Преди броени дни Европейският парламент прие новата програма на ЕС за културния и аудиовзуалния сектор, позната с името „Творческа Европа“. Защо тя се превъръща в най-големия досега ангажимент за култура в постковид условията в общността и как я очакват хората на изкуството? Разказваме в рубриката „Рестартирай Европа“
Културният сектор в условията на COVID-19
По данни на Комисаря по иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта Мария Габриел в ЕС в културния сектор са ангажирани над 8 милиона души. Сред тях е Мирослава Кацарова – артист на свободна практика и създател на „Пловдив джаз фест“, един от емблематичните музикални форуми под тепетата. Творците претърпяха сериозни щети заради ковид-ограниченията през последната година, споделя Кацарова: “Ние музикантуите перманентно сме в криза. Но сега беше много ускорено и травматично за тези, които пртекъснахме концертите“.
Фокус на новата "Творческа Европа"
Значението на културата за съвременното общество и особено възстановяването на творците от COVID-ограниченията стават причина инвестициите в култура да се увеличат почти двойно в новата програма „Творческа Европа“. На 19 май Европарламентът гласува в сектора да се вложат около 2,5 милиарда евро или почти два пъти повече от предходния четири годишен бюджет.
Директорът на Бюро „Творческа Европа“ Камен Балкански обяснява: „Това, което досега имахме, бяха 2 подпрограми – Култура и Медия. Първата ориентирана към всичко в творческия сектор, с изключение на филмовата индустрия. Подпрограма Медия пък - тъкмо концентрирана върху нея. Очаквам тук да има много голямо развитие на всичко, което се случва извън класическото снимане на филми – виртуалната реалност, видеоигрите и новите платформи, в които се разпространяват филмите и цялото аудио-визално съдържание“.
Новата програма ще подкрепя и усилията на културния сектор да стане по-зелен, по-цифров и по-приобщаващ. Ще се подкрепя още съвременната музика и музиката на живо, ще се насърчават жени-творци, подчертават се и по-високите нива на съфинансиране за малки по обем проекти.
Мирослава Кацарова посреща всичко това с оптимизъм, но се надява кандидатстването да не отказва творците заради прекомерна бумащина: „Трябва да се направят такива CALL-ове, с такъв тип документи, които да са взъможна и за артисти, фокусирани повече върху творчеството, отколкото върху администрацията. Защото моята практика показва, че това е причина артистите да се отказват да кандидатстват да бъдат защитени. Но сега, ако всичко това е преразгледано, артистите ще бъдат поставени на едно ново ниво.“
За първи път могат да кандидатстват масмедиите
За първи път в програмата „Творческа Европа“ се дава възможност да кандидатстват с проекти и масмедиите.
„Говорим за медийна грамотност, плурализъм, свобода на печата и качествена журналистика – тази подпрограма ще е с не много голям бюджет, но предполагам, че ако има интерес, ще има новио развитие в тази посока, нови бюджети“ – коментира Камен Балкански.
За да бъде осигурен плавен преход от предишния програмен период, новата програма „Творческа Европа“ влиза в сила от 1 януари 2021 г. Очаква се обявите за кандитатстване да бъдат отворени в началото на месец юни.
Репортаж по темата може да чуете в звуковия файл.
Съвсем скоро Пловдив ще има нов заместник-кмет с ресор транспорт. Това обяви пловдивският кмет Костадин Димитров, след като преди месец титулярката на поста Савина Петкова подаде оставка. В момента длъжността й изпълнява другият заместник-кмет Атанас Славов. По повод исканата оставка от групата на „Продължаваме промяната-Демократична..
Преизбирането на Тръмп няма как да повлияе върху българския политически хаос. Така политологът и бивш евродепутат проф. Светослав Малинов коментира тезата, че партиите от 51-то НС изчакваха изборите в САЩ преди началото на преговорите за съставяне на правителство. Добави още, че у нас проблемът е конкретен – невъзможност да се формира..
На 6 ноември в гр. Мадан бе проведен форум „Професионалното образование и бизнесът – заедно за развитието на човешкия капитал“. Събитието бе организирано от домакина ПГ „Васил Димитров“ – Мадан в партньорство с ХОЛДИНГ КЦМ 2000 , с участието на Христо Каменов – директор на професионалната гимназия, Румен Цонев - главен изпълнителен директор на..
С международна научна конференция Факултетът по икономически и социални науки (ФИСН) на Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" отбелязва 30 години от създаването си. Темата на форума е "Интердисциплинарният подход в приложното поле на икономическите и социалните науки". Заявките за участие са повече от 90. Участват водещи..
Линеен ускорител за лечение на онкологични заболявания от най-ново поколение, ръководен от изкуствен интелект, ще бъде представен на научен семинар в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Това се случва в навечерието на Международния ден на медицинската физика - 7 ноември, съобщи доц. Тодорка Димитрова от Физико-технологичния факултет на..