Дима Стайкова уточни, че готовността засега е само на теория, но не и на практика, тъй като има много проблеми, които възникват в използването на националната здравно-информационна система.
„Например - в понеделник в системата не излизаха имената на лекарите. Беше станал някакъв технически срив. Това породи множество въпроси – можем ли да изпълним рецептата или не. Да, но пациентите в същия момент очакват своите лекарства. Проблемите, които възникват, са много и от всякакъв характер“, каза още Стайкова.
Фармацевтите са притеснени, че сега системата се тества и тя не работи с пълно натоварване, а от 1 юни то ще е много по-голямо, което може да доведе до забавяне на изпълнението на рецептите.
„Когато аптеката влезе в тази национална здравно-информационна система, за да изтегли електронната рецепта, се получава надпис „Зарежда се информация“. Понякога един пациент е с по три-четири рецепти. Има и семейства с много рецепти. Сега в момента системата работи дори не с 10% от капацитета, който би я натоварил в следващия месец. И ние силно се притесняваме да не се получи някакво излишно забавяне, което да доведе до излишно напрежение сред пациентите и аптеките“, каза още Дима Стайкова.
Председателят на Регионалния съюз на фармацевтите подчерта, че предложението на новия здравен министър Стойчо Кацаров за промяна в Наредбата за условията и реда за предписване и отпускане на лекарствени продукти, е добро. С него и след 1 юни ще се изписват лекарства на хартиени рецепти.
„За мен това е правилно отлагане, за да може системата да се сработи по-добре“, каза Дима Стайкова.
Тя уточни, че и сега част от лекарите, а също и лечебни заведения в Пловдив и областта, нямат готовност да издават електронни рецепти.
„Оказа се, че има много лекари, които работят в медицински центрове, има много здравни и лечебни заведения, които са настроени да работят по друг начин, и нямат готовност и в момента да издават електронни рецепти“, обясни Стайкова.
Цялото интервю с Дима Стайкова можете да чуете в звуковия файл.
Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..
Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки. "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..
Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват 80 млрд и след това 87 млрд. лева. България затъва в бясна скорост в..
Ръководството на "ЕВН България" (EVN) възрази остро срещу приетия на второ четене от Народното събрание Законопроект за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, останали без ток в периода 21-31 декември 2024 г. включително. "Изненадани сме от приетото вчера в парламентарната Комисия по енергетика и днес в..
Техническият университет – филиал Пловдив отваря 12 от най-съвременните си лаборатории за практически упражнения на ученици от 58 училища в Южен централен район . Инициативата „Час в лабораторията: иновации в действие“ ще даде възможност – чрез открити уроци и практики, ученици от 11-ти и 12-ти клас и техните учители да надградят знанията си..