Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Идеята е на „Фондация за развитие на артистични таланти“

Приз "Борис Христов" ще отличава ярки и талантливи артисти

Наградната статуетка е миниатюра на маската на великия бас, изработена от скулптора Цвятко Сиромашки

Световният оперен бас Борис Христов вдъхновява учредителите на нова престижна награда, с която в Пловдив ще бъдат отличавани талантливи артисти и прояви с  необикновен и значим принос за развитието на съвременната култура.

Изборът на днешния ден за обявяване на отличието не е случаен - на 18 май преди 107 години в Пловдив се ражда Борис Христов. Ролята му за популяризиране на българската култура  и поставянето й сред най-високите постижения на европейското и световно културно наследство е безспорна и всепризната. 

Затова  „Фондация за развитие на артистични таланти“  няма колебание чие име ще носи призът, който ще получават съвременни личности с ярки и безспорни постижения в изкуството. Наградата ще се присъжда за постижения, които по безспорен начин придават високо качество и съдържание на културните процеси в Пловдив. 

Сред критериите за избор на личност и/или събитие, достойно да нареди името си под „емблемата“ Борис Христов, от особено значение ще бъде устойчивостта на постигнатите резултати,  както и съизмеримостта им с най-добрите образци на съвременното изкуство по света. Ще се анализират и интересите на  публиките, начините и степените на въздействие върху тях, възпитаването на вкус и това доколко художественият факт способства за създаване на трайни нагласи на потребност от изкуство. 

Същевременно, изцяло в духа на цялостния отпечатък, който фигура със значимостта на Борис Христов оставя, присъждането на отличието с неговото име ще търси и насърчава произведения и автори с високи и безкомпромисни естетически критерии за създаване на стойностно изкуство.

Фондацията осъществява дейността си в Пловдив и изборът на личностите и проявите, които ще получават годишната награда „Борис Христов“ естествено ще бъде насочен към културния живот в града.

Наградната статуетка е миниатюра на един от популярните предметни символи – маската, изработена от  скулптора Цвятко Сиромашки, която посреща посетителите на входа на Дома на културата „Борис Христов“.  Идеята за превръщането й в индивидуален награден знак е на пловдивчанина Иван Фратев. Името му е трайно  свързано с подкрепата за  стойностни събития, които допринасят за достойното развитие на Пловдив . Той стои изцяло и зад финансирането на изработката на пластиките НАГРАДА „БОРИС ХРИСТОВ“.

Кои ще бъдат отличените творци  ще определя  жури, в състава на което са поканени представители на бизнеса в града, юристи и журналисти.

Статуетката ще бъде връчена за първи път през тази година и символично ще подкрепи изключителните усилия да се създава изкуство в сложната за всички артисти и хора на изкуството 2021.

Кой ще бъде първият носител на наградата“Борис Христов“, кога и как ще бъде връчена статуетката – от  „Фондация за развитие на артистични таланти-Пловдив“  засега запазват в тайна. Причината е, че "удостояването с приза трябва да бъде спонтанна и нережисирана изненада за носителя й, за да го възнагради и с емоционално поднесеното признание на Пловдив", поясняват умредителите на наградата.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Великите европейци - Джеймс Уат

Какво е за нас времето, означено с 8 часа и 17 минути? Нищо, според някои. Но не и според онези, на които влакът им тръгва точно в този час от гарата. И тъй като на всеки от нас влакът му все някога тръгва, добре е да не закъсняваме, тоест – да се замислим.    Великият британски писател Олдъс Хъксли, пише за великия шотландец и световен..

обновено на 24.04.24 в 10:36

Спомен за незабравимия Апостол Карамитев

Непубликувани факти от живота и творчеството на големия български актьор Апостол Карамитев събира книгата „Рицарят на Доброто“ с автори изкуствоведа Олга Маркова и сина на актьора Момчил Карамитев. Тя ще бъде представена в „Петното на Роршах“. В основата на книгата са разказите на Момчил Карамитев за нещата, за които са си говорили двамата с..

обновено на 24.04.24 в 08:55

Фотоизложба „Украйна: война и съпротива" в Епископската базилика

Фотоизложбата „Украйна: война и съпротива" ще бъде открита тази вечер от 18 часа в Епископската базилика на Филипопол.   Поводът е годишнината от руско-украинския военен конфликт.  Поместени са  снимки на украински и американски фотографи, които са стипендианти на  програма „Фулбрайт". Те хвърлят светлина върху дълбоките истории..

публикувано на 24.04.24 в 07:21

Студентска изложба "Графичен дизайн" в НХГ „Цанко Лавренов“

В Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ ще се открие представителна изложба на студентите от специалност „Графичен дизайн и визуални комуникации“ и „Интерактивен дизайн и компютърни игри“ във Факултет по Изобразително изкуство, Вeликотърновския университет ,,Св. св. Кирил и Методий“.  В експозицията са представени учебни проекти на..

публикувано на 24.04.24 в 06:32

Генчо Накев с нова изложба в галерия "Аспект"

В навечерието на светлите великденски празници своята осма самостоятелна изложба в галерия „Аспект“ представя Генчо Накев.   Настоящата експозиция се състои от 17 платна, обединени от афинитета на художника към абстрактното, изработени в специфична живописна колажна техника. Те са рисувани през последните две години и са разнообразни по формат,..

публикувано на 24.04.24 в 06:27