В програма "Точно днес" - разговор за сложната политическа действителност с Георги Киряков, политолог, който има опасения, че и следващия вот, който ни очаква, няма да доведе до нов кабинет.
Какво следва без консолидация на паритиите и до къде може да се стигне?
Георги Киряков, отбеляза, че в 46-то НС не се даде възможност да се състави стабилно мнозинство, което доведе до трети вот в рамките на една година. "Това е основната причина, за да има блокаж на парламентарните процеси в страната. Причините за това са много, но тази ситутация не е само след вота и предпочитаниата на избирателите. Те посочиха кой да ни управлява, но политиците имаха своя лична задача и трябваше да е постигнат", допълни политологът.
"Не бива да се търси вина, в който и да е за ставащото, защото трябва да има и наказание, а наказание, когато иде реч за избори не е възможно, тук говорим за демократичните основи на обществото. През наказания няма как да поправим сегашната ситуация", каза Киряков.
Той даде добра оценка на служебното правителство, защото успя в тежката ситуация да вземе важни решения. Киряков каза : "Това удряше постоянно по президента, защото той беше стратегът за това правителство."
По повод на нова партия на Кирил Петков и Асен Василев: Има индикации в тази посока от тях двамата, те казват, че до края на мандата на служебното парвителство няма да градят парти, но това оставя у хората усащане, че когато приключи мандата, че те ще направят опит да материализират подкрепата, която натрупаха. Те бяха силните фигури в служебния кабинет.
Изборите две в едно, на 14 ноември: Това е трудно взето решение от президента, защото той още от началото не беше склонен да се съгласява към този тип смесване на изборите. Сега президентът Радев ще бъде в изключително неудобна ситуация да прави избори с партиите, които искат да участват в следващото НС. По повод на фигурите, които се обсъждат от ГЕРБ за президент, сред които са Петър Стоянов, Георги Близнашки, политологът смята, че нито една от тези кандидатури няма да успее да генерира досатъчно влияние в рамките на кампанията, за да пребори на първи тур Румен Радев.
"Щом не е Бойко Борисов кандидат за президент, то ГЕРБ нямат вяра в себе си, че ще спечелят тези избори. Т.е почти сигурно правят калкулации, че ще ги загубят", смята Георги Киряков. Той заключи, че ще се стигне до нова патова ситуация и след тези избори, възможно е да се върнем към ситуацията от 4 април. Киряков обобщи: "Тогава вече ще се наложи да разберем дали ще има официална коалиция ГЕРБ - ДПС или коалиция БСП - ГЕРБ. Но, това е малко възможен вариант и ще има нова невъзможност да се състави правителство, защото отново партиите на промяната, може би няма да имат 121 народни представители."
С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив. Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна програма..
Има опасност Кукленият театър в Пловдив да влезе в следващата година с 200 000 лева неразплатени средства към доставчици на услуги, каза в предаването „Точно днес“ директорът му Петър Влайков. Причината е, че те не се отпускат от министерството на културата, въпреки че са част от тазгодишния бюджет. Проблемът се повтаря от миналата..
Валидни са и двете тези за преговорите преди първия мандат - както тази за действително усилие, така и за "тупане на топката" до следващи предсрочни избори, коментира политологът Страхил Делийски. Прекалено нагъсто се случва този сюжет, този ритуал се превърна в норма и на участниците им е все по-трудно да разкажат това, което правят. Още по-трудно е..
Хирургията на бъдещето вече се прилага в УМБАЛ „Свети Георги“ с робот-асистирана иновативна система. Робот-асистираната хирургия е нова ера в медицината за безпрецедентна прецизност, минимална инвазивност и по-бързо възстановяване за пациентите. При този оперативен метод хирургът използва роботизирано устройство за контролиране на..
Още през лятото , когато се определяха цените, енергийните дружества алармраха, че се подценява прогнозираното потребление на домакинствата. Още тогава те обърнаха внимание, че заложените цифри са по - ниски от очакваното потребление . Тогава, за да има по - ниски цени на електрическата енергия, беше заложено едно по - малко потребление...