„Целта на България е Македония да бъде част от европейското семейство. Нещо повече – през последните 4-5 години тя положи много усилия Северна Македония да получи тази отворена врата, която и сега в България продължава да е отворена“. Това заяви журналистът и Любчо Нешков.
По думите му, във визитата на Зоран Заев в България точно сега – часове след срещата между Байдън и Путин и в предизборно време, няма нищо извънредно. „Важното е, че имаме договори, които не се изпълняват. А какво са обещали и казали, много отдавна няма значение“.
Нешков подчерта, че още в началото на 2019 г. властите в София на най-различни нива са започнали да предупреждават Заев и неговите министри, че има проблем в двустранните отношения и че договорът от 2017 г. не се спазва. Властите в Северна Македония обаче са решили, че всичко ще отмине и България ще си затвори очите пред агресията и антибългарската кампания от съседната ни страна. Така се е стигнало и до рамковата позиция от октомври от Българския Парламент.
„Двустранните отношения между двете страни няма да се променият и след два месеца, когато в България ще има ново редовно Правителство или избори, ако властите в Скопие не спазват споразумението от 2017 г. и не спрат езика на омразата, който няма място в ЕС. Иначе обещанията за братска любов, европейски политики, европейски ценности, са пожелания за лека нощ и нямат нищо общо с действителността“.
Нешков нарече „тотална лъжа“ факта, че езикът на омразата в РСМ не е институционализиран.
„Когато сте премиер на една страна и започвате всяко изказване с това, че българите не си дават езика, нацията и т.н., вие създавата платформа за омраза в душите и на най-малкото дете. Никой в България не им отрича правото на самоопределение. Ето защо това е класически пример за класически институционален инструмент за омраза към страната ни“.
Нешков е категоричен, че тези отношения няма да се променят, докато няма промяна в отношението на властите в Скопие. Дипломатите ни трябва да си свършат работата докрай и да обяснят позицията ни такава, каквато е, а РСМ иска да влезе в ЕС с тоталитарната си идеология.
„Спорът между България и РСМ не е идеологически, той е геополитически и ако той влезе в ЕС, няма да бъде проблем на България, а – на ЕС, защото този проект е създаден в чужбина и обслужва чужди интереси“.
Чуйте повече от звуковия файл:
Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова. Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..
Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...
През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..
От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..
Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната - София, Бургас и Харманли. Обученията по български език за бежанци в Пловдив..