Имунолози от Медицинския университет в Пловдив проучват продължителността на имунния отговор на преболедувалите коронавируса и т. нар. имунна памет.
Едновременно те изследват и продължителността на имунния отговор след ваксиниране. Учените се интересуват също колко дълго се задържат антителата, които неутрализират вируса, какъв е клетъчният имунитет, добит посредством специфични клетки в кръвта на имунизираните.
Същевременно, здравните власти предупреждават, че страната ни е на прага на четвърта COVID вълна. Според експерти пикът й се очертава през септември. Статистиката сочи, че най-засегнати от Делта варианта са хората на възраст между 20 и 30 години.
Какъв е отговорът на учените за мутациите на вируса и податливостта му към ваксините?
До шестия месец при голяма част от имунизираните имунният отговор е надежден по отношение на нивото на антителата, които неутрализират вируса, както и на клетъчния имунитет, който се доказва със специфични клетки в кръвта на имунизираните. Към четвъртия - петия месец след поставянето на ваксина нивото на антителата постепенно започва да пада, обясни проф. Мариана Мурджева, ректор на Медицинския университет в Пловдив.
Ефектът от ваксинационния процес може да бъде доказан с имунологичните промени в организма. Вече има и тестове, с които може да се отчете продължителността на имунния отговор.
Това е мащабна програма, в която се очаква да се включат всички големи имунологични лаборатории под егидата на Българската асоциация по клинична имунология и Експертния съвет по клинична имунология, заедно с Дружеството по имунология към Съюза на учените.
В момента имунолозите работят активно по създаването на такива програми за изследване на постваксиналния имунитет.
По темата Антоанета Петричанска разговаря с ректора на Медицинския университет в Пловдив проф. Мариана Мурджева.
Интервюто е в звуковия файл.
Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..
Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..
Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..
Димитър Бришимов е главен инспектор в пловдивската пожарна и началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност". Професионалист, който вече 30 години е в професията, която го среща с бедстивята и с човешката трагедия, но и благодарност. В петте части на разговора ще чуем истории за огън и вода, за бедствия у нас и за мисиите на..
Политическата ситуация и парите на държавата. В очакване на редовен кабинет ще сте стигне ли до приемане на бюджет? Къде са основните проблеми в предложената рамка и кои са най-големите финансови рискове пред страната ни? Коментарът е на Михаил Кръстев , изпълнителен директор на Съюз за стопанска инициатива – част от Националния съвет за тристранно..