Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Сцена на кръстопът" стартира с надежда за приятелството

"Мотото на фестивала тази година е "Театъра - надеждата", защото се оказа, че  изкуството, сценичните изкуства, театърът са единственото място, където хората в тази разбунена държава с много проблеми, които се решават в момента, успява да събере хората. Това е същността на изкуството и съм щастлив, че в този храм на изкуството хората наистина са обединени от доброто и са вдъхновени". Това заяви на пресконференция фестивалният директор и директор на Пловдивския драматичен театър Кръстю Кръстев.

Росица Обрешкова - програмен директор на "Сцена на кръстопът" подчерта, че най-интересното, което се е случило през годината на театралните сцени в страната е, че са създадени изключителни спектакли.  

"Мастера казваше, че е приятел за дълъг път. И всички го знаем. Изключително съм щастлива, че нашият фестивал "Сцена на кръстопът" има толкова добри приятели за толкова дълъг път  вече 25 години. Пожелавам да пътуват с нас още по толкова. Да запазим духа на Стефан, цялото му усещане за живота  с този размах, който той го имаше! По време на чума знаете, театрите се затварят, а ние ги отваряме на 50%".  

По думите на Обрешкова, жаждата за общност, гладът към театъра прави възможни  прекрасните спектакли, включени във фестивалната програма.

Обрешкова уточни, че съпътстващата програма е изключително интересна. Наред с изложбата на Елена Иванова - един от най-големите ни и утвърдени на международната сцена сценографи, в галерия U.P.A.R.K., зрителите ще могат да присъстват и на уъркшоп на Георги Тошев с актьори, за да видят процеса на подготовката им за присъствие в медийното пространство, предвидена е среща с композитора Асен Аврамов. 

Обрешкова потвърди, че и тази година ще бъде присъдена стипендия на името на Стефан Данаилов - Ламбо за втори път. На големия актьор и създател на Есенния театрален фестивал "Сцена на кръстопът"  ще бъде посветен и хепънинга на 21 септември, за да бъде запазена неговата памет и всички заедно да отпразнуват 25-та годишнина на фестивала. 

Чуйте повече от звуковия файл: 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Японската вишна, известна още като сакура

Завърши петият международен конкурс за хайку “Мая Любенова”

Журито и тази година беше в състав Антоанета Николова, Гергана Янинска и Владислав Христов. Петото издание се превърва в едно от най-успешните, в историята на конкурса. Получените 600 творби бяха разпределени в две секции - англоезична и българска. Съответно в секцията „англоезична“ бяха представени 389 хайку, в секцията „българска“ 211..

обновено на 19.04.24 в 18:51

"Хенд" с премиера на "Червената шапка. Презареждане"

Премиера на спектакъла "Червената шапка. Презареждане" представя театър "Хенд"  на 21-ти и 24-ти април.  Емблематичното представление за театъра, което  бе представено преди Ковид-пандемията, е с напълно обновен състав. Обновено е и музикалното оформление. В главната ромя е поверена на Виктор Стамболов, а в спектакъла участват още Вилиян Гешев, Гордан..

публикувано на 19.04.24 в 11:00

В "Срещите" за хода на времето и смяната на поколенията

Наясно сме, че участието в живота на поредицата поколения, която се проточва от миналото в бъдещето, прави ежедневието ни по-богато и по пълноценно.. Въпреки това често превръщаме историята си в токсична омраза. Затова толкова по-интересен ми е разказът на колегата Петър Граматиков, разказ за далечни времена и срещи, случили се в Пловдив.  Слушайте...

публикувано на 19.04.24 в 10:22

Стартира фестът "Пловдив вайбс"

Тазгодишното издание на фестивала Plovdiv Vibes, което ще се проведе от 19-ти до 28 април, е посветено на темата „Трансформации“ и представя многообразие от културни, развлекателни прояви и събития в седем различни градски зони. Акценти във форума са фотографските изложби „Трансформации“ на Ивайло Станджиков  и изложбата Градът – преди и..

публикувано на 19.04.24 в 06:29

Юлияна Фархи представя книгата "Сефарадските ни корени"

Книгата „Сефарадските ни корени“ от изследователката на сефарадските бит и култура Юлияна Фархи ще бъде представена в сградата на Организация на евреите „Шалом“-Пловдив. Евреи населяват българските земи от древността. В съвременността евреите в България принадлежат към двете основни групи: сефаради и ешкенази. Сефарадите са потомци на еврите,..

публикувано на 19.04.24 в 06:24