Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лозарите искат спешни мерки за спасяването на бранша

Национален събор на българските лозари се провежда днес и утре в село Брестовица. 

За първи път започваме една хубава традиция, която смятаме да продължим, каза  в интервю за програма "Точно днес" на Радио Пловдив председателят на организаторите от новоучреденото  Националното сдружение на българските лозари  д-р Петьо Бошнаков.  

Целта  на новата организация, която беше учредена в Аграрния университет в Пловдив през март месец, е да защитава интересите на сектора пред държавните институции и да настоява за нужните законодателни промени. Проведени са срещи с представители на Земеделското министерство и служебния министър Христо Бозуков.

През годините бяха натрупани редица проблеми с производството на винени и десертни лозя и събрахме доста и специалисти, за да учредим сдружението и поставим искания на бранша пред  обществеността и държавата. Напоследък политиката за развитието на сектора е неблагоприятна, лозарството се пренебрегва и трябва  законодателна промяна, за да се обърне внимание на лозарството.  След 2000-та сме извън топ 20 и имаме драстичен спад в производството на грозде. Тежко е положението на всички лозари - ниски изкопни цени, проблеми с набирането на работна ръка, липсата на възможности за закупуване на техника. 

Той допълни, че лозарските площи у нас са  намалели 4-5 пъти.  В момента са регистрирани около 600 хиляди декара, но реално се работят 300 хиляди, другите са в малки стопанства, а освен това площите продължават да намаляват. За сравнение - преди 20 години площите с винени лозя са били над 1 милион и 600 хиляди декара. Сега има драстичен спад.

 Според д-р Бошнаков проблемите са много, а част от тях са ниските изкупни цени, трудности по набиране на работна ръка, липса на национално доплащане и възможност да се закупува техника по европейските програми, голямата конкуренция от другите страни, поради факта, че там сектора се субсидира и редица други.

Необходими са спешни мерки за сектора, категоричен е д-р Бошнаков, който стопанисва 1500 дка винени лозя и винарска изба. Той преподава в катедра Международни икономически отношения на  Икономически университет – Варна и е  автор на над 10 статии в областта на лозарството и европейските програми и фондове.

По време на двудневния събор в Брестовица ще има участия на  фолклорни изпълнители от страната, игри, състезания за майсторите лозари, дегустации, алея на занаятите и битов детски център.

Чуйте цялото интервю в прикачения звуков файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Формулата на растежа

Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в  разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага да..

публикувано на 25.11.24 в 08:46

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22