Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Рестартирай Европа" с преход към зелен водород

Зеленият пакт на ЕС е план за действие срещу измененията на климата и влошаването на екосредата. Крайната му цел е икономиката на общността да стане модерна, ресурсно ефективна и конкурентоспособна, като след 30 години да няма нетни емисии на парникови газове, а икономическият растеж да не зависи от използването на ресурси. Един от стълбовете за решаването на енергийните потребности е премиването към зелен водород. 

Одобреният от Европарламента Фонд за справедлив преход ще компенсира страните – членки за постигането на климатична неутралност до 2050-та година. Той е с общ бюджет 17.5 милиарда евро, като Полша, Германия, Испания, Чехия и България ще получат най- голям дял от финансирането, за да смекчат последствията за регионите и хората, зависещи от минната индустрия и подпомогнат трансформацията към зелена икономика. 

Страната ни ще разполага с 1,3 млд евро, които ще насочи приоритетно към Стара Загора, Перник и Кюстендил, свързани с добива на въглища и производството на ел. енергия от изкопаеми горива. Ще се финансират преквалификацията на заетите във въглищните централи, модернизирането на енергетиката и местните предприятия, ще се инвестира във възобновяемите енергийни източници, обясни евродепутатът Андрей Новаков. Според него с тези средства трябва да се намалят вредните емисии, а от друга хората да не остават без работа.

 Освен за подкрепа на най- зависимите от изкопаеми горива региони България е успяла да договори средствата да се използват и за инвестиции в мощности, които използват природен газ като преходно гориво към водород,  каза евродепутатът Цветелина Пенкова. 

„Водородът все още представлява малка част от енергийния микс на Европа, като 90 на сто производството е базирано на изкопаеми горива. В Германия в момента се правят най- големите разработки за внедряването на зеления водород, но те няма да приключат следващите 7 години и затова се стигна до идеята за преходно гориво“, обясни евродепутатът и добави, че  производството, съхранението и преноса на зеления водород са ключовите проблеми, които трябва да се решат.

Професорът от Техническия университет Христо Василев е убеден, че преминаването у нас към зелена енергия е необратим процес. Навлизането на зеления водород като енергиен източник също и то чрез изграждането на възобновяеми енергийни източници. 

Прогнозата на професора е, че цената на ел. енергията от ВЕИ-та ще пада през следващите години като абсолютният й минимум  в света вече е постигнат през април тази година. "Най- добрата технология за получаване на зелен водород в момента е чрез т. нар. PEM електролизери. Те обаче трябва да работят по 12 часа на ден средногодишно, за да се изплати инвестицията. Транспортирането и съхранението  на водорода е скъпо, затова като актуална технология е преобазуването му в зелен амоняк или син метан. Синият метан може да се транспортира по газопроводите и да се съхранява в хранилищата за природен газ. Така може да се постигне ценови паритет на цената на зеления водород", убеден е проф. Христо Василев.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фармацевти настояват да се въведе концепцията „Едно здраве“

Фармацевтите в цялата страна наблюдават увеличение на броя пациенти, които търсят помощ за здравословни проблеми, предизвикани от горещините, замърсения въздух при пожарите в страната и взривовете край Нови хан, както и ръст на случаите на болни от салмонела, хепатит, дизентерия и ковид. Това отчитат от Инициативният комитет на..

обновено на 07.08.24 в 09:46

С мащабни проекти район "Тракия" отбелязва своя празник

Точно днесе и празник на най-младият район на Пловдив, а именно „Тракия“, който става на 51 години. Първите блокове там са построени през 1973-та година за да се отговори на разрастващият се град и преодоляване на жилищната криза. Днес увеличаващите се жилища в района създават и проблем с паркирането, но поставят и въпросите, свързани с..

обновено на 06.08.24 в 11:23

Време е партиите да разберат, че НС не е кварталният пясъчник

Не е изненада, че отново отиваме на предсрочни избори, защото партиите още от предишните си постлаха толкова късо одеялце, на което не могат да се съберат всичките им амбиции, каза в предаването "Точно днес" политологът Любомир Стефанов. Политическите ни партии не разбират връзката между гражданите и управлението, дупката между обещанията и..

публикувано на 06.08.24 в 10:34

36 училища в Пловдив и областта с нови класни стаи

36 училища от Пловдив и региона получават финансиране за нови класни стаи по хуманитарни науки, география и икономика, технологии и предприемачество и за целодневна организация на учебния ден. Общият брой на одобрените за страната е 426.  Средствата са осигурени от Министерството на образованието и науката по Национална програма „Осигуряване..

обновено на 05.08.24 в 16:40

ПУ е домакин на международен семинар на българисти

Студенти и докторанти от 10 държави се включиха в Международния семинар на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, който продължава до 10 август. Най-далечният участник е от страната на изгряващото слънце – Япония. Събира ги една обща страст - изучаването на българския език, историята и културата на страната ни. Темата на семинара е..

публикувано на 05.08.24 в 11:30