Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трябва да има политика за защита на пациентите

Пламен Таушанов – Председател на Управителния съвет на БАЗП
Снимка: Ани Петрова


Според адвокат Пламен Таушанов, член на Надзорния съвет на НЗОК и председател на БАЗП, идеите на министъра на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров са известни отдавна и имат перспектива.  Той смята, че би следвало те да бъдат приети по-нататък.  

"Това което се предлага е да се премахнат  тъй наречените лимити на болниците. По тяхното безсмислие се е произнесъл и Административния съд и е казвал, че не може да има лимити. От тогава възникнаха и проблемите с така наречената надлимитна дейност, която също отпадна по решение на съда. Пациентите не могат да бъдат ограничавани в кое лечебно заведение могат да бъдат лекувани, а лечебните заведения са длъжни да лекуват всички пациенти 24 часа. Тук се въртим всички в един затворен кръг", обясни адвокат Таушанов.

По думите му трябва да има политика за защита правата на пациентите. Смисълът на здравната система е да се грижи за пациента. Болният трябва да има право да реши къде да се лекува -казва адвокат Таушанов.

Според него минус е че все още няма стандарти за качеството на лечение. Това, което ние предлагаме от 10 години е да се приеме така наречения протокол на поведение. В случая и протокол на поведение за ковид няма. 

"За да се твърди, че пациента е в центъра на системата, той трябва да определя "правилата на играта", а лекарите, администрация да търсят интересите на пациента. До този момент това не се прави. Досега няма закон за правата на пациентите. Дирекцията в МЗ за правата на пациентите е жест към това, че ще има някой, който няма да води едно бюро жалби, а ще създава една политика за правата на пациентите и цялото законодателство  и наредби, с които се занимава министерството, да минат през тази дирекция и по този начин ще има една минимална гаранция, че  тези права ще бъдат защитени, защото сега нямат такава защита", коментира адвокат Таушанов.

Той смята, че няма да има министър, който да закрие тази дирекция. 

"Смисълът на съществуването на здравната система е тя да се грижи за пациентите, а не пациентите да обслужват лекарите, здравната система и  администрацията. У нас всичко е сбъркано. Министърът трябва да служи на пациента. Въпросът е каква политика ще бъде възприета за защита правата на пациентите, допълни юристът.

Според него за да има реална реформа трябва да има приемственост в политиката, която да защитава пациента.

Цялото интервю може да чуете в прикачения файл.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Големият въпрос на тези избори е знаем ли накъде отиваме

Това, което ентусиазира избирателите обикновено са две противоположни състояния - разочарование и гняв или пък надежда . За разлика от предишни периоди, в които сме били свидетели и на двете, то днес българите е на кръстопътно състояние - гледат с недоверие, страх, скептицизъм и описват собственото си отношение към дистанциране, определи социологът от..

публикувано на 26.04.24 в 11:04

Ден на отворените врати в Арменското училище

Основно училище „Виктория и Крикор Тютюнджян” се намира в сърцето на Стария Пловдив сред китната зеленина на хълма Небет тепе. Арменското училище както обичат да го наричат пловдивчани  има 190-годишна традиция на добро образование и възпитание, в него се обучават деца от 1-ви до 7-ми клас както с арменски, така и с български произход. През настоящата..

публикувано на 25.04.24 в 17:30
Надя Василева, председател на БКЗ

Най-много служители в Пловдив се търсят в IT сектора

Работодателите в Пловдив прогнозират, че компаниите в региона, които ще назначават хора в следващите шест месеца, са с 11% повече от тези, които възнамеряват да съкращават работници. Това коментира в предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив председателят на Българската конфедерация по заетостта (БКЗ) Надя Василева. Конфедерацията е публикувала..

публикувано на 25.04.24 в 16:33
Мира Радева

Опозицията доказа сила със свалянето на Росен Желязков

Свалянето на Росен Желязков от председателското място в НС от практическа гледна точка няма никаква стойност, тъй като депутатите излизат във ваканция до предсрочните избори. Смисълът беше да се докаже силата на парламентарната опозиция. Това коментира социологът доц. Мира Радева. Тя добави, че според нея партиите, които се обединиха..

публикувано на 25.04.24 в 15:55

Изборите ще бъдат решени от твърдите ядра

"Поисканата оставка на председателя на НС Росен Желязков е в резултат на негодувание от неговата работа - през последните седмици дневния ред за работата на Парламента беше доста "гъвкав", в последния момент се вкарваха точки, свикваха се заседания, включително и за същия ден. Това ядоса  всички останали политически сили, защото въпреки че..

публикувано на 25.04.24 в 10:29