Всеки десети европеец е подведен да закупи подправени продукти, сочи проучване на Службата на Европейския съюз за интелектуална собственост. Потребителите се затрудняват да разграничат оргиналните от фалшивите продукти, а България е с най-висок дял на подведени потребители – 19 % и в дъното на класацията, близо до Румъния и Унгария.
Електронната търговия привлече значително повече хора по време на пандемичните мерки, но и увеличи риска от онлайн пласиране на различни проукти – от козметика, играчки и медикаменти до електроника и дори пестициди.
Проучаването на децентрализираната агенция на Европейския съюз и Европейската обсерватория за нарушенията на правата върху интелектуалната собственост бе представено у нас от Сдружението за правна помощ на потребителите. Председатeлят адвокат Димитър Деков отбеляза, че фалшивите продукти носят сериозни рискове за здравето.
Повече са и хората, които чрез социалните мрежи са заблудени да закупят фалшифициран продукт или да изполват незаконно цифрово съдържание, каза юристът Кристиан Райчев и посочи някои от възможностите за защита на нтелектуалната собственост.
Сигнали за нарушаване правата на интелектуалната служба могат да се подават в специлизиран портал на европейската служба, която подкрепя малките и средни предприятия, обясни адвокат Мадлен Кавръкова от Сдружението за правна помощ на потребителите.
При заседание на комисията по земеделие и развитие на селските райони в Европейския парламент българският евродепутат Иво Христов призова за оптимизация на сроковете за издаване на географските указания на стоките, като отбеляза, че така ще има надеждна защита от фалшификати на стоки като българското розово масло.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..