Рождество на Пресвета Богородица (Рождество Богородично, Малка Богородица, Рожен) честваме днес.
Той е един от 4-те Богородични празници през годината и е сред 12-те най-големи религиозни празници в църковния календар.
Според българските традиции Рождество на Пресвета Богородица се отбелязва предимно от жени, за да им помага Богородица в беда или тежка работа. Според обичаите стопанката на дома приговя празнична пита. Тя не трябва да шие и тъче, за да не се разболеят децата в дома.
Малка Богородица е един най-предпочитаните празници, на който се провеждат ежегодни събори из цялата страна.
Храмов празник днес има църквата в кукленското село Яврово, като денят е обявен за официален празник на селото.
За празника пловдивският митрополит Николай ще възглави архиерейска света литургия от 9:00 часа в храма „Рождество Богородично".
Църквата „Рождество Богородично" е на повече от 160 години.
През 1854 г. при изкопаване на основите й е открит подземен параклис, наричан още „катакомба" – с икона на Св. Богородица, която според археолози е на почти 300 години, заедно с малък олтар.
Въпреки възрастта ѝ иконата е в много добро състояние. Всичко, свързано с нея, е загадка, разказват хора, които са се докоснали до светинята.
След откриването на иконата село Яврово става известно не само с големия писател Николай Хайтов, който е родом от там.
Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер, Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..
За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава? А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.
В НБ „Иван Вазов“ в Пловдив ще бъде представена книгата „Ататюрк. История на идеи“ от М. Шюкрю Ханиоглу. Тя не е поредната биография на големия турски държавник, а разказва за идеите на Ататюрк, еволюцията им и реализацията им в турското общество. Авторът М. Шукрю Ханиоглу е професор по история на късната Османска империя в департамента по..
Дружеството на пловдивските художници организира търг с творби от архива си. Аукционът се ще състои в Изложбената зала на Дружеството на ул. „Авксентий Велешки“ 20. Организаторите канят любителите на изобразителното изкуство и пловдивските таланти, представители на бизнеса и колекционери да участват в тазгодишното издание на търга, на..
Бачковската света обител посрещна деца от последните групи на детските градини в селата Белащица и Марково. Поводът за посещението бе Деня на християнското семейство и на православната християнска младеж, който се чества днес. Малчуганите бяха посрещнати в манастирската църква „Успение Богородично“ от отец Евтимий. Той се обърна към децата с „добре..