Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проектът EcoStack търси иновации за земеделието

България участва с научни изследвания по програма "Хоризонт Европа"

Европейският съюз продължава програмата "Хоризонт Европа", като финансира научни изследвания и иновации за периода 2021-2027г. Това е най-мащабната в света научна програма, която има средства в размер на 95,5 млрд. евро.

България участва в програмата още от периода, в която тя носеше името "Хоризонт 2020". Осъзнавайки възможността на екосистемните услуги, ЕС финансира мащабни проекти и въвежда регулации в подкрепа на опазването им. Един такъв научен проект, финансиран по програма “Хоризонт 2020” EcoStack, има за цел да развива и подкрепя екологично, икономическо и социално устойчиво земеделие чрез използване и защита на функционалното биоразнообразие, като по този начин подкрепя и доставчиците на екосистемни услуги.

В проекта са включени 24 партньорски институции, между които и Аграрен университет в Пловдив, от 13 държави, обхващаш основни производствени зони и системи за земеделско производство (конвенционално, биологично) в Европа. 

Целта на учените е да развиват земеделие в полза на доставчиците на екосистемни услуги. Финансирането за страните по проекта е 11 млн. евро.

От Аграрен университет в Пловдив проф. д-р Вили Харизанова, декан на Факултета по растителна защита и агроекология, разказва за проекта им, по който изследват подобряването на растителните насаждения, и алтернативите на познатите ни пестициди.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 10:55

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54
Д-р Христиана Бацелова

Грипът ще ни съпътства от януари до март

Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги"  д-р Христиана Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през  януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..

публикувано на 10.01.25 в 10:37

Неонатологията на МБАЛ-Пазарджик получи нови кувьози

Два нови кувьоза Dräger получи неонатологичното отделение на пазарджишката болница. Апаратурата е закупена със средства на лечебното заведение и ще бъде използвана за осигуряване на грижи за недоносени и новородени с нужда от специализирано лечение. Така закупените със собствени средства кувьози вече са 6, съобщиха от лечебното заведение...

обновено на 10.01.25 в 10:17

Няма никаква опасност за Панагюрското съкровище в „Гети“

„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..

публикувано на 09.01.25 в 16:04