Фондация „Българска памет“ стартира семинар на тема „Изграждане на споделени ценности и компетентности в младите чрез социално предприемачество и екология“. В него са включени 60 младежи - по 20 от Албания, Молдова и България.
Една от основните цели на Фондация „Българска Памет“ е осъществяване на съвременната идея за национална идентичност в перспективата на европейската принадлежност на България и равнопоставеност на диалога между културите.
„Темите са изключително интересни за младите хора. Голяма част от проектните идеи на фондация „Българска памет“ идват като инициатива от младите хора. Защото това е фондация, която работи за и с младите хора, в отговор на техните потребности, в отговор на техните очаквания. Значителна част от темите, които реализираме и благодарение на програма „Еразъм+“, са в отговор на стратегическата визия на ЕС до 2050 година да бъде дигитално положителен и климатично неутрален континент“, заяви в интервю за Радио Пловдив Моника Панайотова от Фондация „Българска памет“ и бивш евродепутат.
Целта на семинарите на Фондация „Българска памет“ е младите хора да развият аналитично мислене и да придобият умения на бъдещето, които ще са свързани с професиите на бъдещето. Статистиката показва, че 65 % от сегашните ученици ще работят професии, които днес още не съществуват.
Младите хора могат да подпомогнат добросъседството и сътрудничество в модерния сват
„Те са важни участници в този процес и трябва да бъдат включвани на много ранен етап. Затова чрез проектите на фондация „Българска памет“, се опитваме да създаваме усещането за заедност в младите хора. Искаме да ги превърнем във вдъхновители за цяла Европа чрез сътрудничество“, каза още Моника Панайотова.
Политиците в България не трябва да живеят като героинята от „Сляпата Вайша“ на Георги Господинов
„Знаете, че героинята с едното око гледа в миналото, а с другото далеч в бъдещето. И е неспособна да живее в настоящето. Това трябва да бъде преодоляно. Трябва да живеем в настоящето, да сме способни да взимаме отговорните решения днес, което е в основата на едно бъдеще“, коментира още Панайотова.
Цялото интервю с Моника Панайотова можете да чуете в звуковия файл.
Пътят Рудозем - Ксанти остава затворен, въпреки че втори ден България вече официално е пълноправен член на Шенгенското пространство. Отварянето на пътната връзка между България и Гърция при незаработилия граничен пункт се отложи заради закъснение в изграждането на пътя от гръцка страна. Пред Радио Пловдив областният управител на Смолян Захари..
2025 година поставя началото на новото поколение Бета. Бебетата, които ще се раждат от началото на годината до 2035 година ще бъдат част от това поколение. "Най-характерното за това поколение ще бъде, че ще се развива в условията на Изкуствен интелект. За предишното поколение беше характерен преходът от аналогови към цифрови технологии, докато..
Подобряване на градския транспорт, чистота на града и реализиране на нови инфраструктурни проекти ще са приоритетите тази година пред Община Пловдив. Това заяви в интервю за Радио Пловдив пловдивският кмет Костадин Димитров. През 2025 година администрацията ще кандидатства за държавно финансиране с проекти за над 70 милиона лева. Сред..
"Икономическите трудности в Германия със сигурност ще доведат до проблеми в периферни страни като България", смята икономистът Стоян Панчев. "В Унгария, която е много по-интергирана във веригата за доставки на германското автомобилостроене, вече виждаме рецесия", даде пример той. Стоан Панчев припомни също, че през миналата година реален дебат..
Каква ще бъде политическата 2025 година не само във вътрешнополитически, но и в геополитически аспект? Анализът за програма "Точно днес" направи доцент Иво Инждов, политолог и университетски преподавател. Според него е много възможно тази година България да има редовно правителство, но не се знае дали то ще бъде конструирано през януари, след като..