Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гласуването с машини силно ще затрудни избори 2 в 1

Михаил Константинов
Снимка: БГНЕС

"Гласуването с машини силно ще затрудни избори 2 в 1" – това каза в ефира на сутрешното предаване на Радио Пловдив „Точно днес“ математикът и анализатор проф. Михаил Константинов. Ако се стигне до този момент, той прогнозира, че избирателната активност ще се срине:

„Сега може да излязат едни 2 милиона да гласуват, което ще е пълна катастрофа“ – посочи професорът.

Той обоснова прогнозата си с цифри. По думите му, между двата последнии вота за Народно събрание – на 4 април и на 6 юни - 600 хиляди души са се отказали от гласуване.

„Тоест те се уплашиха от машините. 50-100 хиляди да са били от купения вот, а останалите? Сега ще ги накарате да гласуват на една машина за 2 неща, да извъртят по 4 екрана минумум, напред-назад, потвърждавам-не потвърждавам?“

Иначе препограмирането на машините, според проф. Константинов, е „съвсем елементарно“, но ще изисква време, тъй като 10 000 машини, които не са в мрежа, ще трябва да се препрограмират на място.

„Надявам се, че машините няма да бъдат включени онлайн, въпреки че съществува такова подозрение – че продължават да бъдат онлайн.  Ако това е така, е свръх скандал“ – заключи професорът.

Той коментира и варианта, в който няма да има ново гласуване за Парламент, а депутатите разглеждат кабинет, предложен от политическата сила, която ще получи трети мандат.

Той допуска, че е възможно някой изведнъж да предложи тайно гласуване „в името на благоденствието на българския народ . Това е един от начините, за да се избегне големия срам днес да говориш едно, а утре да направиш съвършено друго“. И тогава, по думите му, „като нищо ще мине кабинетът“.

Според проф. Михаил Константинов: „Това, което виждаме, показва пълната импотентност на българската политическа класа. Тя вече на 2 пъти не е в състояние да организира нормално управление на страната, сега се кани трети път да се гмурне в същата дупка и това, мисля, е недопустимо“.

Цялото интервю с проф. Михаил Константинов може да чуете в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Проф. Марин Русев

Мирът не е възможен без участието на Украйна

Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..

публикувано на 24.02.25 в 17:23

Трябва да е ясно, че актовете на вандализъм са неприемливи

На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев .  По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...

публикувано на 24.02.25 в 14:54

Синдикатите настояват да се върне прогресивният данък

Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..

публикувано на 24.02.25 в 10:13

Мечтаем за мир в Украйна, но не на всяка цена

Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..

публикувано на 24.02.25 в 10:11

Бъдещите медици искат ясни условия за работа в България

Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..

публикувано на 24.02.25 в 10:02