"Спряганото име за министър на културата на Саня Армутлиева бе хвърлено малко като бомба, но по-голямата тема е отношението към културата. Видяхме в изложението на Слави Трифонов заявки в най-разнообразни области, даже - и в астронавтиката, но за култура, както няколко пъти вече се случва с тази появила се формация на политическата сцена, изобщо не се говори.“ Това заяви театралният критик Гергана Пирозова.
Тя подчерта, че за реформа в областта на културата се говори вече повече от 30 години. И вай-важното в този разговор е какво я мястото на културата в една държава.
„Това е един от стълбовете на държавата. Темата винаги се завърта около това, трябва ли държавата да участва в културата. Т.н. реформа в правителството на ГЕРБ с министър Вежди Рашидов я хвърли на пазара, като каза, че трябва да се състезаваме така, както хората на пазара се състезават. После се разбра, че това донякъде е грешка, но сега имам чувството, че отново ще бъдем хвърлени в тази зона“, заяви Пирозова.
Като аргумент тя подчерта, че Армутлиева е представител на частния сектор и в контектна на заявката на ИТН за драстично съкращение в държавната администрация, споделя тревогата си за затварянето на цели театри и културни институции.
Пирозова бе категорична, че в мига, в който се е появила Ковид-пандемията, е проличало, че у нас поддръжката за културата от страна на държавата е нулева.
„Оказа се, че с отделените от БВП средства за култура ние сме на последно място в Европа, дори и след страните извън ЕС“. Пазарният принцип казва „Ти се продай“ и ако спазваме този принцип, ще се върнем в Средновековието. Всеки се упражнява на тема култура, но не виждам някаква заявка за това какво ще правим в сферата на културата“.
Пирозова бе категорична, че ако държавата продължава да няма сериозно отношение към сферата на културата, след като година и половина културните институти не са работили ефективно, ситуацията ще стане повече от драматична.
Чуйте повече от звуковия файл:
Писателят Красимир Димовски представя новата си книга „Тезеят в своя лабиринт“ в Bee Bop Café. Романът излезе с печата на ИК „Хермес“. След три десетилетия мълчание Димовски издаде преди три години книгата с 13 невръстни разказа „Момичето, което предсказваше миналото“, а година по-късно – „Ловецът на русалки“ – три новели за любовта и..
Галерия „Аспект“ представя четвъртата самостоятелна изложба на Ваня Итинова „Градът разказва“. След нейната първа изява преди 3 години съвместно с Натали Итинов, авторката се превърна в един от основните художници на галерията и традиционно в края на годината представя новите си картини. В експозицията са представени 21 живописни платна,..
Известната наша режисьорка документалистка Адела Пеева ще получи специален „Златен ритон“ на тазгодишното издание на фестивала, чийто домакин е Пловдив от 13-и до 19-и декември. Тази награда се връчва за първи път на форума за документално и анимационно кино, а Адела Пеева от своя страна никога не е била отличавана с най-престижната..
Галерия „Възраждане“ представя изложбата „Послание за небесност“ на Росен Кръстев. Сюрреализмът и наивът някак органично се сливат и организират един идеалистично настроен фигуратив. Темата е възторгът - от живота, красотата, липсата на злото и сливането на небесното и земното , казва галеристката Красимира Алексиева. Росен Кръстев е..
„Национална служба за охрана. Спомени на Генерала“ е книга, която излезе наскоро и която бе повод нейният автор да бъде гост в предаването Клуб "Неделя". Тя е дело на най-дълго заемалия ръководния пост в НСО – генерал Димитър Владимиров. В продължение на 12 години и половина, между 1992 и 2004-та, той работи с трима български президенти: Желю..