Имунолози от Медицинския университет в Пловдив проучват продължителността на имунния отговор на преболедувалите коронавируса и т. нар. имунна памет.
Едновременно те изследват и продължителността на имунния отговор след ваксиниране. Учените се интересуват също колко дълго се задържат антителата, които неутрализират вируса, какъв е клетъчният имунитет, добит посредством специфични клетки в кръвта на имунизираните.
Същевременно, здравните власти предупреждават, че страната ни е на прага на четвърта COVID вълна. Според експерти пикът й се очертава през септември. Статистиката сочи, че най-засегнати от Делта варианта са хората на възраст между 20 и 30 години.
Какъв е отговорът на учените за мутациите на вируса и податливостта му към ваксините?
До шестия месец при голяма част от имунизираните имунният отговор е надежден по отношение на нивото на антителата, които неутрализират вируса, както и на клетъчния имунитет, който се доказва със специфични клетки в кръвта на имунизираните. Към четвъртия - петия месец след поставянето на ваксина нивото на антителата постепенно започва да пада, обясни проф. Мариана Мурджева, ректор на Медицинския университет в Пловдив.
Ефектът от ваксинационния процес може да бъде доказан с имунологичните промени в организма. Вече има и тестове, с които може да се отчете продължителността на имунния отговор.
Това е мащабна програма, в която се очаква да се включат всички големи имунологични лаборатории под егидата на Българската асоциация по клинична имунология и Експертния съвет по клинична имунология, заедно с Дружеството по имунология към Съюза на учените.
В момента имунолозите работят активно по създаването на такива програми за изследване на постваксиналния имунитет.
По темата Антоанета Петричанска разговаря с ректора на Медицинския университет в Пловдив проф. Мариана Мурджева.
Интервюто е в звуковия файл.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..