Здравните работници от Спешната помощ в Пазарджик обявиха готовност за протест заради нова методика за изчисляване на паричните добавки, които се изплащат за контакт с пациенти, заразени с Covid-19.
От здравното министерство обясняват, че няма да се измерват минутите, а ще се описват дежурствата, в рамките на които е имало пряка среща с пациент с коронавирус.
Работещите в Спешната помощ смятат, че това е неприемливо. Според тях много от случаите на Covid-19 трудно се доказват в началото на заболяването. Пазарджишките спешни медици подготвят декларация до здравното министерство и се надяват тя да бъде подкрепена с подписка от останалите 26 спешни центрове в страната.
Каква е позицията на спешните медици в Пловдив?
Според заместник-директора на Центъра за спешна медицинска помощ в Пловдив д-р Димитър Христозов новата методика е справедлива и логична.
Новата методика е относително справедлива и тези, които наистина имат контакт с Covid-а, ще си получат добавката за работа с Covid. Тези, които нямат Covid - няма да получат. Справедливо и логично, според мен, коментира д-р Христозов.
От новата методика отпадат т. нар. съмнителни случаи. За тях имаме възможност да правим бърз тест, който, разбира се, не винаги е точен, но все пак е ориентировъчен. И след като бързият тест е признат, той става положителен съмнителният. Така че, тука няма няма проблем. Но, явно че за повечето медици това е проблемът. Ние нямаме възможност на всеки адрес, който е съмнителен, със симптоматика, да правим бърз тест. Това отнема време, а и случаите са все повече, така че това ни затруднява.
Наистина когато имаме среща със съмнителен и положителен на Covid, логично е, както по старата методика беше, всички да получават. Сега е стеснено до положителни.
Другото в новата методика е, че хора, които са работили на половин щат, при среща с Covid взимат половин добавка за Covid. Примерно вместо 1000 - вземат 500 лева. Лекар, който е дал едно дежурство, при среща с Covid няма да вземе 1000 лева, а ще вземе за едно 12-часово дежурство.
Това е разликата между старата и новата методика. И вероятно повечето медици обръщат внимание на това, коментира спешният медик от Пловдив.
Без да се ангажира с коментар за недоволството на спешните медици от други центрове в страната, описвайки ситуацията, д-р Димитър Христозов я сравни със заглавието на френски филм отпреди 40 години, наречен "Възнаграждение на страха".
Нов натиск от Covid-19
Има натиск, има увеличени случаи с фибрилни състояния. Всеки ден е различно, но общо взето тенденцията е нагоре, заяви д-р Христозов.
Той обясни, че спешните медици не могат да разберат с кой от вариантите на коронавирус се срещат, тъй като при тях пациентите са само с вирусоподобна симптоматика. При бърз тест се доказва има ли Covid или не.
Обикновено по - младите пациенти с коронавирус не се обаждат веднага, някои от тях боледуват без тестове, на крака. Възрастното население с хронични заболявания вика по - често спешните медици, обобщи пловдивският лекар.
Интервюто на Антоанета Петричанска с д-р Димитър Христозов е в звуковия файл.
„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..
Доколко образователната система е способна да осигури квалифицирани кадри за развитие на професионалното обучение по актуални и търсени професии и да дава възможност да се работи върху уменията и компетентностите. Това е въпросът, който поставя областният управител проф. Христина Янчева в становището си до Регионалното управление на..
Решението на Върховния касационен съд (ВКС) да бъде регистрирана Българска православна старостилна църква предизвика вълна от недоволство. Застрашава ли това единство на православната църква и до какво може да доведе наличието на паралелна православна църква? "Мисля, че това не застрашава единството на Българската православна църква..
Много недостатъци се събраха в изборния процес през годините, така че промените в Изборния кодекс са необходими и могат да дадат добър резултат. Промяната в отчитането на гласовете е крачка в правилната посока, но за да няма проблеми детайлите трябва да бъдат изпипани много добре. Така политологът и изборен експерт Даниел Стефанов коментира..
Изпълнители от Община Марица се обединяват в мащабен благотворителен концерт в подкрепа на 2-годишния Иван от Рогош, който страда от детска церебрална парализа. Момчето започва да провежда рехабилитация още, когато е на 6 месеца. Сега обаче се нуждае от 44 000 лева за провеждане на лечение в турска клиника. Тя е за рехабилитация, която ще..