Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Живите места на България

| обновено на 20.06.21 в 11:18
Фотография: Гавраил Гавраилов

„Живи места“ е сравнително нов термин, който не е толкова популярен в науката, колкото в практиката. Това са хора или общности, които избират селския начин на живот и се стремят да имат директен допир с природата, да произвеждат чиста храна и да си бъдат самодостатъчни, по някакъв начин, съобразявайки се с климатичните промени. 

През 2015-та година, на пазара излиза книгата „Възможната България“, това е един пътеводител до т.нар. „живи места“. Терминът е въведен от автора на книгата, Василка Маркова. През 2014-та година, тя посещава тези места в страната, създава своето определение за „живо място“ и проследява тяхното развитие. Към онзи момент, „живите места“ са 50, като тя посещава 30 от тях и в книгата си разказва, подробно, за всяко едно. Част от „живите места“ са целогодишни. Има и такива, които са сезонни, по обективни причини.

За първи път, подобен феномен се наблюдава в Германия, през 70-те години на 20-ти век. В България, първите „живи места“ са създанени 2005-2006 година, някои от които функционират и до днес. Големият брой „живи места“ в България, започват да се реализират през 2008-2009 година, след глобалната икономическа криза. Василка Маркова, по време на своята обиколка забелязва, че голяма част от местата са създадени през 2010-2011 година.

"Към днешна дата, връщането на хората към селата е ясно очертаваща се тенденция, наречена от изследователите „обратна миграция“. Панденмията, по свой начин, активизира този процес и се оказва като катарзис на възраждането селската мечта, на градския човек, казва Гавраил Гавраилов, социолог и изследовател. Това показват и данните. През 2020-та година, за първи път през последните 30 години, имаме взрив на желанието на градските хора на живеят на село, допълва той. Близо 70 хиляди българи са сменили града със селото. Трудно е да се дефинира точният брой, на живите места в страната, защото хората, които живеят там, не искат публичност. Пресечните точки между живите места и градовете са фермерските пазари". 

Към момента, живите места са между 200 и 500, според Гавраил Гавраилов, като той успява да регистрира 130. Основният бум на „живи места“ е в областите от югозападна България, където са около 40-50 процента, от всички такива места в страната.

В края на месец юни, стартира една кампания на Сдружение „За Земята“, за възраждане на „живите места“ и за създаване на естествени връзки в една обща мрежа, в цялата страна.

В периода 24-27 юни, във Варна, ще се проведе и първият градски фестивал на „Живите места“. Като има идея, през втората половина на годината, такъв да бъде организиран и в Пловдив, за югоизточна България.

Повече по темата за „живите места“ и т.нар. обратна миграция, чуйте от Гавраил Гавраилов – социолог, изследовател и автор на няколко книги за селски туризъм, гост в неделния „Шейкър“. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Две благотворителни събития посветени на танца и спорта

В два поредни дни - събота и неделя, тази седмица са разположени двете благотворителни събития, чийто основен огранизатор е DS "Magnifique" организира в подкрепа на деца лишени от родителска грижа, и посветени на Деня на танцовото изкуство. За втора поредна година се oрганизира "Благотворителен пролетен бал по случай Деня на танцовото изкуство"...

публикувано на 25.04.24 в 11:25
Ахметджан Ершимшек

Ахметджан Ершимшек е новият треньор на "Марица"

Младият турски специалист Ахметджан Ершимшек е новият старши-треньор на "Марица" (Пловдив), съобщиха официално от клуба. Той поема поста след раздялата с досегашния наставник Борислав Крачанов, който беше начело на тима в последните три години. Ершимшек има богата треньорска кариера и от сезон 2016-2017 е помощник на легендарния наставник Джовани..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Локо победи с 2:0 "Ботев" в дерби на дублиращите тимове

"Локомотив" II надви "Ботев" II в отложената среща при дублиращите отбори. “Черно-белите” надделяха с 2:0 над “жълто-черните” на “Лаута”. Петър Андреев реализира и двете попадения за крайния успех. Иван Михайлов пък можеше да направи резултата класически, но нацели страничната греда. Така "Локомотив" триумфира и в двете дербита през сезона в..

публикувано на 25.04.24 в 09:59

Приветстваха шампионките на "Марица" и в Общинския съвет

С аплодисменти и на крака общинските съветници посрещнаха шампионките от волейболен клуб Марица Пловдив, които в началото на днешната сесия показаха спечелените трофеи през тази година – Купата на България и Шампионската титла. Отборът на "Марица" спечели за поредна година и двете титли в страната.  Председателят на Общинския съвет в Пловдив Атанас..

публикувано на 25.04.24 в 09:15

Благотворителен базар в село Калековец

В празничния ден на Цветница, Сдружение "Жените днес" с. Калековец, Кметството в селото и НЧ "Пробуда - 1927" организират Благотворителен базар. Целта на инициативата е да се съберат средства за поставяне на паметна плоча на Мария Атанасова.   Мария Георгиева Атанасова е български летец-пилот, първата жена командир на тежък тип самолет в света,..

обновено на 24.04.24 в 15:30