Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лозарите искат спешни мерки за спасяването на бранша

Национален събор на българските лозари се провежда днес и утре в село Брестовица. 

За първи път започваме една хубава традиция, която смятаме да продължим, каза  в интервю за програма "Точно днес" на Радио Пловдив председателят на организаторите от новоучреденото  Националното сдружение на българските лозари  д-р Петьо Бошнаков.  

Целта  на новата организация, която беше учредена в Аграрния университет в Пловдив през март месец, е да защитава интересите на сектора пред държавните институции и да настоява за нужните законодателни промени. Проведени са срещи с представители на Земеделското министерство и служебния министър Христо Бозуков.

През годините бяха натрупани редица проблеми с производството на винени и десертни лозя и събрахме доста и специалисти, за да учредим сдружението и поставим искания на бранша пред  обществеността и държавата. Напоследък политиката за развитието на сектора е неблагоприятна, лозарството се пренебрегва и трябва  законодателна промяна, за да се обърне внимание на лозарството.  След 2000-та сме извън топ 20 и имаме драстичен спад в производството на грозде. Тежко е положението на всички лозари - ниски изкопни цени, проблеми с набирането на работна ръка, липсата на възможности за закупуване на техника. 

Той допълни, че лозарските площи у нас са  намалели 4-5 пъти.  В момента са регистрирани около 600 хиляди декара, но реално се работят 300 хиляди, другите са в малки стопанства, а освен това площите продължават да намаляват. За сравнение - преди 20 години площите с винени лозя са били над 1 милион и 600 хиляди декара. Сега има драстичен спад.

 Според д-р Бошнаков проблемите са много, а част от тях са ниските изкупни цени, трудности по набиране на работна ръка, липса на национално доплащане и възможност да се закупува техника по европейските програми, голямата конкуренция от другите страни, поради факта, че там сектора се субсидира и редица други.

Необходими са спешни мерки за сектора, категоричен е д-р Бошнаков, който стопанисва 1500 дка винени лозя и винарска изба. Той преподава в катедра Международни икономически отношения на  Икономически университет – Варна и е  автор на над 10 статии в областта на лозарството и европейските програми и фондове.

По време на двудневния събор в Брестовица ще има участия на  фолклорни изпълнители от страната, игри, състезания за майсторите лозари, дегустации, алея на занаятите и битов детски център.

Чуйте цялото интервю в прикачения звуков файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 10:55

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54
Д-р Христиана Бацелова

Грипът ще ни съпътства от януари до март

Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги"  д-р Христиана Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през  януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..

публикувано на 10.01.25 в 10:37

Неонатологията на МБАЛ-Пазарджик получи нови кувьози

Два нови кувьоза Dräger получи неонатологичното отделение на пазарджишката болница. Апаратурата е закупена със средства на лечебното заведение и ще бъде използвана за осигуряване на грижи за недоносени и новородени с нужда от специализирано лечение. Така закупените със собствени средства кувьози вече са 6, съобщиха от лечебното заведение...

обновено на 10.01.25 в 10:17

Няма никаква опасност за Панагюрското съкровище в „Гети“

„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..

публикувано на 09.01.25 в 16:04