Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Минеков обеща подкрепа за разкопките на Златния град на траките

7
На разкопките на т.н. Златен тракийски град
Снимка: Александър Георгиев, Радио Пловдив

Служебният министър на културата проф. Велислав Минеков и заместникът му доц. Пламен Славов пристигнаха на археологическите разкопки край карловското село Васил Левски. От една седмица екип на пловдивския Археологически музей възстанови работата си на обекта с помощта на 27 хиляди лева от държавата и около 15 хиляди от община Карлово. 

В момента се разкрива сектор от крепостната стена на Тракийския градски център от 6-5 век преди Христа. Той се сочи като най-стария в България и в публичното пространство стана известен като Златният град. Директорът на  Археологическия музей в Пловдив доц. Костадин  Кисьов разказа, че покривът на храмовата постройка в него е покрит с коринтски тип керемиди, които са огромни. Допълнително са покрити и с т. нар. "котешко злато" - съединение, което се добива от района на самото селище.

Заради артефактите, открити до момента, се предполага, че това е най-ранната столица на одрисите. За да се потвърди, обаче, е нужна доста работа, вероятно в следващите 3 години, за което ще е нужнo държавно финансиране. Проф. Велислав Минеков коментира, че става дума за изключително научно събитие. Той пое ангажимента Министерството на културата да продължи да подкрепя този археологически обект. 

От началото на тази година той е със статут на Национален паметник на културата. Пътят до него обаче се нуждае от ремонт, за който се очаква помощ от община Карлово.

Репортаж с още подробности може да чуете в звуковия файл, а видео-разказът проследете в youtube канала ни:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Експозицията "Изповедта на Апостола" търси своето ново място

Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..

публикувано на 17.02.25 в 13:53

В Историческия музей - Смолян правят мартенички

Близо 600 деца  от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..

публикувано на 17.02.25 в 10:12

Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно”

Възрожденската къща Верен Стамболян в Старинен Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно” по повод 15 години радио „Татковина” и 5 години изложба „Заедно по пътя на Кирил и Методий“ .  Организатор на честването е Изпълнителна агенция за българите в чужбина, началото е в 18 часа.  Ще бъде направена видеовръзка с български..

обновено на 17.02.25 в 06:56

Преге - предаване за света на книгите, 15 - 21 февруари

В предаването за книги на Радио Пловдив на 15.02.2025 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ ( нови книги ) Райнер Мария Рилке. Пред олтара на нощта. Избрана кратка проза. 120 стр., ок 2А, Недланд, 2024 Артур Кьостлер. Мрак по пладне. 2-ро изд., 250 стр., ок. 4А, Нике, 2025. Пол Остър. Баумгартнър. 208..

обновено на 16.02.25 в 12:48

„Алтер его” - памет за поета Гален Ганев

На 10-ти февруари ни напусна поетът Гален Ганев. Тази събота ще излъчим интервю с него от 2019-та година, което той даде специално за „Алтер его“. Ще си припомним думи за поезията, за книгите, за амбицията, за безсмъртието, за Шекспир, за Радой Ралин... Ще звучат и негови стихове. Гален Ганев е роден в Чирпан. Завършва РЕГ "Иван Вазов"..

обновено на 15.02.25 в 16:11