„Тезата за заплащането лечението на Ковид от неваксинираните вероятно ще получи обществен огън. Разделям профилактиката на два периода – преди 10 ноември, когато при задължителните или препоръчителните ваксини се достигаше до голям процент и ефект. След това във връзка с имунизационния календар обаче, вследствие на икономическите и политическите промени, този процент започна да спада.“ Това заяви по повод лансираната от главния инспектор доц. Ангел Кунчев теза епидемиологът проф. Йорданка Стоилова.
Тя изрази опасенията си, че във връзка с ниския обхват на ваксинациите срещу Ковид-19, който е едва 11%, е възможно да спадне и обхватът на останалите планови ваксинации, които започват още с раждането на детето.
„Епидемичният процес се влияе от противоепидемични мерки. Не можем да не взимаме такива мерки и да оставим епидемията сама да угасне. Тези мерки се базират на обхващат огромна територия върху теорията за епидемичния процес и най-успешното средство са ваксините“.
По думите на проф. Стоилова, най-важното е да бъдем убедени в ползата от ваксините. А ниският обхват на ваксинациите се основава на заниженото доверие в лекарите. Процентите на доверие към лекарите в цяла Европа варират, но най-ниски са в Източна Европа, според цитирано от нея проучване.
Професор Стоилова определи обаче като „изключително постижение“ за страната ни изобилието от различни ваксини и подчерта, че сега е най-подходящото време хората да се ваксинират срещу заразата.
Чуйте повече от звуковия файл:
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..