Според него ситуацията е сериозна и едва ли има лекар, който да не го потвърди, но не бива да се създава паника. По думите на д-р Брънзалов здравната ни система е готова, в това число и доболничната помощ, с опита, който е натрупан вече от предишните ковид вълни. Факт е обаче, че мерките у нас не се спазват и това личи от ръста на заболелите.
" Масово се вижда, как никои не спазва мерките и като че ли свикнахме с този тип нарушения. Твърдо съм убеден, че мерките трябва да се спазват, но се вижда как не можем да го постигнем", допълни лекарят.
Той обясни, че симптомите при доминиращия в момента Делта вариант са отново грипоподобни- там където има изява. Смята, че голяма част от населението вече се е срещало с вируса, някои хора не са развили клинична картина, преболедували са и имат сега защита.
" Относно класическите симптоми, при другите варианти, като загуба на вкус и обоняние, сега не са толкова често срещани. В момента основно е обща отпадналост, втрисане, болки в мускулите - чувство за настинка. За моя радост болните сега имат по-малко усложнения. За сега протича леко заболяването при моите пациенти, обясни д-р Брънзалов и допълни, че очаква новата вълна да протече по-леко, а болните да нямат толкова усложнения.
Според него лекарите в болничната и доболничната помощ имат вече опит, знаят как да реагират, а и са имунизирани.
"Мое лично убеждение е, че тази вълна няма да има тази сила като предходните. Ще се преборим с нея. Колкото и да критикуваме системата, тя е подготвена. Претърпя надграждане. Трябва да свикнем да живеем с коронавируса и доколкото може да му отслабваме силата. Голяма част от населението има вече някаква защита, преболедувалите имат защита, ваксинираните също", каза още общопрактикуващият лекар, но подчерта, че броят на имунизираните е много малък у нас.
По думите му ваксинационният процес протича у нас както при спазването на мерките. Най-удобните месеци за ваксинация са пропуснати, много малко са ваксинираните през летните месеци.
"България е залята с ваксини. Няма друга страна в Европа, където който и да е пациент, няма значение - здравно осигурен или здравно неосигурен, може да реши да се ваксинира, може да си избере ваксина от всичките разрешени ваксини , по което време на деня и през който ден на седмицата да е, да отиде и да се ваксинира. Да предпази себе си и да подобри общественото здраве. Пропускат се тези месеци, защото ако следваме чисто ваксинационните срокове, дори и сега да се постави ваксината, при ескалация на заболеваемостта не е удачен вариант. В началото започнахме ваксинацията в разгара на епидемичен процес, защото нямахме друго оръжие, нямахме избор", поясни още д-р Брънзалов.
Той е категоричен, че ваксинацията е единственият вариант да се върнем към нормалността.
Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.
Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..
На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев . По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...
Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..
Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..
Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..