28 платна с шевици, изрисувани за всяка от 28-те области на България и повечето съчетани с емблематично място от тях. Това представлява изложбата „Род“ на Радина Росенова, която днес се открива в Къщата на художниците „Верен Стамболян“, като част от събитията в Празниците на Стария град.
Пловдив е представн с Етнографския музей, а елементи от шевица могат да се открият в неговото изображение. Родният на Радина Росенова Разград присъства без емблематична забележителност, но с две шевици, специфични за местните хора, наричани още кАпанци. В тях, казва авторката, се съдържат най-много старобългарски символил. А Пазарджик, където завършва училище за изкуства, е избрала да вплете в местната шевица Часовниковата кула.
Родовата история на Радина Росенова я свързва с Георги Бенковски по линия на нейната баба Велика Копривщенова. Това е и една от причините идеята да съедини като нишки на шевица корените ѝ с настоящето не я напуска в 12-те години, когато е учила и живяла извън страната ни.
"Според мен, родолюбието не се възпитава. Във всеки един нас то е закодирано в кръвта ни. Много се гордея, че съм потомка на Бенковски. Тази буйна кръв определено има влияние върху изкуството ми и върху мен като човек. А за шевицата вярвам, че това е вселенският ни код – изцяло посветена на позитивни послания. В моя случай аз се опитвам да изградя един мост между млади и стари. Да търсим тази заедност, от която много се нуждаем – мисля, че можем да използваме кодовете на нашите деди" - убедена е авторката на проекта.
Тази вечер три поколения от нейния род – баба ѝ, майка ѝ Бояна Илиева и тя самата – ще открият изложбата „Род“. Тя ще остане тук до 30 септември, а идеята е след това да продължи да пътешества, обикаляйки и българските общности извън граница.
Още може да чуете в репортажа в звуковия файл. А видео репортажът гледайте в youtube канала ни и тук:Малко над 1 милион лева възлизат спестените средства от бюджета на Фондация „Пловдив 2019“ за миналата година, който е в размер на 3 милиона 618 хиляди лева. Изразходваните средства са малко над 2 милиона. Според отчета на фондацията изпълнението на бюджета е 56%. От общо 2 милиона и 600 хиляди лева бюджетна субсидия от Община Пловдив, са похарчени..
Станаха ясни номинациите за наградите „Икар“, връчвани от Съюза на артистите в България. Актьорът Явор Милушев получава наградата „Икар“ за изключителен принос към българския театър, съобщиха от актьорската гилдия. Призът „Икар“ за чест и достойнство се присъжда на 76-годишния актьор - ветеран в Пловдивската драма Стоян Сърданов. Пред..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 22.02. 2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ (нови книги) Алеко Константинов. Бай Ганьо. До Чикаго и назад, пътеписи, разкази, фейлетони. 402 стр., ок. 7А, Фама+, 2025. Мика Валтари. Синухе Египтянинът. 600 стр., 7А, Изток-Запад, 2025. Владимир Зарев...
Изложба базар на мартеници, изработени от майсторките от Клуб „Българка“, ще се открие тази вечер от 18 ч. в читалище „Възраждане“. Проявата включва литературно-музикална програма с участието на приятели на читалището. Това е втора поред изложба, посветена на 1 март, като началото беше поставено миналата година. Клуб „Българка“ съществува..
Сега, когато футоролозите ни уверяват, че идва епоха, в която ще трябва да преизобретим себе си, в "Срещите" се връщаме към някои изконни човешки качества. Обединихме ги във въпроса: "Какво означава да принадлежиш към човешкия род днес?" Търсим отговорите с писателя Красимир Димовски и богослова Радослав Паскалев.