Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

До 630 души могат да гласуват при една машина в секция

27% от избирателите, които са имали възможност, са предпочели машинното гласуване на предишните избори на 4 април, което се равнява на  790 хиляди души. Това съобщи  за Радио Пловдив  Лилиан Никифорова от Института за развитие на публичната среда  Тя уточни, че анализът е на база официалните данни на ЦИК. 

В Пловдив град - 33% от избирателите са избрали машинния вот. По думите и няма конкретен профил на хората, които избират този начин на упражняване на вота. 

"В Сърница, в две секции, е най-големият брой избиратели, гласували  с машина. В едната секция  от общо 693 гласа - 631 гласа са подадени с машина, допълни анализаторът.

Да гласуват с машина са предпочели най-вече избирателите на ДБ, а най-малко на ДПС.

Института за развитие на публичната  среда е провел и симулация на изборен процес с машина за гласуване, каквато ще бъде използвана на парламентарните избори на 11 юли.

Анализът на резултатите показва, че  минута и 20 секунди е средното време за гласуване с машина. 45 души могат да гласуват на една машина в рамките на час.

За разлика от експериментите на ЦИК, тук се отчита  времето от влизането в изборното помещение до подписването на избирателя в списъка  и излизането от помещението.

"В експеримента бяха раздадени фиктивни самоличности, така че да можем да  възпроизведем в максимална степен реалната ситуация, в която се налага на администрацията да търси избирателите в списъците и да проверява личните данни. При ЦИК в техните експерименти е засичано времето единствено с работата с машината.  Тоест това, което ние отбелязваме е, че има едно скрито време за обработване на данните и  затова препоръчваме вариант, в който да се регламентира, с цел намаляване на струпванията при секциите, разделянето на  избирателните списъци  на две части. По този начин ще могат да се обработват данните на втори избирател, във времето, в което се гласува на машината от друг избирател", обясни Никифорава.

Тя допълни, че симулацията показва още, че на 11 юли на една машина ще могат да гласуват най-много 585 души, а ако изборният ден се удължи, както допуска законът, гласуващите биха били най-много 630 души.

Според нея за нормалното протичане на изборния процес и гласуването с машини е важно членовете на секционните комисии да бъдат много добре обучени, както и да има широка разяснителна кампания сред избирателите.

По думите на Никифорова големият плюс на машинното гласуване е, че ще намали недействителните гласове.

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Трудно МВР може да се опази от политиката, трябва реформа

Трудно МВР може да се опази от политиката, защото начинът, по който е конструирано ведомството изисква директен политически контрол от министъра за много неща, вкл. и възможността министърът да прави смени до ниски нива и да се намесва в оперативната работа. Необходима е реформа, за да се намали влиянието на министъра и да се увеличи влиянието..

публикувано на 14.08.24 в 11:03

Забраната на джендър пропагандата е лов на вещици

Над 7000 българи и над 70 неправителствени организации се обявиха против измененията на Закона за предучилищното и училищното образование, с които се забранява обсъждането на ЛГБТ теми в училище. Междувременно комисарят на Съвета на Европа по правата на човека Майкъл О‘Флеърти призова президента Румен Радев да наложи вето на измененията.  Много се..

публикувано на 14.08.24 в 10:32

Вотът през октомври няма как да сложи край на изборната спирала

Има няколко предположения кои хора ще влязат в новото служебно правителство, няколко имена, които могат да се смятат за относително потвърдени. Докато не видим окончателния списък, предложен от Горица Кожарева, можем само да гадаем, коментира в предаването "Точно днес" политологът проф. Александър Маринов . По думите му, по-важно е как новото..

публикувано на 14.08.24 в 10:26

Няма закрити паралелки след четвърто класиране

429 са свободните места след 4-то класиране в училищата след 7 клас, в Пловдив и областта. Няма закрити паралелки, остават общо 221, съобщи началникът на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова. Тя допълни, че на сайта им са публикувани всички училища и свободни места, за които се очакват ученици. „Никога не съм имала..

публикувано на 13.08.24 в 11:34

България може да e целогодишна туристическа дестинация

„Българският туризъм все още не е засегнат силно от климатични промени, за разлика от екваториалния свят. Въпреки това настоящото лято ни предложи мощни горещини, които, слава Богу, не засегнаха туристическия сезон. Дефицитът на България е свързан с това, че ние все още нямаме достатъчно обекти и дестинации, които да са сезонни“. Това заяви..

обновено на 13.08.24 в 10:08