Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нощният полет над море е сложна задача

"Има и други случаи с паднали изтребители в Черно море, но те са отпреди десетки години". Това каза по Радио Пловдив генерал Спас Спасов, председател на фондация "Български ВВС" по повод инцидента с падналия в морето край Шабла български изтребител Миг 29.

"Полетите над море са с доста висока трудност в сравнение с тези над сушата. Над сушата пилотът се ориентира по релефа, а морската повърхност е еднообразна и визуално е трудно да се определи на каква височина се лети. Денем за преценката помагат гребените на вълните по повърхността на водата. Но в случая през нощта този ориентир отпада", отбеляза Спас Спасов. В този случай, според него, полетът се провежда изключително по прибори.

"Говорим обаче и за друго-пуска се ракета. Това още повече усложнява ситуацията. Стартът на ракетата заслепява пилота и той може да допусне някаква грешка. Трябва да ви кажа обаче, че самолетът има много добри възможности, ако пилотът изгуби пространствена ориентация, има съответната система, която автоматично да изведе самолета в хоризонтален полет", обясни генерал Спасов.

Бившият военен пилот  каза още, че в последните години благодарените на взетите мерки и отпуснат допълнителен ресурс военните пилоти летят повече и натренираността им е по-добра. "Все пак обаче пилотите не летят достатъчно- истината е, че малко се лети", каза още генерал Спас Спасов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Вотовете на недоверие се обезцениха и вече са театрални

След поредната ваканция депутатите се връщат в пленарна зала. Какво свършиха до тук, какво се очаква от законотворството им, както и дали ще има нов вот на недоверие преди юни, говорим с политолога д-р  Теодор Славев . Политологът отбеляза в началото на разговора, че законодателната програма на НС не е особено богата, като пленарните сесии са..

публикувано на 07.05.25 в 10:43

Дано новият папа съчетае качествата на тримата последни

От Италия включваме монсеньор  Йовко Пищийски , служител в Държавния секретариат на Ватикана, с него говорим  за конклава (под ключ), който ще избере новия глава на Римокатолическата църква. Йовко Пищийски каза в началото, че процедурата започва с литургия, където всички 133 кардинали ще се помолят, за да може Светият Дух да ги озари и те да..

публикувано на 07.05.25 в 09:47

Скандалът Ф-16 показа проблем със сигурността на информацията

Полковникът от резерва и председател на Съюза на офицерите от разерва "Атлантик" не е привърженик на парадите, въпреки че на 6 май се вълнува от спомените и принадлежността си към армията. Според него обаче те са инерция и отживелица, характерна повече за тоталитарните държави. Те ангажират твърде сериозен и неоправдан ресурс, а отделно от това..

обновено на 06.05.25 в 19:45

Предизвикателство е да си лекар с офицерска отговорност

Професията на военния лекар е предизвикателство, което съчетава хуманизма и отговорността на офицерската кариера, каза в прадаването "Точно днес" на 6 май началникът на Военна болница - Пловдив полк. д-р Ангел Гозманов.  Той призна за дефицит на кадри, въпреки че от 2017 година вече има отделна специалност "Военна медицина", но и конкуренцията между..

обновено на 06.05.25 в 19:44

Запазването на родните породи трябва да е държавна кауза

Научният център по животновъдство и земеделие Смолян е основан през 1928 година.  Изследователската дейност в първите години е била насочена в п ородно усъвършенстване на местното родопско говедо и местните породи овце, чрез развъдно-подобрителна работа, съобразена със специфичните природни и икономически условия. Днес в него работят 6-тима научни..

публикувано на 06.05.25 в 13:10