Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

9% ДДС за книги и учебници е цивилизационна заявка

Манол Пейков
Снимка: FaceBook/Manol Peykov

"Постоянният 9% ДДС за книги и учебници е цивилизационна заявка, която трябва да направим - че словото е по-могъщо от меча". Това каза пред Радио Пловдив пловдивският депутат от Демократична България Манол Пейков по повод внесения законопроект да се запази намалената данъчна ставка за книги и учебници.

Той припомни, че това бе направено с внесения законопроект по времето на правителството на Бойко Борисов през миналия юли като анти-ковид мярка за заведенията и покрай тях данъкът бе намален и за книгите и учебниците.

„Сега предложената промяна е да отпадане една от точките – така по чисто козметичен начин, отпадайки тази точка, в която пише, че е временна, мярката става постоянна, но тя става постоянна само за книги и учебници“ – поясни естествето на законопроекта Манол Пейков.

Той е съвносител на проектозакона с народни представители и от ГЕРБ, ИТН, ДПС и ИБГНИ. Под него стоят подписите на председателя на Парламента Ива Митева и двама председатели на комисии –на Любомир Каримански по бюджет и финанси и на Тома Биков –по култура и медии.

Според Манол Пейков, от подобна намалена ставка ще се възползват не само издателската индустрия, а и хората, които са по цялата ценностна верига на книгоиздаването – от автора през преводача, редактора, коректора, оформителя, страньора и най-накрая читателя. „Тази сума се разпределя между всички, и най-накрая издателя“ – посочи депутатът, който е и преводач, и книгоиздател.

Като напомни, че в България книгите са най-евтини в целия ЕС, а ДДС върху тях е най-висок от целия ЕС, Пейков заключи, че онзи дял печалба,  който у нас остава за издателите и може да се преразпредели, е толкова малък, че реално пречи както да се вдигнат ставките на хората по веригата, така и да се издават високорискови заглавие.

„А в много случаи най-високо литературните и най-ценните заглавия са високорисковите. Знаете - лесно се продават по-леките четива. Така че това е важен и изключително смислен законопроект за бъдещето на България“ - подчерта депутатът.

Според него в инокономически план предложението не засяга тежко нашата икономика, защото, по думите му, „чистият финансов интерес от намаления ДДС за държавата е приблизително равен на оборота на една средноголяма фармацевтична фирма“.

На въпрос какво ще спечели държавата от това, че ще загуби процент от ДДС ставката, ако се приеме законопроектът, Манол Пейков отговори:

„Книгата и изобщо литературата, и изобщо изкуството са меката сила на една държава. Отвъд това, става дума за един доста малък като реални финансови изменения ресурс. По мои изчисления цялата книгоиздателска индустрия за година оборотът й е около 100 млн. лева съвсем грубо. Значи тук говорим за 10-11 млн. лева - това е една относително дребна като размер инвестиция, която води към едни много важни и много дългосрочни ползи“.

Цялото интервю с Манол Пейков може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В "Срещите" за войната и мира

В далечната 1932 г. Айнщайн в писмо пита Фройд защо човечеството не може да се избави от обречеността на войните.  Фройд се учудва защо ученият толкова много се възмущава от войната и отговаря: "Та, тя - войната, изглежда природно заложена, добре обоснована биологически, на практика почти неизбежна". Но завършва писмото си така: "Всичко, което..

обновено на 15.06.24 в 10:11

В Хвойна откриват бюст-паметник на отец Атанас Аролски

Бюст-паметник на отец Атанас Аролски ще бъде открит днес в чепеларското село Хвойна. Отец Аролски е знакова личност за региона. Над 50 години е служил в Златоград, а последните години от живота си е свещеник в селата Хвойна, Орехово и Малево. За хората, които са се докосвали до него, той е истински библейски мъдрец и с възрожденски дух. За моливите..

публикувано на 15.06.24 в 08:15

Галерия „Сигна“ представя изложба на Илиян Шарков

Галерия „Сигна“ представя изложбата на Илиян Шарков. Експозицията включва  малка пластика от бронз и живопис.  Авторът е пловдивчанин, завършил е първия випуск на Гимназията за сценични и екранни изкуства. Шарков работи в различни стилове и насоки – реклама, вътрешно оформление, дизайн, живопис, като най-дълго има изяви в рисуването с глазури..

публикувано на 15.06.24 в 07:53

По пътя на славата с мюзикъла „Фейм“ в Пловдив

„Мечтай и вярвай, че ще направиш велики неща!“ Под режисурата на доц. д-р Петър Одаджиев, артистите от Софийски музикален театър, представят вдъхновяващата история на група млади артисти, от нюйоркски колеж за сценични изкуства, поели  по пътя на славата. Всички те мечтаят да постигнат заветната си цел, но когато се сблъскват с..

обновено на 14.06.24 в 19:34

"Да обичаш Гершуин" с Хилда Казасян и Васил Петров в Пловдив

Концертът „Да обичаш Гершуин“ с Хилда Казасян и Васил Петров ще звучи под звездите в лятно кино „Орфей“ - Пловдив.  Новият музикален проект на Хилда Казасян и Плевенската филхармония със звездни музиканти идва премиерно на 21 юни. Под диригентството на Борислав Йоцов на сцената излизат Теодосий Спасов – кавал и джаз певецът Васил Петров, както и..

обновено на 14.06.24 в 08:59