Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Минеков обеща подкрепа за разкопките на Златния град на траките

7
На разкопките на т.н. Златен тракийски град
Снимка: Александър Георгиев, Радио Пловдив

Служебният министър на културата проф. Велислав Минеков и заместникът му доц. Пламен Славов пристигнаха на археологическите разкопки край карловското село Васил Левски. От една седмица екип на пловдивския Археологически музей възстанови работата си на обекта с помощта на 27 хиляди лева от държавата и около 15 хиляди от община Карлово. 

В момента се разкрива сектор от крепостната стена на Тракийския градски център от 6-5 век преди Христа. Той се сочи като най-стария в България и в публичното пространство стана известен като Златният град. Директорът на  Археологическия музей в Пловдив доц. Костадин  Кисьов разказа, че покривът на храмовата постройка в него е покрит с коринтски тип керемиди, които са огромни. Допълнително са покрити и с т. нар. "котешко злато" - съединение, което се добива от района на самото селище.

Заради артефактите, открити до момента, се предполага, че това е най-ранната столица на одрисите. За да се потвърди, обаче, е нужна доста работа, вероятно в следващите 3 години, за което ще е нужнo държавно финансиране. Проф. Велислав Минеков коментира, че става дума за изключително научно събитие. Той пое ангажимента Министерството на културата да продължи да подкрепя този археологически обект. 

От началото на тази година той е със статут на Национален паметник на културата. Пътят до него обаче се нуждае от ремонт, за който се очаква помощ от община Карлово.

Репортаж с още подробности може да чуете в звуковия файл, а видео-разказът проследете в youtube канала ни:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Започва международният фестивал на поезията "Орфей" в Пловдив

Международният фестивал на поезията „Орфей“ стартира в Пловдив в 18 ч. в Малката раннохристиянска базилика. В седмото му издание участват 12 поети от 9 страни, които ще четат на роден език и в превод на български. След рецитала ще се състои церемония по награждаването на тазгодишния призьор с Голямата награда „Орфей“ за изключителни достижения в..

обновено на 09.05.24 в 08:19

Живописецът Илия Желев открива изложба в Градската художествена галерия

Eдин от най-разпознаваемите български живописци Илия Желев открива изложба в Градската художествена галерия в Деня на Европа - 9 май.  На първия етаж в сградата на Главната той ще покаже 27 произведения в стила, който почитателите му у нас и особено в Германия и Австрия добре познават. Както пише за него немският критик Ралф Ренсман:..

обновено на 09.05.24 в 08:18

Атанас Маринчешки събира изгреви и залези в "Сигна"

Самостоятелна изложба живопис показва художникът Атанас Маринчешки в галерия „Сигна“. Това е третата изложба в галерията на автора, който след години работа в полицейските служби, се отдава изцяло на живописта, като изгражда свой стил и почерк на изобразяване. Съдържа 17 маслени платна. Характерни за неговите картини са наличието на..

публикувано на 08.05.24 в 15:24

Великите европейци - Вацлав Хавел

Пражкото летище се казва „Вацлав Хавел”. Ако Чехия имаше космодрум – и той щеше да се казва така. А ако някъде по света имаше мярка за морален авторитет в политиката, то тя също можеше да бъде назована Хавел. Дайте ми десет Хавела честност, че моята внезапно свърши – би казал някой политик, нахлул задъхан в политическия магазин. Нямаш и един..

публикувано на 08.05.24 в 14:05

Изложба „Птиците..." в историческия музей в Пазарджик

На 8 май 2024 г. от 17.00 часа в Етнографската експозиция на Регионален исторически музей – Пазарджик, ул. „Отец Паисий“ № 8, ще бъде открита гостуващата изложба „Птиците. Образи от съкровищата на Националния етнографски музей“ на Институт за етнология и фолклористика с етнографски музей – БАН. Още от най-дълбока древност птиците са..

публикувано на 08.05.24 в 09:44