95 нови заразени с COVID-19 у нас, и още 25 починали, като положителните проби паднаха до 0,8 %, отчете МЗ. Ваксинираните за последното денонощие са 17 626, но за над 10 500 от тях това е втора доза от ваксините. Общо поставените ваксини у нас от 27 декември досега са 1 619 744. Едва 36 деца от 12 до 15-годишна възраст са имунизирани срещу COVID-19 за 18 дни, откакто препаратът на Pfizer е разрешен за употреба за тази възрастова група.
От здравното министерство уточняват, че са изискани становища от експертните съвети по педиатрия и детска онкохематология, които да послужат на личните лекари и на пунктовете за ваксинация, при имунизация на деца с хронични заболявания.
За децата и ваксините, темата коментираме с епидемиолога д-р Христиана Бацелова, преподавател в Медицински университет Пловдив. Нагласите на родителите бяха проучени, но няма силен отклик, например за ЕГ "Пловдив", само 80 деца ще са с имунизации срещу COVID-19.
Д-р Бацелова посочи, че се уточняват последните указания за децата с педиатри и специалисти. "Доколкото знам има известни притеснения у ваксинационните екипи, колегите очакват заповед от МЗ, което не би трябвало да се случва. Ние имаме указания за ваксината за децата от 12 до 15 години, листовката е качена вече в сайта на ИАЛ, не би трябвало да не се прилага", каза д-р Бацелова. В началото на есента се очаква възможност за поставянето на ваксини и при по-малките деца, като проучванията на "Пфайзер" и "Модерна" се правят на бебета от 6 месеца.
"Отчитам, че има определен страх на родителите към самата ваксина, както и липсата на достатъчна информираност за фактите, че заболяването може да протече тежко и при децата", каза епидемиологът. По думите й след COVID-19 при децата има вероятност за последвствия, които се лекуват дълго време при децата.
"Моят съвет е родителите да се консултират със специалсти по ваксините и да проучат, че ваксината за децата от 12 до 15 години е разрешена от ЕМА", допълни д-р Бацелова. Тя посъветва, че и сега могат да се поставят ваксини, и да не се чака септември.
"Не знам друга европейска държава, в която решаваш днес, отиваш и може да си поставиш ваксина, и то по твой избор", заяви д-р Христиана Бацелова. Тя посочи, че се очакват желаещите да си поставят ваксина, защото у нас все още остава нисък броя на поставените дози.
„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..
Доколко образователната система е способна да осигури квалифицирани кадри за развитие на професионалното обучение по актуални и търсени професии и да дава възможност да се работи върху уменията и компетентностите. Това е въпросът, който поставя областният управител проф. Христина Янчева в становището си до Регионалното управление на..
Решението на Върховния касационен съд (ВКС) да бъде регистрирана Българска православна старостилна църква предизвика вълна от недоволство. Застрашава ли това единство на православната църква и до какво може да доведе наличието на паралелна православна църква? "Мисля, че това не застрашава единството на Българската православна църква..
Много недостатъци се събраха в изборния процес през годините, така че промените в Изборния кодекс са необходими и могат да дадат добър резултат. Промяната в отчитането на гласовете е крачка в правилната посока, но за да няма проблеми детайлите трябва да бъдат изпипани много добре. Така политологът и изборен експерт Даниел Стефанов коментира..
Изпълнители от Община Марица се обединяват в мащабен благотворителен концерт в подкрепа на 2-годишния Иван от Рогош, който страда от детска церебрална парализа. Момчето започва да провежда рехабилитация още, когато е на 6 месеца. Сега обаче се нуждае от 44 000 лева за провеждане на лечение в турска клиника. Тя е за рехабилитация, която ще..