Светът се възстановява от пандемията. Всички данни сочат, че за доста сектори в българската икономика не само има възстановяване на предкризисните нива, но дори има значително надхвърляне". Това заяви икономистът Лъчезар Богданов.
Като пример той посочи данните за индустриалното производство за март и април, за износа на стоки, където се отчита надвишаване до 10%.
Югоизточна Азия отново дърпа напред и води икономическия растеж по-рано от всички останали – инвестиции, потребление, има нещо като два свята. Някои сектори продължават да са тежко засегнати като туризмът и въздушния транспорт, но и други, за които изоставянето е забравена епоха и затварянето през есента и зимата почти не е оставило никакъв ефект. Това се отнася най-вече за транспортните връзки и логистичните вериги, където след първоначалния шок, светът е намерил начин чрез регулации да заличи напълно негативния ефект от затварянето.
По думите на Богданов, връщането на ограниченията отново ще засегне някои части на социалния живот и на бизнеса, докато други – изобщо няма да се повлияят от ситуацията.
Богданов нарече „странен“ подхода да не се налагат мерки за ограничаване на дейности, когато има здравен проблем. Мерките за ограничение обаче трябва да се прилагат диференцирано, особено там, където има най-голям риск от зараза.
„В крайна сметка след края на март и април 2020 г., дори и най-притеснените общества в Европа се отказаха да правят широки локдауни и започнаха да прилагат по-диференциран подход към определени дейности. Все по-слабо обаче вълните на ковид заразата влияят върху икономическите показатели на макро равнище. Икономическата активност все по-малко зависи от вируса и това означава, че мерките са станали по-прецизни, но от друга страна – хората и бизнесът са се научили да живеят с тази житейски неприятна ситуация“, обясни Лъчезар Богданов.
Мярка от рода широка подкрепа за фирми 60/40, е вече почти излишна, защото тя е била адекватна за предишен етап.
„Ако погледнем външното търсене на конкурентноспособни фирми, вече виждаме и надхвърлящи нива на върховата 2019 г. Защо трябва да се подпомагат такива фирми?“, коментира Лъчезар Богданов.
По думите на Богданов, все повече трябва да се прилага икономическа политика насочена към бъдещето, да се създават благоприятни условия, за да могат успешните фирми да инвестират повече, да наемат хора, така да увеличават и доходите и да се завърти отново колелото на икономическия растеж.
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..