Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тези, които носят словото, имат не само меч, но и щит

| обновено на 26.05.21 в 11:44
7
Снимка: Димитър Владимиров

Честит празник на всички, озарени от словото! Оттук до Улан Батор, защото и монголците пишат на кирилица“ – това поздравление отправи в интервю за Радио Пловдив поетът и журналист Стоян Терзиев, тазгодишният лауреат на награда „Орфей“ от международния поетически фестивал с това име.

Разбира се, че поезията има и други функции, освен да бъде една красива и мерена реч – тя има функцията да носи любовния смисъл, има функцията да кодира тайното, вълшебното и магичното... 

Онзи ден писателят Георги Господинов, който на същия този фестивал взе наградата за цялостно творчество, припомни и друга функция на поезията, а именно тази да бъде памет. Защото стиховете на Омир са се предавали от уста на уста в мерена реч с една единствена цел – лесно да бъдат запомняни и така предавани от поколение на поколение. Докато се появи онази революционна идея за писменост, на която на днешния ден отдаваме почит“ – сподели Стоян Терзиев.

Най-лошият враг на човечеството според мен е невежеството. Нека го кажа така по-метафорично – тези, които носят знанието и словото, имат не само меч, но и щит“ – убеден е поетът.

Терзиев поздрави колежката си Екатерина Костова, която спечели награда "Орфей" за своето есе.

Поетът представи накратко и идеята на своето есе "Орфей, който ни води отвъд".

"Опитал съм се да избягам от клишето за Орфей. България, Балканският полуостров, пък и светът като цяло знае легендата за Орфей. Знае за музиканта, поета, от чиито песни дърветата дори изтръгвали своите корени, за да го последват. Страшна е тази картина само като си я представиш! 

Друга страшна картина е, когато Орфей слиза в подземното царство и омайва Хадес и Персефона. Но това е клишето за Орфей. Той има много други проявления - като йерофанта Орфей - създателя на орфическите мистерии за посвещаването, човекът, който вярвал и проповядвал, че душата е безсмъртна, защото е божествена и чрез тези орфически мистерии той я съхранява за Небесния Отец. Върху йерофанта Орфей е ударението на моето есе" - разказва Стоян Терзиев.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Празничен концерт за Китайската Нова година в Пловдив

„Изтокът среща Запада“ – така се нарича празничният концерт, посветен на Китайската Нова година, който ще се състои в неделя, 09 февруари, от 14.00 часа в Дома на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Събитието е организирано от  Министерство на културата и туризма на КНР и Посолството на КНР В България   и в него ще участват китайски и..

публикувано на 07.02.25 в 12:19

В "Срещите" разговор за виното и любовта

В месеца на виното и любовта „Срещите” питат защо от векове, те - виното и любовта, вървят заедно?  Наистина ли пробиват бронята, в която сме опаковани и някак си ни приближават до Твореца?  Проф. Валери Стефанов и писателката Неда Антонова в ефира на Радио Пловдив.

обновено на 07.02.25 в 10:32

Съвместна изложба на български и турски преподаватели в ГХГ

„Среща“ – така за озаглавили съвместната си изложба български и турски академични преподаватели по изобразително изкуство. Експозицията ще се открие в Градската художествена галерия. Преподаватели и студенти от пловдивската Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство и Университета „Намик Кемал“ в турския град Текирдаг ще..

публикувано на 07.02.25 в 05:47

Премиера на "Д-р Дулитъл" в Кукления театър в Пловдив

Днес е премиерата на спектакъла „Доктор Дулитъл“ в пловдивския Куклен театър. Режисьор на постановката е младата Ния Ялъмова, която прави своя дебют. Пиесата "Д-р Дулитъл" е по романа на Хю Лофтинг, писан преди 100 години. Сценографията е на Георги Бараков, а музиката на Йоан Попов. Участват актьорите Андрей Иванов, Велизар..

публикувано на 07.02.25 в 05:44

Изложба "Съвременна графика" се открива в ДПХ

Изложба „Съвременна графика“ ще се открие в галерията на Дружеството на пловдивските художници на бул. „Цар Борис Трети“. Куратори на експозицията са художниците Осман Юсеинов и Антоан Стойков. Изложбата е с награден фонд, като наградите ще бъдат определени от професионално тричленно жури. Първото издание на „Съвременна графика“ бе през..

публикувано на 07.02.25 в 05:41