Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложба на Ди Киро и Жоро-Слона за 85 г. от раждането им

| обновено на 03.09.21 в 12:17
13
Русалия Кирова
Снимка: Екатерина Костова, Радио Пловдив

85 години от рождението на знаменитите пловдивски художници Димитър Киров и Георги Божилов-Слона ще отбележи Пловдив с изложба, която се открива тази вечер от 18,30 часа в Галерия „Капана“ на Главната улица. Тя е подредена с помощта на Русалия Кирова - съпруга на ДиКиро, и Общински институт „Старинен Пловдив“. 

Приятелството

1935-та. Година, в която се раждат две от най-знаковите имена на пловдивкси художници. Димитър Киров и Георги Божилов-Слона. Първият – през май в Истанбул. Вторият – през юни под тепетата. Сближава ги Академията в София, в която завършват заедно специалността декоративно-монументална живопис в класа на проф. Георги Богданов. Оттогава остават приятели.

Балерината Русалия Кирова - муза на маестро Ди Киро и негова съпруга, разказва: "Винаги заедно, винаги един за друг. Ето така си говореха. Слона казваше – Митко е по-добър от мен. А Димитър Киров – ами, Слона е велик".

Изложбата за 85 години от рождението на двамата художници

Двамата имат различен почерк. Димитър Киров е ярък, мощен, силно експресивен. Георги Божилов – като че ли по-мълчалив и в изкуството си, както и в живота. От днес до 25 септември пловдивчани и гостите на града ще могат да ги видят за първи път заедно по този начин – картините им рамо до рамо, изпълнили и двата етажа на бившия Дет маг, днес модерна галерия "Капана".

"Смесихме ги картините на Слона и картините на Киров. И това ме радва. Каквито са в живота, такива са и в изкуството" - обяснява Русалия Кирова. 40-те картини на Димитър Киров в изложбата, посветена на 85 години от рождението на двамата творци, са от личната ѝ колекция. Платната на Слона са от неговата постоянна експозиция в Стария град. На откриването тази вечер съпругата на Ди Киро очаква друг бележит художник и техен приятел от поколението след тях - Николай Кучков - да сподели свои размисли. 

Поканени са много художници, общественици, ценители на изобразителното изкуство и представители на местната власт. Ковид-ситуацията изисква носенето на маски и дистанция, възможно е не всички да дойдат на откриването, а да посетят изложбата след това, казва Русалия Кирова. 

А какво биха казали те, ако бяха на тази изложба? "Щяха да се радват, заедно да празнуват. 5,31 Най-важното е, че го правим за тяхната памет".

Духовното наследство

Георги Божилов-Слона загива в автомобилна катастрофа преди 20 години на път от Бургас за Царево, където е трябвало да открие своя изложба. А с Димитър Киров Пловдив се прощава 7 години по-късно. Какво могат да научат от приятелството в живота и в изкуството им младите?

"Не е важно какво изкуство правиш – важното е да правиш хубаво изкуство, а не това, което е модерно. Защото изкуството не е мода".

Доказва го стилът, който завеща на Пловдив онази великолепна седморка художници и бохеми, наречена „Пловдивска школа от 60-те“ - Димитър Киров, Георги Божилов-Слона, Енчо Пиронков, Йоан Левиев, Колю Витковски, Христо Стефанов и Георги Бояджиев- Бояджана. 

Репортаж по темата може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Художествен факултет чества юбилей с изложба в "Капана"

Факултетът по изобразително изкуство във Великотърновския университет „Св.Св.Кирил и Методий“ чества 50 години с изложба в галерия „Капана“. Представителната експозиция е озаглавена „В новото време с ново лице“ и представя някои от най-добрите студентски дипломни работи през годините, както и творби на действащи преподаватели. Тя..

публикувано на 07.08.24 в 09:51

„Огънят на Анадола“ тази вечер на Античния театър

Легендарното танцово шоу „Огънят на Анадола“ ще бъде представено тази вечер на сцената на Античния театър в Пловдив. Спектакълът, който постигна грандиозен успех у нас през декември миналата година, е обновен и аранжиран специално за летни театри. Турската формация пристига в града под тепетата след като премина през откритите театри на Велико..

обновено на 06.08.24 в 08:29
Матей Матеев, Стела Митева-Динкова, Елена Тамамджиева

Първи фестивал "Творците" през август в Пловдив

Проф. д-р Стела Митева-Динкова, зам.-ректор по учебната дейност в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“, Елена Тамамджиева – член на управителния съвет на Дружеството на писателите в Пловдив, и художникът Матей Матеев бяха гости в първото августувско издание на предаването Клуб "Неделя". Поводът бе..

публикувано на 05.08.24 в 15:44

Преге - предаване за света на книгите, 03 - 09 август

В предаването за книги на Радио Пловдив на 03.08.202 4г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“: Камила Лекберг, Хенрик Фексеус. Мираж. 512 стр., ок. 6А, Колибри, 2024. Дейвид Балдачи. Само лъжи. 432 стр., ок. 5А, Обсидиан, 2024. Ема Коуел. Любовната песен на острова. 360 стр., ок. 4А,..

публикувано на 05.08.24 в 11:54

Тази събота "Срещите" питат какво е шамбала

В това августовско утро "Срещите" питат: Какво е ШАМБАЛА и защо пътешественици, изследователи, езотерици не са я открили...  И вярно ли е, че Шамбала е за земята, но не е на земята...  и че енергията на Шамбала е диструктивна за всички онези сърца и умове, които носят омраза?  Гост на СРЕЩИТЕ - издателят Валентин Марков. Слушайте...

обновено на 03.08.24 в 16:43