Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Докладът за катастрофата на МиГ 29 е детайлен и правдив

"Макар и немного дълъг, докладът е подробен и данните са много прецизно и детайлно описани." 

Така ген. Спас Спасов от Фондация Български Военновъздушни сили определи докладът от разследването на Военна полиция по катастрофата на изтребителя МиГ 29 на 9 юни край Шабла, в която загина пилотът първи клас Валентин Терзиев.  

Спасов обясни, че обективният контрол при провеждане на полетите е многостранен. И счита, че е правилно определена като най-вероятна третата причина, посочена от комисията. Това е "среща на самолета с водната повърхност вследствие на загуба на пространствена ориентация от екипаж".

На въпрос правилно ли е ръководен летецът и как коментира атака при 1433 метра височина, а излизането от нея – да е на 1310 метра. ген. Спасов обясни, че не е запознат с поставените ограничения, ако има такива. "Не знам какви са били предварителните условия за провеждане на учението, но дори и на 500 метра да е самолетът, не е невъзможно да се изпълни атаката. Понякога се слиза и до 250 метра..."

Самият пилот преследва скоростта и най- вероятно е добли друга представа за параметрите. Вниманието му е изцяло върху целта и вероятно точно там се губи ориентацията, пред положи ген. Спасов.

Той не споделя съмненията, че контролът на полетите носи вина, въпреки, че действията му са описани като "съпътстваща причина" в доклада и припомни, че той самият е бил спасяван от колегите си на земята.

Целия разговор чуйте в прикачения звуков файл.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56