Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Великите европейци, част втора - от Сафо до Джон Ленън

Втора част на книгата „Великите европейци“ ще бъде представена на 17 юни,  четвъртък, от 19 часа, в културен център „Спиритус“ на католическа църква „Свети Дух“ - Пловдив, кв. „Тракия“, ул. „Съединение“ 27  

Европа е преживяла много пандемии през вековете, но европейският дух и европейската мисъл не просто оцеляват, те надделяват. 

Така ще стане и с опасния вирус, който ни мъчи вече втора година. Да, той ни раздели, но всъщност ни сплоти. Той ни стресна, но не ни уплаши. Той взе жертви, които е трудно да прежалим, но ние намерихме начин да го победим.

Тези мътни времена забавиха и издаването на втората част от поредицата „Великите европейци“. Вместо през пролетта, то стана през есента на 2020, а после пък задълго бяха отложени срещите с читателите. Но това не значи край, напротив - срещите се подновяват, така че заповядайте на 17 юни,  четвъртък, от 19 часа, в културен център „Спиритус“ на католическа църква „Свети Дух“ - Пловдив, кв. „Тракия“, ул. „Съединение“ 27.  

Ще си поговорим за всичко, но и за втората част на „Великите европейци“. Книгата е издадена от Фондация PRO LIBRIS с финансовата подкрепа на Радио Пловдив и включва 45 портрета на значими и интересни личности от Стария континент.

Тя започва с любовта и един неин символ - Сафо, гръцката поетеса от 7 век преди Христа, и свършва с Джон Ленън, който твърде млад отиде да се пързаля през Вселената, въпреки че обеща никога да не си тръгва от любовта на света. 

Героите на книгата са побрани в почти необятното време от 28 века. Тук са папа Урбан Втори, който с една реч постави началото на кръстоносните походи, Игнатиус Лойола, основателят на Ордена на йезуитите, кардинал Ришельо, който постави Франция на върха на новата европейска история, кралица Виктория, бабата на Европа.

Разказите не се спират пред трудните въпроси около идеите и житейския път на Ницше и Фройд; модерните времена пък се оглеждат в портретите на Робéр Шумảн, бащата на Европа, Йожен Йонеско, майсторът на театъра на абсурда, според когото не театърът, а животът е абсурден, Мария Калас, божествената, и Милош Форман, чиито гений за кино събра два свята в един. 

За поредната, но напълно нова среща с „Великите европейци“, са задължителни само две неща - маски на лицето за всеки случай и огнено любопитство в ума и душата завинаги. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Академичен народен хор с концерт в село Горнослав

Академичен народен хор при АМТИИ "Проф.Асен Диамандиев", ще изнесе концерт в с. Горнослав. Концертът е част от инициативата "Малките добри дела" и ще се проведе в събота, на Лазаровден. В разговора ни, диригента Николай Гурбанов, разказва за събитието и за последните успехи на Академичния хор, който през февруари 2024г. проведе тридневно турне в..

публикувано на 24.04.24 в 14:22
Така ще изглежда бъдещият храм

Марино поле поде кампания за строителство на православен храм

Жители на карловското село Марино поле започнаха кампания за изграждането на православен параклис. В селището никога не е имало храм, разказа пред Радио Пловдив общинската съветничка д-р Татяна Пелева, която е сред инициаторите. Мястото, на което ще бъде построен параклисът "Св. пророк Даниил", бе осветено през октомври 2023 година. Очаква се на..

публикувано на 24.04.24 в 14:03

Книгата „Добруджанският феникс“ с премиера в Пловдив

Преподавателят по български език и литература Стефка Станчева, представя днес първата си книга. В Пловдив тя е по покана на клуб „Аптека за душата“. Стефка Станчева е от Каварна, но живее и работи в София. Книгата „Добруджанският феникс“ е художествен разказ за личността на Яни Хаджиянев, български издател, писател, журналист,..

обновено на 24.04.24 в 12:29

Фотоизложба „Украйна: война и съпротива" в Епископската базилика

Фотоизложбата „Украйна: война и съпротива" ще бъде открита тази вечер от 18 часа в Епископската базилика на Филипопол.   Поводът е годишнината от руско-украинския военен конфликт.  Поместени са  снимки на украински и американски фотографи, които са стипендианти на  програма „Фулбрайт". Те хвърлят светлина върху дълбоките истории..

обновено на 24.04.24 в 11:22

Великите европейци - Джеймс Уат

Какво е за нас времето, означено с 8 часа и 17 минути? Нищо, според някои. Но не и според онези, на които влакът им тръгва точно в този час от гарата. И тъй като на всеки от нас влакът му все някога тръгва, добре е да не закъсняваме, тоест – да се замислим.    Великият британски писател Олдъс Хъксли, пише за великия шотландец и световен..

обновено на 24.04.24 в 10:36