на фестивала ФОБИ - Стара Загора, а сега я възстановява по покана на Опера Пловдив. В премиерния спектакъл венецианският мавър ще бъде изигран от..
Венета Маринова, една от "Жените на Ръб-а", открива изложба в галерия "Мария Луиза" в Пловдив. Художничката е нарекла експозицията си "Точно време", като твърди, че е настъпило точното време да посрещне приятели и почитатели на по чаша вино няколко дни преди рождения си ден. Маринова е известна като една от жените в авангардната група "Ръб"..
Поставят паметна плоча на четирима видни за Пловдив евреи на сградата на организация „Шалом“ в града. Това решиха общинските съветници единодушно с 42 гласа "за". Всички те са от рода Паси - Калев. Единият от тях Исак Насим Паси е бил убит в нацисткия лагер "Собибор". Соломон Паси пък е защитавал митрополит Кирил, спасител на пловдивските евреи, от..