Внезапно почина доц. д-р Атанас Бучков, на 72 години, съобщиха от ПУ "Паисий Хилендарски".
"Добродетелен човек и приятел, доцент Атанас Бучков е сред паметните филолози на Пловдивския университет. Личността и делото му ще останат завинаги в сърцата ни! Дълбок поклон пред светлата му памет!", пишат в скръбната вест колегите му от Катедра "Българска литература и теория на литературата".
В университетското си битие доц. д-р Атанас Бучков (1949 – 2021 г.) се налага като изследовател с влечение към теоретично осмисляне на явленията, принципно обвързани с изискването за хуманистична ангажираност на художествените послания. Рнните му книги „Литературнокритически фрагменти“, „Емилиян Станев и проблемът за кризата на авторството“, „Критически залисии от вчера и днес“ го представят като задълбочен научен тълкувател. В зрялата си научна възраст доц. д-р Атанас Бучков създава изследвания, които доказват и утвърждават значимостта му като учен и оригинален интерпретатор.
Дългогодишният ръководител на Катедра „Българска литература и теория на литературата“ се проявява като достоен учен и човек, загрижен за израстването на поколения преподаватели от Филологическия факултет.
Неговата емпатийна колегиалност и отзивчивост са в основата на преподавателския му авторитет. Всеки колега, който се е обърнал към него за помощк и съдействие, винаги е получавал всеотдайна подкрепа и искрено човешко съпричастие.
Заслугите му за усвояването на научния и моралния дух на големия литературовед Михаил Бахтин са сред литературоведските му постижения.
Добродетелен човек и приятел, доц. д-р Атанас Бучков е сред паметните филолози на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Личността и делото му ще останат завинаги в сърцата ни!
Дълбок поклон пред светлата му памет!
Опелото ще се състои на 05.08.2021 г. от 12.00 часа в църквата на Централни гробища.
Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..
Близо 600 деца от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..
Възрожденската къща Верен Стамболян в Старинен Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно” по повод 15 години радио „Татковина” и 5 години изложба „Заедно по пътя на Кирил и Методий“ . Организатор на честването е Изпълнителна агенция за българите в чужбина, началото е в 18 часа. Ще бъде направена видеовръзка с български..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 15.02.2025 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ ( нови книги ) Райнер Мария Рилке. Пред олтара на нощта. Избрана кратка проза. 120 стр., ок 2А, Недланд, 2024 Артур Кьостлер. Мрак по пладне. 2-ро изд., 250 стр., ок. 4А, Нике, 2025. Пол Остър. Баумгартнър. 208..
На 10-ти февруари ни напусна поетът Гален Ганев. Тази събота ще излъчим интервю с него от 2019-та година, което той даде специално за „Алтер его“. Ще си припомним думи за поезията, за книгите, за амбицията, за безсмъртието, за Шекспир, за Радой Ралин... Ще звучат и негови стихове. Гален Ганев е роден в Чирпан. Завършва РЕГ "Иван Вазов"..