10 метров иманярски тунел откри екип на Археологическия музей в Пловдив при разкопки на Голямата могила от Некропола, известен като Гъстите могили, регистриран в началото на миналия век в пловдивския район Южен. Това съобщи за Радио Пловдив ръководителят на археолозите Любомир Мерджанов.
Тунелът е копан на ръка и е с височина и ширина по около метър. По него още личат следи от кирки, макар че вероятно е копан през 90-те години при големите иманярски набези, коментира Мерджанов. Дали е изнасяно нещо по него, засега археолозите не могат да кажат.
При разкопките до този момент екипът открива цветна стенопис с букви, вероятно не на кирилица, траншеи от зидовете на сграда, за която на този етао се предполага, че е късносредновековна църква, и 4 погребения от същото време.
В сърцето на могилата, обаче, тепърва се очаква да се намери централното погребение, заради което е била издигната и могилата. Предполага се, че то е от римската епоха.
Некрополът, част от който е Голямата могила, започва на север от ОЦ Юг в Южната промишлена зона и достига до Събота пазара в Кючук Париж. Част от 50-те могили в него са разрушени още в миналото без да бъдат проучвани. Разкопките сега са на последната останала могила и продължават до 6 август.
Интервюто с Любомир Мерджанов може да чуете в звуковия файл.
Поетът Владислав Христов ще гостува в Литературен салон Spirt&Spirit тази вечер. Той ще представи текстове от последната му стихосбирка, „Пойни птици", както и от предстоящата – „Маслен нос". Тази стихосбирка се очаква да излезе от печат тази пролет. Срещата е организирана от „Пловдив чете“ и издателство „Ерго“. Входът е свободен...
В зала "Съединение" на Историческия музей в Пловдив ще се проведе среща разговор с д-р Светла Балтова. Тя ще представи съставената от нея книга „Петър Дънов „За България и бъдещето на човечеството“, издадена от Издателска къща „Хермес“. Книгата е посветена на възгледите на Дънов за радикалните промени, през които преминават природата, обществото..
Обща тематична изложба "Пейзажът" ще бъде открита тази вечер в галерия "Пловдив" в сградата на Общинския съвет, съобщиха от Дружеството на пловдивските художници. Пейзажът е жанр, който е един от най-разпространените в изобразителното изкуство. В експозицията ще могат да се разгледат над 60 творби от 45 автора, събрани заедно на жанров..
Малко над 1 милион лева възлизат спестените средства от бюджета на Фондация „Пловдив 2019“ за миналата година, който е в размер на 3 милиона 618 хиляди лева. Изразходваните средства са малко над 2 милиона. Според отчета на фондацията изпълнението на бюджета е 56%. От общо 2 милиона и 600 хиляди лева бюджетна субсидия от Община Пловдив, са похарчени..
Станаха ясни номинациите за наградите „Икар“, връчвани от Съюза на артистите в България. Актьорът Явор Милушев получава наградата „Икар“ за изключителен принос към българския театър, съобщиха от актьорската гилдия. Призът „Икар“ за чест и достойнство се присъжда на 76-годишния актьор - ветеран в Пловдивската драма Стоян Сърданов. Пред..