"Повече от всякога Европа, която е лидер в науката, има нужда да се превърне в в лидер в иновациите. Иновациите пък трябва да намират своето приложение в индустрията", каза в Пловдив еврокомисарят по иновации, научни изследвания, култура, образование и младеж Мария Габриел. Тя отбеляза, че въпреки пандемичентата година, с усилията на ЕП и ЕК бюджетът на „Хоризонт Европа“ вече е 100 милиарда евро, а на „Еразъм плюс“ 28 милиарда евро.
Българският еврокомисар бе гост на церемонията, с която във филиала на Техническия университет се откри Центърът за компетентност "Интелигентни мехатронни, eко- и енергоспестяващи системи и технологии", финансиран по Оперативната програма "Наука и образование за интелигентен растеж.
Партньори в този проект са Техническите университети в София, Габрово, Варна, Софийският университет “Св. Климент Охридски”, Институтите по роботика и по електроника на БАН, както и Централната лаборатория по приложна физика на Академията. Асоциирани са и бизнес партньори.
Това е и основната цел: трите страни на„триъгълника на знанието“ – образование, научни изследвания и бизнес да работят заедно.
Във всички научни звена вече има направени инфрастуктурни подобрения, внедрено е и ново оборудване, вече има и десетки публикации на изследователите в лицензирани научни издания. сподели проф. Въльо Николов – директор на Пловдивския филиал на Техническия университет.
За целите и ефектите на проекта допълниха колегата му от Габрово проф. Илия Железаров и ректора на ТУ проф. Иван Кралов, които акцентираха върху ункикалната техника, които ги прави лидери в иновациите, върху реализацията на младите и инженери и увереността, че съвсем скоро това няма да само научен център, а място за трансфер на технологии. Реплика за държавно и еврофинансиране отправи и ръководителят на проекта проф. Райчо Иларионов. Според него центровете са нещо вълшебно, но по- важното е те да продължат да се развиват.
В отговор еврокомисар Мария Габриел сподели, че още с първата покана за проекти по Зелената сделка има увеличение във финасирането, което се дава на страните от Източна Европа по програмата „Хоризонт Европа“.
А новата програма се базира на три стълба. Първият е подкрепа за младите учени и ключово е взаимодействието между науката е бизнеса. Петте мисии са друга новост. Те имат за цел да допринесат с решения за някои от най-големите обществени предизвикателства - за 100 неутрални по отношение на климата градове до 2030 г., добро състояние на почвите и храните, добро състояние на океаните, моретата и крайбрежните и вътрешните води , адаптиране към изменението на климата, 3 милиона спасени животи от ракови заболявания.
Абсолютна новост е Европейският иновационен съвет, с който за пръв път се финасира самият бизнес. Бюджетът му е 10 милиарда евро, като 70% от него са за малки и средни предприятия.
Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова. Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..
Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...
През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..
От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..
Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната - София, Бургас и Харманли. Обученията по български език за бежанци в Пловдив..