Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

До 194 лв. пожизнена пенсия от частните фондове, засега

Тече последната седмица за прехвърляне на парите за втора пенсия от частен фонд в НОИ. Какви са възможностите за избор пред хората, които все още не са решили дали да получават и втора пенсия или да вземат само една като прехвърлят партидите си от универсален пенсионен фонд в Националния осигурителен институт? 

Според  Даниела Петкова, член на УС на Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване:

"Подобни срокове притесняват хората, които се осигуряват във втори стълб, създават им чувство за несигуроност, защото времето ги притиска, а повечето от тях не могат да са съвсем сигурни в тази сложна материя"

По думите й това ги принуждава да си прехвърлят парите в НОИ, за да "не изпуснат срока". Даниела Петкова уточни, че ще има и други прозорци и възможности за прехвърляне, така че бъдещите пенсионери няма от какво да се притесняват.

За съжаление, информация колко хора са си прехвърлили партидите има само в НОИ, отбеляза експертът, и призова на фона и заявките за прозрачност на държавните инстиуции - и НОИ да публикува тази информация.

По данни на фонодвете - от февруари до сега по експертна оценка около 5000 жени, родени между 1960 и 1964 година, на които предстои пенсиониране тази година,  са прехвърлли партидите си от частен фонд в НОИ. Този обем не е изненада, още повече, че на фонана на общо 200 000 жени - то не е съществено, коментира Петкова.

След 19 години осигуряване все има доста хора, които има прекъснат стаж, нямат достатъчно натрупваия, за да си осигурят пожизнена пенсия. Частните фондове имат средства, които да им изплатят, декларира тя.

Като пример - за хората с над 190 вноски  - във втори стълб на пенсионното осигуряване има натрупани средства между 14 500 до 23 000 лева. 

Най - високата пенсия, която сме изчислили за тази стартова група е 194 лева, ако е пожизнена. Тези, които имат по- малко пари - ще могат да си ги получат разсрочено или еднократно, каза в разговора Даниела Петкова.

Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Да не допуснем България да бъде засмукана в турбулентния свят

"Ако говорим за съставяне на някакво мнозинство или на Правителство, шансовете са нулеви. Всичко, което предстои да наблюдаваме към момента, са движения насочени основно към реклама колко сме национално отговорни. Това се отнася за всички партии, а не само за ИТН. И математически, и политически не е възможно съставянето на управление в рамките на..

публикувано на 01.08.24 в 10:18

Детска площадка в "Централен" е опасна за малчуганите

Жители на район „Централен“ сигнализираха, че детската площадка в междублоковото пространство на ул. „Данаил Николаев“ 109 е в окаяно състояние и дори е опасна за малчуганите. Хората са подавали сигнали до институциите, но до този момент детското съоръжение не е ремонтирано.  Площадката се намира в сенчесто междублоково пространство на..

публикувано на 01.08.24 в 09:15

Правителство няма да има, трябва коалиция след нови избори

Шансовете за постигане на консенсус, който да е основата за правителство, са нулеви. По-скоро това, което се вижда е предизборна кампания. Предизборна кампания, но не такава, в която ние сме срещу всички. Ясно е, че ще има нови избори, както и че следващият парламент трябва да мисли за коалиция. Искрено се надявам, да има съзряване у..

публикувано на 31.07.24 в 10:50

Огромно праисторическо селище проучват край Скутаре

Продължава проучването на археологията в землището на пловдивското село Скутаре. Там се е намирало открито, неукрепено селище, което е обитавано в дълъг период от време - от неолита до Средновековието (от 6-то хилядолетие преди Христа до ХІІ - ХІІІ в. след Христа). Селището е открито преди време, но пълното му проучване започна миналата година и..

публикувано на 31.07.24 в 10:43

платена публикация
Фючърсни договори срещу физическо злато: Кое е по-добрата инвестиция?

Търгуването със злато отдавно се е наложило като практика сред инвеститорите, целящи да избегнат финансови загуби във времена на икономическа нестабилност и висока инфлация. Съществуват различни методи за инвестиция в благородния метал и в днешната статия ще разгледаме два от най-популярните - физически активи и фючърсни договори. Предстои да..

публикувано на 31.07.24 в 10:17