"Смелостта на поезията е нещо, за което трябва да се говори. И тя е в това, че се изправяш срещу смъртта, срещу собствената си смърт. Защото писането е писане срещу собствената си смърт". Това сподели за предаването "Точно днес" на Радио Пловдив Георги Господинов, носител на Голямата награда на Международния фестивал за поезия „Орфей Пловдив 2021“ за изключителен принос към поезията.
По думите му, митът за Орфей ни учи първо как да укротяваме зверовете в себе си, пишейки поезия. „И второто важно за мен е това непрекъснато изкушение на миналото и на обръщането назад. И осмеляването да се изправиш, да слезеш в царството на смъртта. Трябва наистина да си много смел“ – допълни Господинов.
Той свърза писането и с „ като да погледнеш в лицето на Медуза и да не се вкамениш. Да имаш този прозрачен щит на думите, които да те спасят“.
В Пловдив, където писателят получи наградата си, във форум, наречен „Фигурата на Орфей - между мита и мига“ той сподели с ученици и още лични уроци от писането. А за слушателите на Радио Пловдив обобщи:
„Всеки мит е една история, преживяла няколко десетки векове. Всеки мит е миг, който е успял да се консервира, като пчела от 20 века в смолата на едно дърво. Ние живеем в миговете, но това, което ще остане от нас, ако остане, може да остане съхранено в смолата на един мит.“
Цялото интервю може да чуете в аудио файла.
С ритуал по освещаване и първа литургия, отслужена от пловдивския митрополит Николай, ще започне истинския духовен живот на новата църква "Света великомъченица Марина" в Асеновград. Първата копка на храма не направена преди 26 години от тогавашния митрополит Арсений. Богословът и екскурзовод от Асеновград Йвайло Мирчев разказа, че преди години в..
"Два живота" - така се наричат 2000-те страници, живeли половин век в четири машинописни екземпляра. Защо? Коя е авторката Конкордия Антарова? И наистина ли книгата е написана под диктовка на духовни учители? В "Срещите" разказва Васил Пекунов, преводач на книгата. Интересно е, слушайте.
Премиерата на "Отело" от Джузепе Верди представя Държавна опера – Пловдив. Диригент е маестро Григор Паликаров. Постановката е дело на режисьора Петко Бонев, който я създава специално за възраждането на фестивала ФОБИ - Стара Загора, а сега я възстановява по покана на Опера Пловдив. В премиерния спектакъл венецианският мавър ще бъде изигран от..
Венета Маринова, една от "Жените на Ръб-а", открива изложба в галерия "Мария Луиза" в Пловдив. Художничката е нарекла експозицията си "Точно време", като твърди, че е настъпило точното време да посрещне приятели и почитатели на по чаша вино няколко дни преди рождения си ден. Маринова е известна като една от жените в авангардната група "Ръб"..
Поставят паметна плоча на четирима видни за Пловдив евреи на сградата на организация „Шалом“ в града. Това решиха общинските съветници единодушно с 42 гласа "за". Всички те са от рода Паси - Калев. Единият от тях Исак Насим Паси е бил убит в нацисткия лагер "Собибор". Соломон Паси пък е защитавал митрополит Кирил, спасител на пловдивските евреи, от..