Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Повече диалогичност от НИНКН, за да се преодолеят негативите

От четвъртък арх. Петров зае поста директор на института, след конкурс

| обновено на 25.06.21 в 17:12

От този четвъртък новият директор на Националния институт на недвижимо културно наследство е арх. Петър Петров. Той е бившият архитект на район Централен в Пловдив. 

Арх. Петров в първото му интервю за Радио Пловдив разкрива идеите, с които е впечатлил комисията от Министерството на културата, за конкурса: основното е диалогичност, отвореност и откритост на всички процедури и съгласувателни действия, които НИКН ще предприеме. 

"Бих искал да преодолея негативното отношение към тази институция, нейното демонизиране, за да може НИНК да заеме полагащото се място в системата на опазване на културното наслество в България", каза арх. Петров. По думите му много хора са свързали съдбата си с културното наследство.  "Има цяла една индустрия около културното наследство, от друга страна самите хора са засегнати от системата за опазване на тези сгради, които обитават", допълни архитект Петров. 

Като първа своя задача той посочи, че иска да улесни хората по възможно най - добрия начин, така че те да не притесняват, от факта, че притежават културно наследство, а да се гордеят със собствеността.  "Това е основната мисия, с която ще започна", заяви новият директор на НИНКН. По думите му има огромно количество несвършена работа от три десетиления

Първо ще бъде актуализиран списъкът с недвижимите културни ценности в България, за да се разбере тяхното състояние и да се търси реставрация и експониране натам. 

Пловдив и работата на НИНКН: Тук има много будна общественост, която се противопоставя на намеси в културните паметници. Пловдив въстана на готвени промени за знакови обекти, например за Небет тепе, за склада на ул. "Одрин" 8, за склада на Сточна гара, Капана. "За Тютюневия град няма изработени специфични правила за работа в тази зона, трябва да се стартира с тях", поясни арх. Петров.

Арх. Петров е трикратен носител на награди в националния конкурс „Сграда на годината“. Арх. Петър Владимиров Петров е роден през 1962 години. Има близо 15 години професионален опит в областта на културното наследство и работа по над 75 обекта – недвижими културни ценности, както и над 13 години управленски опит.

На сайта на МК е отбелязано: Арх. Петров е магистър от катедра „Теория и история на архитектурата“ – ВИАС. Има изкарани специализация, курсове и стажове в областта на опазването на културно-историческото наследство във Франция. Стипендиант на френското правителство. Работил е в 4 френски архитектурни бюра, в НИПК (сега – НИНКН) – гр. София, като експерт в Община Асеновград, старши експерт и главен архитект в Община Пловдив, район „Централен“, гр. Пловдив. Бил е управител на „Архитектура и наследство“ ООД – гр. Пловдив. Владее френски, руски и английски езици.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Няма никаква опасност за Панагюрското съкровище в „Гети“

„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..

публикувано на 09.01.25 в 16:04

За баланс при план-приема в 8 клас настоява Областната управа

Доколко образователната система е способна да осигури квалифицирани кадри за развитие на професионалното обучение по актуални и търсени професии и да дава възможност да се работи върху уменията и компетентностите. Това е въпросът, който поставя областният управител проф. Христина Янчева в становището си до Регионалното управление на..

публикувано на 09.01.25 в 14:28
Проф. д-р Иван Желев Димитров

Старостилната църква не застрашава единството в БПЦ

Решението на Върховния касационен съд (ВКС) да бъде регистрирана Българска православна старостилна църква предизвика вълна от недоволство. Застрашава ли това единство на православната църква и до какво може да доведе наличието на паралелна православна църква? "Мисля, че това не застрашава единството на Българската православна църква..

публикувано на 09.01.25 в 11:34

Промяна в отчитането на гласовете е положителна стъпка

Много недостатъци се събраха в изборния процес през годините, така че промените в Изборния кодекс са необходими и могат да дадат добър резултат. Промяната в отчитането на гласовете е крачка в правилната посока, но за да няма проблеми детайлите трябва да бъдат изпипани много добре. Така политологът и изборен експерт Даниел Стефанов коментира..

публикувано на 09.01.25 в 10:09

Благотворителен концерт събира средства за дете с ДЦП

Изпълнители от Община Марица се обединяват в мащабен благотворителен концерт в подкрепа на 2-годишния Иван от Рогош, който страда от детска церебрална парализа. Момчето започва да провежда рехабилитация още, когато е на 6 месеца. Сега обаче се нуждае от 44 000 лева за провеждане на лечение в турска клиника. Тя е за рехабилитация, която ще..

публикувано на 09.01.25 в 07:50