Европейският съюз продължава програмата "Хоризонт Европа", като финансира научни изследвания и иновации за периода 2021-2027г. Това е най-мащабната в света научна програма, която има средства в размер на 95,5 млрд. евро.
България участва в програмата още от периода, в която тя носеше името "Хоризонт 2020". Осъзнавайки възможността на екосистемните услуги, ЕС финансира мащабни проекти и въвежда регулации в подкрепа на опазването им. Един такъв научен проект, финансиран по програма “Хоризонт 2020” EcoStack, има за цел да развива и подкрепя екологично, икономическо и социално устойчиво земеделие чрез използване и защита на функционалното биоразнообразие, като по този начин подкрепя и доставчиците на екосистемни услуги.
В проекта са включени 24 партньорски институции, между които и Аграрен университет в Пловдив, от 13 държави, обхващаш основни производствени зони и системи за земеделско производство (конвенционално, биологично) в Европа.
Целта на учените е да развиват земеделие в полза на доставчиците на екосистемни услуги. Финансирането за страните по проекта е 11 млн. евро.
От Аграрен университет в Пловдив проф. д-р Вили Харизанова, декан на Факултета по растителна защита и агроекология, разказва за проекта им, по който изследват подобряването на растителните насаждения, и алтернативите на познатите ни пестициди.
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..
Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги" д-р Христиана Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..
Два нови кувьоза Dräger получи неонатологичното отделение на пазарджишката болница. Апаратурата е закупена със средства на лечебното заведение и ще бъде използвана за осигуряване на грижи за недоносени и новородени с нужда от специализирано лечение. Така закупените със собствени средства кувьози вече са 6, съобщиха от лечебното заведение...
„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..