Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трябва да има политика за защита на пациентите

Пламен Таушанов – Председател на Управителния съвет на БАЗП
Снимка: Ани Петрова


Според адвокат Пламен Таушанов, член на Надзорния съвет на НЗОК и председател на БАЗП, идеите на министъра на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров са известни отдавна и имат перспектива.  Той смята, че би следвало те да бъдат приети по-нататък.  

"Това което се предлага е да се премахнат  тъй наречените лимити на болниците. По тяхното безсмислие се е произнесъл и Административния съд и е казвал, че не може да има лимити. От тогава възникнаха и проблемите с така наречената надлимитна дейност, която също отпадна по решение на съда. Пациентите не могат да бъдат ограничавани в кое лечебно заведение могат да бъдат лекувани, а лечебните заведения са длъжни да лекуват всички пациенти 24 часа. Тук се въртим всички в един затворен кръг", обясни адвокат Таушанов.

По думите му трябва да има политика за защита правата на пациентите. Смисълът на здравната система е да се грижи за пациента. Болният трябва да има право да реши къде да се лекува -казва адвокат Таушанов.

Според него минус е че все още няма стандарти за качеството на лечение. Това, което ние предлагаме от 10 години е да се приеме така наречения протокол на поведение. В случая и протокол на поведение за ковид няма. 

"За да се твърди, че пациента е в центъра на системата, той трябва да определя "правилата на играта", а лекарите, администрация да търсят интересите на пациента. До този момент това не се прави. Досега няма закон за правата на пациентите. Дирекцията в МЗ за правата на пациентите е жест към това, че ще има някой, който няма да води едно бюро жалби, а ще създава една политика за правата на пациентите и цялото законодателство  и наредби, с които се занимава министерството, да минат през тази дирекция и по този начин ще има една минимална гаранция, че  тези права ще бъдат защитени, защото сега нямат такава защита", коментира адвокат Таушанов.

Той смята, че няма да има министър, който да закрие тази дирекция. 

"Смисълът на съществуването на здравната система е тя да се грижи за пациентите, а не пациентите да обслужват лекарите, здравната система и  администрацията. У нас всичко е сбъркано. Министърът трябва да служи на пациента. Въпросът е каква политика ще бъде възприета за защита правата на пациентите, допълни юристът.

Според него за да има реална реформа трябва да има приемственост в политиката, която да защитава пациента.

Цялото интервю може да чуете в прикачения файл.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Разочарованият избирател е манна небесна за диктаторите

Голяма част от представителтие в българския парламент разчистват пътя на "Горския" и установяване на полуавторитарна диктатура, коментира историкът проф. Милко Паланурски, изследвател на политическите процеси и конституционализма в България. Според него все повече играчи работят за това да се провали парламетаризма. Онези, които искат да пазят..

публикувано на 15.11.24 в 16:22

Кове се валякът, който ще помете статуквото

Повторението е баща на затъпяването . С т ази част от българската поговорка  „Повторението е майка на знанието и баща на затъпяването” политологът доц. Петър Чолаков описа ситуацията в 51-то Народно събрание, което и днес не можа да си избере председател.  Пред Радио Пловдив Чолаков обобщи: Циркът е пълен!   По думите му,  този..

публикувано на 15.11.24 в 15:51

Има шанс за редовен кабинет, но без Борисов като премиер

Има шанс в рамките на този парламент да се състави правителство, смята политологът Ружа Смилова. По думите й има огромна умора у политическите партии и у гражданите и тя очаква да бъдат направени усилия за формирането му. "Но не очаквам да се реализира желанието на Бойко Борисов да бъде премиер, защото евентуалните коалиционни партньори на ГЕРБ не биха..

публикувано на 15.11.24 в 10:59

Диабетът не е пречка, а начин на живот

На 14 ноември Светът отбелязва Ден за борба с диабета. Хроничното заболяване придобива мащабите на световна епидемия – от него страдат над 360 милиона души. Всеки 10 секунди двама души се разболяват от диабет, а един човек умира от това заболяване. Годишно 7 милиона души се разболяват от диабет, от тях 70 000 са деца. В тази връзка и в знак на..

публикувано на 14.11.24 в 17:30

Лидери няма, а политиците ни са лоши актьори в лоша пиеса

Политиката днес е лош театър, разиграван от лоши актьори в лоша пиеса, кометрира социологът Мира Радева. Най- лошото е, че той не дава усещане за довере и перспектива. Основната причина, според Радева, е самата политическа система, която е незряла. Тя е създадена след 89-та година като запазва отношенията отпреди това - да се уповаваме на една личност,..

публикувано на 14.11.24 в 16:35