Новият, индийски вариант на коронавируса, който бе открит у нас в Плевен, не е по-опасен от останалите, а е по-заразен.
Това обясни в предаването "Точно днес" на Радио Пловдив имунологът и вирусолог акад. Богдан Петрунов.
По думите му, откриването и у нас на индийския вариант е очаквано, защото такива вече са намерени в Румъния и Гърция, както и в почти цяла Европа и Америка. Не трябва да се фиксираме върху вариантите на вируса. Досега са известни около 15 000 негови варианти и те ще продължават да се разпространяват, това е нормален физиологичен процес.
"По-заразният индийски вариант на КОВИД-19 увеличава шансовете да „срещне“ хора с вторични заболявания, които да прекарат тежко болестта. Затова най-добре е да се имунизираме. Така не само предпазваме себе си, да изкараме по-леко евентуална зараза, а и останалите", подчерта имунологът.
Симптомите на индийския вирус не са по-различни от тези, които са вече известни.
Акад. Петрунов уточни, че независимо от това, че различните ваксини дават имунен отговор в различна степен, като някои от тях гарантират над 90% защита, тези, които са с по-ниска степен създават "скриниран имунитет, т.е. "обучават" имунната ни система да реагира с адекватен отговор към различните варианти.
Всички големи фирми в момента разработват нови варианти на ваксини, като ги актуализират на база на циркулиращите щамове на коронавируса, включвайки компоненти не само от британския, но и от южноафриканския, бразилския, индийския и тези, които ще се появят. Вероятно в бъдеще ще се налага през две години да се имунизираме, за да получим имунитет.
Вероятно ще се наложи да се сложи 4-та доза ваксина след време, прогнозира още експертът.
Цялото интервю на Веселина Пеева с акад. Богдан Петрунов е в прикачения файл.
Преговорите за правителство са възобновени. ГЕРБ обаче продължава преговорите за кабинет само с БСП и ИТН. Разговори с "Демократична България" ще се водят, само ако те подкрепят кандидатурата на Росен Желязков за премиер. За политическите интриги и отражението им върху обществото е интервюто на Антоанета Петричанска с Андрей Велчев, политолог и..
Българските домакинства няма да издържат на ръст на тока още веднъж през годината след това, което ни посрещна от януари, категорична е доц. Теодора Пенева от Института за икономически изследвания при БАН, специалист по енергийна бедност. Българинът няма възможност да търпи и ще излезе на протест, както това стана през 2013 година, прогнозира..
В програма "Точно днес" разговор с Вихра Ерамян , директор на Езикова гимназия "Иван Вазов " - Пловдив, за втория СТЕМ център, който ще изградят в училището през тази година. Обществената поръчка вече е обявена на стойност малко над 220 000 лева, за какво ще се ползва новата придобивка разказваме в програмата. Общата стойност на проекта ще бъде..
Липсващият бюджет на държавата е проблем, който трябва да успокоят тактически в Народното събрание. Какво се очаква след като депутатите от бюджетната комисия приеха удължаване на действието на бюджета за 2024 година? С предложения законопроект за бюджет за настоящата година и средносрочната фискалната рамка не ми изглежда, че финансовото..
Със социолога от "Тренд" Евелина Славкова прогнозираме възможен ли е кабинет на ГЕРБ с ДБ, заедно ИТН и БСП-ОЛ. Дали замразените преговори целят развитие на схемата - четворна коалиция, или отиваме на осми вот. Тази седмица се очаква да започне конституционната процедура с проучвателните мандати, връчвани от президента. Има ли все още шанс за..