Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пандемията ограничи достъпа до лекари на хронично болните


Пандемията бе изпитание за голяма част от страдащите от хронични заболявания. Това заяви в интервю за програма "Точно днес" Боряна Ботева, председател на  Организацията на пациентите с ревматологични заболявания в България (ОПРЗБ). 
Тя припомни, че от организацията разпространиха и отворено писмо до институциите по повод проведената  „Седмица за информираност за ревматичните заболявания" и алармираха за проблемите на пациентите,  които чакат дълги години решение.
"Пандемията наистина  беше доста труден период, защото достъпът до лекари и лечебни заведения бе ограничен. На няколко пъти се спираше плановия прием, ограничаваха се хоспитализациите и това се отрази по негативен начин на всички, каза Ботева, която също страда от ревматологично заболяване.
Тя допълни, че  още не е е решен въпросът за  имуноглобулините, които  се използват като „оф лейбъл“ лечение от пациенти с лупус и други системни заболявания на съединителната тъкан. Здравната каса обаче, не ги плаща.
До момента пациентите си ги купуваха със собствени средства. Някой успяваха, други не.  Само че от скоро се повиши  цената на медикамента и в момента той е три пъти по-скъп.  Много пъти повдигахме въпроса  за реимбурсацията им от НЗОК. Обръщали сме се към всички институции, които имат отношение към този въпрос. Надяваме се да има разрешение на този проблем. Говорили сме и с новия здравен министър. Положително сме настроени, че той ще направи  най-доброто в рамките на правомощията му и времето, което има", допълни Ботева.
Относно процеса на ваксинация на хронично болните тя обясни, че доста хора споделят в организацията, че вече са се ваксинирали и се чувстват добре. Много малка част съобщават за леки неразположения. По-голямата част имат страх и притеснения относно съпътстващите си заболявания.
"Това което  беше като достъпна информация и аз я споделям с останалите пациенти са препоръките на експертния съвет по ревматология за ваксинация. Те са достъпни в специализирания сайт за коронавирус.  Има и редица платформи, където може да се направи онлайн консултация, обясни Ботева.
Тя е категорична, че преди ваксината всеки пациент с хронично заболяване трябва да се консултира с лекуващия си лекар. 
Решението за ваксинация всеки трябва да вземе сам, но след като бъде добре информиран.
"Има страх, има и трудности. В нашата организация имаме добра комуникация с имунолози, които ни помагат изключително много с информация.  Що се касае до интернет пространството успяваме да намерим информация, но що се касае до контакта с лекарите - затруднен е и продължава да бъде такъв", допълни Ботева.
Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

С мащабни проекти район "Тракия" отбелязва своя празник

Точно днесе и празник на най-младият район на Пловдив, а именно „Тракия“, който става на 51 години. Първите блокове там са построени през 1973-та година за да се отговори на разрастващият се град и преодоляване на жилищната криза. Днес увеличаващите се жилища в района създават и проблем с паркирането, но поставят и въпросите, свързани с..

обновено на 06.08.24 в 11:23

Време е партиите да разберат, че НС не е кварталният пясъчник

Не е изненада, че отново отиваме на предсрочни избори, защото партиите още от предишните си постлаха толкова късо одеялце, на което не могат да се съберат всичките им амбиции, каза в предаването "Точно днес" политологът Любомир Стефанов. Политическите ни партии не разбират връзката между гражданите и управлението, дупката между обещанията и..

публикувано на 06.08.24 в 10:34

36 училища в Пловдив и областта с нови класни стаи

36 училища от Пловдив и региона получават финансиране за нови класни стаи по хуманитарни науки, география и икономика, технологии и предприемачество и за целодневна организация на учебния ден. Общият брой на одобрените за страната е 426.  Средствата са осигурени от Министерството на образованието и науката по Национална програма „Осигуряване..

обновено на 05.08.24 в 16:40

ПУ е домакин на международен семинар на българисти

Студенти и докторанти от 10 държави се включиха в Международния семинар на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, който продължава до 10 август. Най-далечният участник е от страната на изгряващото слънце – Япония. Събира ги една обща страст - изучаването на българския език, историята и културата на страната ни. Темата на семинара е..

публикувано на 05.08.24 в 11:30

Носенето на маски при мръсен въздух е въпрос на манталитет

На фона на бушуващите през лятото пожари и замърсяването на въздуха в края на миналата седмица заради горящото депо за отпадъци в Цалапица говорим за здравната цена на мръсния въздух и знаем ли как адекватно да се предпазим в такива ситуации. Разговорът е с доц. Владимир Ходжев, началник на клиниката по пневмология и фтизиатрия в УМБАЛ „ Св. Георги“...

публикувано на 05.08.24 в 11:23