Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Пловдив започва „Седмица на Димитър Димов“

С откриване на изложба под мотото „Литературната аптека на Димитър Димов“ в Дома на културата „Борис Христов“ и прожекция на документален филм от днес в Пловдив започва „Седмица на Димитър Димов“. 

Експозицията включва документални пана с основни моменти от биографията на романиста, който по професия е ветеринарен лекар, с кратки откъси от неговите творби и информация за използваните в сюжетите им лекарства. 

"От Къща музей "Димитър Димов" сме предоставили лични вещи като пишещата машина на Димов, първите издания на неговите романи и други основни моменти от живота му- студентството, специализацията му в Испания, ветеринарната му дейност", каза д-р Милена Катошева, главен уредник на Къща музей „Димитър Димов“ в София. 

Допълнена е с автентични опаковки на медикаменти и други интересни експонати.

"Всъщност изложбата е насочена към една много по-широка аудитория. Показвайки лекарствата, които са споменати в романите на Димитър Димов ние разкриваме един допълнителен акцент към неговото творчество, но това далеч не е адресирано към специализирана аудитория. В изложбата са представени основни акценти от биографията на Димитър Димов и неговото творчество, което е адресирано към младата публика, т.е. бъдещите почитатели на писателя", каза доц. Георги Томов, директор на Музея на медицината в Медицински Университет -Пловдив

През 2021 г. се навършват 70 години от първото отпечатване на романа „Тютюн“, по-голяма част от който е написана в Пловдив, докато писателят работи в Пловдивския университет. 

"Идвайки в Пловдив Димов е един малко известен романист, който е четен от малък кръг високоинтелектуални почитатели на литературата и напуска Пловдив като класик", каза още доц.Томов.

Романът "Тютюн" е преведен на повече от 20 езика и донася на своя автор международна известност. 

На 24 септември (13 часа) в Аудиторийния комплекс на Медицинския университет чуждестранни студенти ще четат „Тютюн“ на френски, немски, руски, сръбски, украински, испански, гръцки, турски и японски език.  

Главен организатор на седмицата е Медицинският университет, а тя е включена в Културния календар на Пловдив. Събитията се реализират съвместно с Националния литературен музей.

Интервюто с д-р Милена Катошева, главен уредник на Къща музей „Димитър Димов“ в София и доц. Георги Томов, директор на Музея на медицината в Медицински Университет - Пловдив случайте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Тази събота "Срещите" питат какво е шамбала

В това августовско утро "Срещите" питат: Какво е ШАМБАЛА и защо пътешественици, изследователи, езотерици не са я открили...  И вярно ли е, че Шамбала е за земята, но не е на земята...  и че енергията на Шамбала е диструктивна за всички онези сърца и умове, които носят омраза?  Гост на СРЕЩИТЕ - издателят Валентин Марков. Слушайте...

обновено на 03.08.24 в 16:43

Тридневният "Балет без граници" започва на Античния театър

Едно от най-престижните събития в областта на балетното изкуство в България през този сезон Международният фестивал "Балет без граници" стартира днес на сцената на Античния театър. Той ще се проведе в рамките на три поредни вечери.  Магията на музиката, професионализмът на участниците, впечатляващата сценография и изяществото на балетните..

обновено на 03.08.24 в 11:40

Хор от диригенти изпя български фолклорен бисер

В град Хамар, наричан северната "Венеция" на Норвегия, се случи нещо изключително: младият пловдивски диригент Илиян Тиганев създаде хор от млади диригенти от цял свят и с тях изпълни българска фолклорна песен, която буквално запали сърцата на всички присъстващи. Илиян Тиганев, който е диригент на Пловдивския хор "Ангел Букорещлиев", е в Хамар за..

публикувано на 02.08.24 в 16:15

Гела е домакин на Гайдарското надсвирване за 21-ви път

Село Гела от днес до неделя за 21-ви път е домакин на Гайдарското надсвирване - най-големият гайдарски празник в Родопите. Богатата фолклорна програма на две сцени, прочутото гайдарско надсвирване, състезания, безплатни уроци по свирене на гайда, демонстрации, занаяти, традиции и родови срещи са само малка част от тридневния празник, който ще събере..

публикувано на 02.08.24 в 09:09

Зам.- кметът Панов и участници в МФФ си размениха подаръци

Сувенири, грузинска ракия, пластики и шапки от фолклорни носии бяха част от подаръците, които участниците в Международния фолклорен фестивал в Пловдив подариха на зам.-кметът Пламен Панов. Това се случи на традиционната среща между Панов и артистите от всички трупи часове преди кулминацията, която е спектакълът на грузинския държавен ансамбъл..

публикувано на 01.08.24 в 14:00