Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Юнаците разкриват нови тайни от халколита с уникална керамика

В България това е единственият обект отпреди 6000 г., който се проучва и извън селищната могила

| обновено на 05.08.21 в 11:29

Следим археологическо лято 2021, за селищната могила Юнаците, проучванията там и новите открития, за разкопките, разговаряме с научния ръководител на екипа доц. Явор Бояджиев от Националния археологически институт с музей към БАН. Той започва 21-и сезон на уникалния обект, с финансиране от 41 000 лева - от Министерство на културата и от Регионалния исторически музей в Пазарджик. 

Явор Бояджиев уточни, че от 29 юли работят със средства от МК, на стойност 35 000 лева, повече от м.г., когато за обекта са били отделени 28 000 лева. Работи се по две сгради, всяка от 100 кв. м., които са много интересни за науката, едната е с червен под, което сочи добър статус на живеещите в тази епоха. 

"Вече се проучва по-голяма площ на могилата, последните 10 години с конкретни цели, като е важно изясняване на стратиграфията на долните хоризонти, от, т. нар. халколит от 4600 до 4100 г. пр. Хр. Основната цел на тазгодишните разкопки е да продължим изясняването на началото на селището", поясни археологът от БАН. Част от екипа тук обработва находките от керамика, открити в най-интересните жилища, проучвани през последните години. 

"В сондажа извън могилата  установихме данни за цял период от късния неолит, около 4900 - 5000 г. пр. Хр.  Точно в Юнаците бе открито най-старото злато, с което могилата стана известна в археологическата наука у нас и в чужбина", каза още доц. Явор Бояджиев. Той уточни: "Буквално вчера излезе уникален керамичен съд от халколита, с дебелина на стената му 3 мм, с богата графитна украса, със сприли и кръстовиден мотив."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Тази събота "Срещите" питат какво е шамбала

В това августовско утро "Срещите" питат: Какво е ШАМБАЛА и защо пътешественици, изследователи, езотерици не са я открили...  И вярно ли е, че Шамбала е за земята, но не е на земята...  и че енергията на Шамбала е диструктивна за всички онези сърца и умове, които носят омраза?  Гост на СРЕЩИТЕ - издателят Валентин Марков. Слушайте...

обновено на 03.08.24 в 16:43

Тридневният "Балет без граници" започва на Античния театър

Едно от най-престижните събития в областта на балетното изкуство в България през този сезон Международният фестивал "Балет без граници" стартира днес на сцената на Античния театър. Той ще се проведе в рамките на три поредни вечери.  Магията на музиката, професионализмът на участниците, впечатляващата сценография и изяществото на балетните..

обновено на 03.08.24 в 11:40

Хор от диригенти изпя български фолклорен бисер

В град Хамар, наричан северната "Венеция" на Норвегия, се случи нещо изключително: младият пловдивски диригент Илиян Тиганев създаде хор от млади диригенти от цял свят и с тях изпълни българска фолклорна песен, която буквално запали сърцата на всички присъстващи. Илиян Тиганев, който е диригент на Пловдивския хор "Ангел Букорещлиев", е в Хамар за..

публикувано на 02.08.24 в 16:15

Гела е домакин на Гайдарското надсвирване за 21-ви път

Село Гела от днес до неделя за 21-ви път е домакин на Гайдарското надсвирване - най-големият гайдарски празник в Родопите. Богатата фолклорна програма на две сцени, прочутото гайдарско надсвирване, състезания, безплатни уроци по свирене на гайда, демонстрации, занаяти, традиции и родови срещи са само малка част от тридневния празник, който ще събере..

публикувано на 02.08.24 в 09:09

Зам.- кметът Панов и участници в МФФ си размениха подаръци

Сувенири, грузинска ракия, пластики и шапки от фолклорни носии бяха част от подаръците, които участниците в Международния фолклорен фестивал в Пловдив подариха на зам.-кметът Пламен Панов. Това се случи на традиционната среща между Панов и артистите от всички трупи часове преди кулминацията, която е спектакълът на грузинския държавен ансамбъл..

публикувано на 01.08.24 в 14:00