Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Областният търси министерска подкрепа срещу кариерите

Да се изготви Доклад за оценка на въздействието върху околната среда преди да се разреши удължаването на концесията на кариерите над село Белащица. 

Отделно да се направи социален и икономически анализ за ползите и вредите от добива на подземни богатства в тези находища. За това настоява пловдивският областен управител Ангел Стоев в писмо до трима министри - на енергетиката Андрей Живков, на околната среда и водите Асен Личев и на регионалното развитие и благоустройството Виолета Комитова. 

Пловдивският губернатор посочва, че е необходимо да бъдат максимално защитени интересите на обществото. Той допълва, че влиянието на добивните дейности върху здравето на хората и околната среда нямат икономически измерител. 

Ангел Стоев пише още, че близо до кариерите има три каптажа, от които Белащица се снабдява с вода. Отделно обръща внимание, че наблизо са регистрирани четири свлачища, едно от които е активно, а други две са потенциално опасни. Рискът от активирането им трябва да бъде отчетен, подчертава областният управител на Пловдив. До момента не са рекултивирани площите, нарушени от работата на кариерите, отбелязва Стоев. 

Според него в землищата на Белащица, Брани поле и Марково трябва да се развиват екотуризъм и отдих, а не да се добиват строителни материали.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Мразовит вторник, в Пловдив около 5°

Днес ще бъде предимно слънчево, но над източните райони облачността ще се увеличава. Ще духа слаб до умерен вятър от изток-североизток, в Източна България - умерен от север. Максималните температури ще бъдат предимно между минус 1° и 4°, в южните райони – до 8°, в Пловдив - около 5° . В планините ще бъде слънчево. Ще духа умерен вятър от..

обновено на 11.02.25 в 09:11

Съдът отново гледа мярката на Георги Георгиев по делото "Дебора"

В Пловдивския Районен съд ще се проведе заседание по искането на Георги Георгиев, подсъдим за малтретирането на Дебора Михайлова, за пускането му под по-лека мярка за неотклонение.  Това е четвърто такова искане, след като миналия декември Пловдивският окръжен съд за пореден път отмени освобождаването на Георги от задържане под стража в парична..

обновено на 11.02.25 в 07:04

Днес е Международен ден за безопасен интернет

Днес отбелязваме Международния ден за безопасен интернет. Целта на инициативата е да повиши сигурността и отговорността при употребата на новите технологии и особено сред децата и младежите. Само за последните 6 години възрастта, на която най-много български деца влизат за първи път в интернет, е спаднала с 3 години – от 9 на 6 години. Едва 50 на сто..

обновено на 11.02.25 в 07:04

Шофьорите в пловдивско масово не спазват ограниченията за скоростта

Без загинали по пътищата в Пловдив и областта е преминала изтеклата седмица от 4 до 9 февруари, отчетоха от сектор „Пътна полиция“ към областната дирекция на МВР.  Все пак през това време са станали 42 катастрофи  с четирима ранени, което също се отчита като положителен факт, посочи инспектор Стоян Войводов от това полицейско формирование.   Също..

обновено на 10.02.25 в 15:37

Рекордните за тази зима -15 градуса измериха в Чепеларе

Днешната сутрин е най-студената от началото на зимата в Смолянско, съобщиха от Метеорологичната станция на връх Рожен. Минус 15 градуса е измерената температура в Чепеларе, а на върха температурата е паднала през нощта до минус 11 градуса.  Всяка зима има мразовит период, който е между седмица и десет дни, коментира дежурният в метеорологичната станция..

публикувано на 10.02.25 в 14:44