Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Красимир Димовски с премиера на новата си книга

"Момичето, което предсказваше миналото" с прозрение какъв е Бог

| обновено на 17.06.21 в 14:36
4
Красимир Димовски
Снимка: Александър Георгиев, Радио Пловдив

"Бог е дете, което си играе" - това е прозрението в последния разказ от новата книга на журналиста Красимир Димовски. До него достига момичето, от чието име се води повествованието. Останалите 12 сюжета в томчето са разказани от момчета. Всички - деца. 

Затова „Moмичето, което предсказваше миналото“ е с подзаглавие "13 невръстни разказа". Провокативни, емоционални, запомнящи се. Някои от тях вече сме чели в предишните книги на писателя. Повечето, обаче, са нови. 
Стилът на автора е добре познат от другите му сборници с разкази – поетичен, с впечатляващи метафори, особено във финала на разказите, и с много цвят. Темите са свързани с живота и смъртта, с любовта. Но това, което отличава новата книга, е звученето й в цялост, като роман

„Moмичето, което предсказваше миналото“ тази вечер ще се срещне за първи път с читателите си. За нея в Къща-музей „Енчо Пиронков“ в Стария Пловдив ще говори поетът Александър Секулов, с когото в тандем Красимир Димовски две десетилетия интерпретираше темите от деня в рубриката на вестник „Марица“ „Под игото“. В нея коментарът в текст правеше  Секулов, а в карикатура - Димовски. 

Това е неговата трета белетристична книга. Тя излиза 30 години след дебютния му сборник с разкази „Ние, кавалеристите“ и втората му книга „Райската градина“. 

Повече за "Момичето, което предсказваше миналото" може да чуете в интервюто с Красимир Димовски в звуковия файл, а в youtube канала ни гледайте и видео от разговора с писателя:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Владислав Христов представя стихосбирката "Пойни птици"

Поетът Владислав Христов ще гостува в Литературен салон Spirt&Spirit тази вечер.  Той ще представи текстове от последната му стихосбирка, „Пойни птици", както и от предстоящата – „Маслен нос".   Тази стихосбирка се очаква да излезе от печат тази пролет.  Срещата е организирана от „Пловдив чете“ и издателство „Ерго“.  Входът е свободен...

публикувано на 25.02.25 в 07:13

Д-р Светла Балтова с нова книга за възгледите на Петър Дънов

В зала "Съединение" на Историческия музей в Пловдив ще се проведе среща разговор с д-р Светла Балтова. Тя ще представи съставената от нея книга „Петър Дънов „За България и бъдещето на човечеството“, издадена от Издателска къща „Хермес“.  Книгата е посветена на възгледите на Дънов за радикалните промени, през които преминават природата, обществото..

публикувано на 25.02.25 в 07:07

Пловдивските художници представят изложбата "Пейзажът"

Обща тематична изложба "Пейзажът" ще бъде открита тази вечер в галерия  "Пловдив" в сградата на  Общинския съвет,  съобщиха от Дружеството на пловдивските художници.  Пейзажът е жанр, който е един от най-разпространените в изобразителното изкуство. В експозицията ще могат да се разгледат над 60 творби от 45 автора, събрани заедно на жанров..

публикувано на 25.02.25 в 07:00

ОФ "Пловдив 2019" е изпълнила на 56% бюджета си за 2024 година

Малко над 1 милион лева възлизат спестените средства от бюджета на Фондация „Пловдив 2019“ за миналата година, който е в размер на 3 милиона 618 хиляди лева. Изразходваните средства са малко над 2 милиона. Според отчета на фондацията изпълнението на бюджета е 56%.  От общо 2 милиона и 600 хиляди лева бюджетна субсидия от Община Пловдив, са похарчени..

публикувано на 24.02.25 в 14:05

Стоян Сърданов с "Икар" за чест и достойнство

Станаха ясни номинациите за наградите „Икар“, връчвани от Съюза на артистите в България.  Актьорът Явор Милушев получава наградата „Икар“ за изключителен принос към българския театър, съобщиха от актьорската гилдия.  Призът  „Икар“ за чест и достойнство се присъжда на 76-годишния актьор - ветеран в Пловдивската драма Стоян Сърданов. Пред..

обновено на 24.02.25 в 12:58