Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Етнолози с проект свързан с пандемията

| обновено на 27.05.21 в 13:52

Проектът „София-Скопие: всекидневие и празничност по време на пандемия“ се осъществява от екип на Академично етноложко сдружение, към Софийски университет „Св. Климент Охридски“ и с подкрепата на програма „Култура“, към Столична община. 

Той представлява паралелно, етнографско изследване в София и Скопие с научно-приложни цели, в което екип от етнолози и антрополози от България и Република Северна Македония провеждат теренни проучвания, на променящата се всекидневна и празнична градска култура, в условия на пандемия от Covid-19. Резултатите и опитът на двата града ще бъдат представени, дискутирани и сравнени на онлайн конференция, организирана от Академично етноложко сдружение, на 2-ри юни.

По свой начин, проучването обхваща територията на цяла България и Република Северна Македония. Всеки, който желае, може да стане участник в проучването и към този момент, като попълни една онлайн анкета във Фейсбук страницата на проекта. Представянето на проекта, също, ще бъде със свободен достъп и възможност за задаване на въпроси, по представените доклади. 

Екипът поставя, основен, акцент върху проследяването на измененията във всекидневните навици, храненето, културните норми, моделите на поведение, работните и потребителските навици на хората, в условията на пандемия.

Етнологът Анелия Овнарска- Милушева, част от екипа на Академично етноложко сдружение, разказва в предаването „Вход свободен“. 

Чуйте повече, в прикачения файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Четирима фотографи представят изложба в Мексиканската къща

Четирима магистри по фотография от АМТИИ – Димитър Георгиев, Дамян Дечев, Любен Зехтински и Яна Ингилизова ще открият обща изложба в Мексиканската къща в Стария Пловдив. В своето авторско представяне, озаглавено „Четири очи“, Димитър Георгиев излага над 20 фотографии и инсталации. Всяко от „очите“ представлява ниво на въздействие на..

публикувано на 03.07.24 в 11:33

Красивите сгради на Пловдив в рисунки и разкази на ученици

Ученици рисуват пловдивски сгради със статут на културни ценности в тридневен пленер и разказват на пловдивчани за изобразяваните архитектурни обекти.  Рисунките ще са дело на възпитаниците на Националната художествена гимназия „Цанко Лавренов”. Връстниците им от Хуманитарната гимназия „Св. Св. Кирил и Методий“ ще представят кой архитект е..

обновено на 02.07.24 в 11:22

"Обичайните заподозрени" тази вечер в Пловдив

Стефан Вълдобрев и групата му "Обичайните заподозрени" излизат тази вечер на сцената на Летен театър "Бунарджика". Концертът започва от 20.30 часа и включва хитове на бандата.   "Обичайните заподозрени" ще представят новия си албум "!Удивителни Въпросителни?", който излезе на 20 май.  Албумът съдържа 11 жанрово и тематично разнообразни песни,..

публикувано на 02.07.24 в 08:44

Маестро Диан Чобанов за новата си роля в Операта

В последната неделя на юни в предаването Клуб "Неделя" гостува Маестро Диан Чобанов, който от края на януари тази година е и  директор на Държавна опера – Пловдив.  За приоритетите, които е определил като най-важни в своята работа, за все по-засилващата нужда на институцията под тепетата от собствена сграда, за ролята на Концертна зала днес и..

публикувано на 01.07.24 в 16:35

Михаил Вешим: Смешното и сериозното вървят ръка за ръка

В последната неделя на юни, гост в първия час на предаването Клуб "Неделя" бе журналистът и писател Михаил Вешим. За хумора като такъв и има ли той почва у нас, както и дали  чувството за хумор напоследък намалява или се увеличава, той сподели: "Незнам кой прави изследвания през годините в тази посока дали чувството за хумор намалява или се..

публикувано на 01.07.24 в 15:38