Пикът на четвъртата ковид вълна се очаква да бъде в края на септември и началото на октомври. Това прогнозира в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдивм професор Мира Кожухарова, епидемиолог и съветник на служебния здравен министър доктор Стойчо Кацаров.
„С нарастване на заболеваемостта ще се наложи да се прилагат и по-строги мерки, а и да даваме още по-категорични съвети как да се предпазят хората, за които това заболяване представлява истински риск. Това са възрастните хора и хората с хронични заболявания. А най-сигурен начин за предпазване от Covid-19 е ваксината, естествено“, каза професор Кожухарова.
В последните дни желаещите да се ваксинират се увеличават, но все още остава малък процента на изцяло имунизираните и той е 18,2% от възрастното население. Професор Кожухарова подчерта, че Министерството на здравеопазването прави всичко възможно за ускоряване на имунизационния процес.
„На практика всичко, което може да се прави, се прави. Включително и съвместната акция днес в Пловдив с БЧК за раздаване на информационни материали. Брошурите са лесно достъпни, най-простичко в тях се обяснява какво са ваксините, как действат и истината за тях“, обясни професор Кожухарова.
Тя обясни, че в кратката характеристика на две от ваксините, които са на базата на иРНК, вече е включено, че могат да се прилагат и на деца над 12 годишна възраст.
„За по-малките деца, на 12-13 години, ваксината е от значение за тези, които са с хронични заболявания. За съжаление, нека да припомни, че и при децата се срещат хронични заболявания. Някои от тях сами по себе си представляват рисков фактор, ако такова дете се разболее. Истината е, че децата боледуват много по-малко от възрастните, но при децата с хронични заболявания може да възникне проблем. А за по-големите, за младежите, ваксината би облекчила начина им на живот“, подчерта професор Кожухарова.
Епидемиологът изрази мнение, че децата трябва да бъдат присъствено в училище възможно най-дълго време.
„Смятам, че децата е добре да се обучават в училище. В момента МОН действително полага усилия, които да дадат възможност децата да бъдат обучавани присъствено по-дълго време. Особено съществено е за децата до четвърти клас, за детските градини. Общо взето децата не са изложени на по-голям епидемичен риск. Те не излагат хората контактни с тях на риск. От гледна точка на здравето на децата, аз мисля, че при разпоредените и спазвани мерки, особени рискове няма. Докато рисковете от седенето вкъщи и да бъдат подложени на онлайн обучението, обществото ни поема големи рискове. От тази гледна точка е важно родителите и учителите, ако мчислят за децата, да се ваксинират, за да могат децата спокойно да ходят на училище“, каза още професор Мира Кожухарова.
Цялото интервю с професор Мира Кожухарова можете да чуете в звуковия файл.
Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70. "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..
Училищата в Пловдив и областта имат готовност да преминат към онлайн обучение от 29 януари до 4-ти февруари включително. Пред Радио Пловдив началникът на РУО Иванка Киркова подчерта, че в тези учебни дни ще се оформят оценките за първия учебен срок. Тя припомни, че област Пловдив е сред пионерите, стартирали онлайн-обучение през 2020 година по..
Две предложения за предстоящата на 30 януари сесия на ОбС на пловдивския кмет Костадин Димитров бяха бойкотирани на заседанието днес на правна комисия към местния парламент. Едното е за одобряване на текстове на допълнителни споразумения с превозвачите, обслужващи линиите от масовия градски транспорт, което предвиждаше индексация на..
Обичайната зимна картина записва високи нива на ФПЧ във въздуха. В Пловдив освен силния трафик, и печките на твърдо гориво се оказват често споменавани в докладите на РИОСВ. Как мръсния въздух се отразяват на децата и по-чувствителните възрастни хора, какви са важните мерки? Според кардиолога д-р Костадин Костадинов , преподавател в Медицински..
На 25.01.2025 година от 13:30 часа Планетариумът с Астрономическа обсерватория в Смолян ще представи най-новата им програма за съзвездията през зимата. Ще има още една лекция в събота от 17:00 часа, приет е графикът и посещенията ще са два пъти на ден. „ Небесна разходка “ е създадена, чрез дигиталния софтуер Digistar7. Тази програма е реализирана..