Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България може да поеме път към нулева корупция

На отворена среща със студентите в пловдивския университет гостуваха днес американският политологът Дан Шомон и израелският експерт по киберсигурност и контратерористични действия Орен Елимелех. Шомон е известен с това, че е една от основните фигури зад президента Барак Обама в години на издигането му като сенатор. 

На краткаta среща с журналисти политологът Дан Шомон каза за актуалната политическа ситуация в страната, че е по-скоро обнадеждаваща и тенденцията е такава, че на добрите хора ще им е позволено да разчитат на законите за спокойното развиване на собствен бизнес. 

“Не мисля, че гласуването с машина може да се манипулира. Измамите свързани с изборите се коренят най-вече в начина, по който се осъществяват те. Важните въпроси тук са дали има достатъчно сигурност що се касае до организацията на изборите. Дали хората имат достъп до упражняване на глас, дали е справедливо самото гласуване”. 

Шомон неколкократно акцентира върху изборния процес в САЩ ”Например много големи рискове имаше на изборите в САЩ през 2016 г., тъй като те бяха организирани от самите местни парламенти, от организациите, които отговарят за произвеждането им на федерално ниво. Те не бяха организирани от държавата и затова бяха опорочени. Тогава имаше нарушаване сигурността на вота”. 

Ситуацията спрямо 2016 г. значително се е подобрила смята Шомон “в последните години бяха похарчени милиарди долари, за да се усъвършенстват системите и затова имаше много по-малко проблеми на изборите през 2020”.

За дейността на служебното правителство Дан Шомон каза, че “тази седмица, откакто съм тук, говорих с много представители на българското правителство, които имат изключителното желание да отворят една нова страница в българската история. България се намира на кръстопът, като един от възможните сценарии и то много възможен е страната да поеме курс на нулева корупция. Порочните практики да бъдат тотално унищожени. Аз виждам желание в управлението това да се случи”. 

Що се отнася до закона Магнитски и санкциите свързани с него политическият експерт обясни, че “от страна на щатите това е все едно да имаш много мръсна кухня и да започнеш най-накрая да я почистваш. Отнема време, но си струва”. 


Според един от организаторите на губернаторската кампания на Барак Обама “в САЩ жените гласуват за жени, това е доказано в течение на годините и е едно от най-сигурните неща. Друг начин да спечелиш гласоподаватели е, като рекламираш убедително. СПоделяш информация, която говори и е близка до гласуващия”. 

“В много случаи негативното убеждение върши също страхотна работа. Например - показваш на избирателите - този човек е лош и това провокира гласуване за неговия опонент”. 

Следващият пример на Дан Шомон, по думите му, е съобразен с регионалния контекст “всичко това върви по една ясна ос, отново пример, ти си комунист, а аз не съм. Трябва да се избират страни”. 

Експертът по киберсигурност Орен Елимелех направи анализ на възможностите за манипулация на изборния процес и акцентира върху различните начини, по които могат да се проявят изборните заплахи. 

“Най-важно за изборния процес е да се полагат дълготрайни грижи за опазването на неприкосновеността му. Трябва всички стъпки от момента на вземането на решение от страна на избирателя, до отчитането на вота му да бъдат съхранени така, както той е искал”. 

Елимелех подчерта, че е важно стъпките за сигурност да бъдат следени стриктно и продължи.

“Всяко техническо средство може да бъде манипулирано, но това не означава само, че самият софтуер може да бъде инфилтриран или пък машината да бъде повлияна по някакъв начин”. 

“Вижте какво стана в САЩ на изборите през 2016г. и 2020 г. В тези два случая социалните мрежи, които нямат никаква връзка със самия процес на вота, бяха средствата, повлияли най-много на вота. Това е така защото чрез тях един политик може да говори директно на хората, да ги убеди в своите идеи и да ги развълнува, да им докосне сърцата, което в края на краищата е основната цел”. 

Според Елимелех е от изключителна важност всички възможности за инфилтрирани да бъдат изучени. 

“Ако можеш да влияеш на социалните мрежи, можеш да влияеш на избирателния процес. Затова сега Фейсбук, туитър, инстаграм налагат много строги ограничения върху фалшивите новини, върху политически послания. Тези сайтове имат влиянието на цели държави в момента. Това само по себе си също е политически акт”.
Двамата експерти бяха единодушни в мнението си, че българските власти в лицето ан служебното правителство създават възможност за установяване на стабилен правов ред. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Община Пазарджик се сдоби с още дългове

Община Пазарджик е получила иск за 5 млн. 780 хил. лева от Арбитражен съд заради неплатени фактури към оператора за депониране на отпадъци за времето от юли до ноември 2023 година. Това съобщи на извънредна пресконференция кметът на Пазаржик Петър Куленски.  Той обясни, че претендираната неустойка за просрочие е по анекс към договор от..

публикувано на 12.07.24 в 15:10

Код "жега". Как да се предпазим?

За първи път за  тази година обявиха оранжев код за опасни  горещини. Предупреждението е от Националния институт по  метеорология и хидрология  и е в сила за цялата страна. В Пловдив температурата ще е 38 градуса.  Прогнозата на синоптиците е, че температурите у нас ще продължават да се повишават и през следващата седмица. Очкванията..

публикувано на 12.07.24 в 12:57

Делян Пеевски и Ахмед Доган са от едно и също котило

"Йордан Цонев, който се вижда като най-близкия човек на Делян Пеевски в момента, каза по една от националните медии голяма лъжа - че е бил 25 години в ДПС с Доган. Въпреки че е финансист, той явно може да смята само пари, защото, ако върнем назад времето с 25 години, ще се видим в 1999 г. Тогава той заедно с мен беше в парламентарната група на СДС в..

публикувано на 12.07.24 в 11:51

"Флирт" идва, потърсете лекар при неразположение

В България няма данни  за регистрирани случаи на новия щам „Флирт“. Подвариантът FLIRT на коронавируса обаче все по-активно настъпва в Гърция и е въпрос на време да стигне и до нас. За превенцията, симптомите и мерките свързани със заболяването, коментар на  д-р Христиана Бацелова – епидемиолог и преподавател в Медицински университет Пловдив:..

публикувано на 12.07.24 в 10:12

В планинския туризъм трябва да има етика

"Професията планински водач във вида си в момента у нас при новите условия е умираща. Той не може да бъде едно лице, което  води хората от една до друга точка, без никаква друга услуга и без да е полезен на хората. Те просто си пускат телефоните, за да стигнат. И това поставя въпроса за какво изобщо ни е необходим планинският водач". Това попита Момчил..

публикувано на 12.07.24 в 09:35