"Това което се предлага е да се премахнат тъй наречените лимити на болниците. По тяхното безсмислие се е произнесъл и Административния съд и е казвал, че не може да има лимити. От тогава възникнаха и проблемите с така наречената надлимитна дейност, която също отпадна по решение на съда. Пациентите не могат да бъдат ограничавани в кое лечебно заведение могат да бъдат лекувани, а лечебните заведения са длъжни да лекуват всички пациенти 24 часа. Тук се въртим всички в един затворен кръг", обясни адвокат Таушанов.
По думите му трябва да има политика за защита правата на пациентите. Смисълът на здравната система е да се грижи за пациента. Болният трябва да има право да реши къде да се лекува -казва адвокат Таушанов.
Според него минус е че все още няма стандарти за качеството на лечение. Това, което ние предлагаме от 10 години е да се приеме така наречения протокол на поведение. В случая и протокол на поведение за ковид няма.
"За да се твърди, че пациента е в центъра на системата, той трябва да определя "правилата на играта", а лекарите, администрация да търсят интересите на пациента. До този момент това не се прави. Досега няма закон за правата на пациентите. Дирекцията в МЗ за правата на пациентите е жест към това, че ще има някой, който няма да води едно бюро жалби, а ще създава една политика за правата на пациентите и цялото законодателство и наредби, с които се занимава министерството, да минат през тази дирекция и по този начин ще има една минимална гаранция, че тези права ще бъдат защитени, защото сега нямат такава защита", коментира адвокат Таушанов.
Той смята, че няма да има министър, който да закрие тази дирекция.
"Смисълът на съществуването на здравната система е тя да се грижи за пациентите, а не пациентите да обслужват лекарите, здравната система и администрацията. У нас всичко е сбъркано. Министърът трябва да служи на пациента. Въпросът е каква политика ще бъде възприета за защита правата на пациентите, допълни юристът.
Според него за да има реална реформа трябва да има приемственост в политиката, която да защитава пациента.
Цялото интервю може да чуете в прикачения файл.
Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се в следващите три месеца парламентарните групи да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя. Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..
Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари. Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..
Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...
В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година - кое е новото и къде са заложени..
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..