В програма "Точно днес" - разговор за сложната политическа действителност с Георги Киряков, политолог, който има опасения, че и следващия вот, който ни очаква, няма да доведе до нов кабинет.
Какво следва без консолидация на паритиите и до къде може да се стигне?
Георги Киряков, отбеляза, че в 46-то НС не се даде възможност да се състави стабилно мнозинство, което доведе до трети вот в рамките на една година. "Това е основната причина, за да има блокаж на парламентарните процеси в страната. Причините за това са много, но тази ситутация не е само след вота и предпочитаниата на избирателите. Те посочиха кой да ни управлява, но политиците имаха своя лична задача и трябваше да е постигнат", допълни политологът.
"Не бива да се търси вина, в който и да е за ставащото, защото трябва да има и наказание, а наказание, когато иде реч за избори не е възможно, тук говорим за демократичните основи на обществото. През наказания няма как да поправим сегашната ситуация", каза Киряков.
Той даде добра оценка на служебното правителство, защото успя в тежката ситуация да вземе важни решения. Киряков каза : "Това удряше постоянно по президента, защото той беше стратегът за това правителство."
По повод на нова партия на Кирил Петков и Асен Василев: Има индикации в тази посока от тях двамата, те казват, че до края на мандата на служебното парвителство няма да градят парти, но това оставя у хората усащане, че когато приключи мандата, че те ще направят опит да материализират подкрепата, която натрупаха. Те бяха силните фигури в служебния кабинет.
Изборите две в едно, на 14 ноември: Това е трудно взето решение от президента, защото той още от началото не беше склонен да се съгласява към този тип смесване на изборите. Сега президентът Радев ще бъде в изключително неудобна ситуация да прави избори с партиите, които искат да участват в следващото НС. По повод на фигурите, които се обсъждат от ГЕРБ за президент, сред които са Петър Стоянов, Георги Близнашки, политологът смята, че нито една от тези кандидатури няма да успее да генерира досатъчно влияние в рамките на кампанията, за да пребори на първи тур Румен Радев.
"Щом не е Бойко Борисов кандидат за президент, то ГЕРБ нямат вяра в себе си, че ще спечелят тези избори. Т.е почти сигурно правят калкулации, че ще ги загубят", смята Георги Киряков. Той заключи, че ще се стигне до нова патова ситуация и след тези избори, възможно е да се върнем към ситуацията от 4 април. Киряков обобщи: "Тогава вече ще се наложи да разберем дали ще има официална коалиция ГЕРБ - ДПС или коалиция БСП - ГЕРБ. Но, това е малко възможен вариант и ще има нова невъзможност да се състави правителство, защото отново партиите на промяната, може би няма да имат 121 народни представители."
Връщането на адвокатската колегия в обществения и културен живот на Пловдив – такава е амбицията на новия председател на съсловната организация адвокат Пламен Бонев. Това той сподели в интервю за Радио Пловдив след като беше избран през уикенда начело на 1260 адвокати, колкото наброява местната колегия. „ В културния и обществен живот..
В момента в Пловдив няма толкова големи задръствания. Аз също се придвижвам с автомобил и сега се придвижвам много по-бързо от края на миналата година. Това заяви кметът на Пловдив Костадин Димитров по повод информацията, че града е шести в света по задръствания. Той беше категоричен, че в момента в града има успокояване на трафика, заради..
До какво ще доведе напрежението между Европейския съюз и Доналд Тръмп прогнозира в програма "Точно днес" Димитър Георгиев, финансист и анализатор на международните пазари. Според него президентът Тръмп е в центъра на събитията повече от вякога и повече от всякога пазарите зависят от това, какво ще реши той. И всеки ден е различнен. " Днес се..
При кабинета „Желязков“ виждаме една реална коалиция, а не сборен механизъм от формации, какъвто беше т.нар. сглобка. Действията между политическите играчи в правителството са по-устойчиви и синхронизирани, което дава възможност да мислим, че кабинетът ще изкара по-дълго от този на Денков. Това коментира политолога Светлин Тачев от Агенция..
Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70. "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..