Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: Посланията от речта на Фон дер Лайен

Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен в годишната си реч се обърна към ЕП и всички европейски граждани с визия за това как се справяме с най-големите предизвикателства пред ЕС. Ковид кризата, Зелената сделка и европейските микрочипове, са част от темите, по които говори Фон дер Лайен. За важните послания според българските анализатори – репортаж  за "Рестартирай Европа" на Радио Пловдив.

„Най-голямата световна здравна криза от един век насам, ние избрахме да я преодолеем заедно, за да може всяка част на Европа да получи еднакъв достъп до животоспасяваща ваксина.“ Думи от годишната реч на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, посветена на състоянието на ЕС пред Европейския парламент в Страсбург. Тя определи като „тревожни“ различия в страните – членки, в процеса на ваксиниране срещу Covid-19: „Трябва да продължим в същия дух и Европа е готова. Осигурени са допълнително 1,8 млрд. допълнителни дози. Това е достатъчно за нас и нашите съседи, ако има нужда от подсилваща имунизация. Така че нека направим всичко възможно това да не се превърне в пандемия на неваксинираните“. 

Урсула фон дер Лайен обяви инвестиция от 50 милиарда евро за укрепване на Европейския здравен съюз в годишната си реч. Целта е да се гарантира, че “нито един вирус никога няма да превърне локалната епидемия отново в глобална пандемия”. „Тoва щe бъдe oт oгрoмнa пoлзa зa cпрaвянe c бъдeщи зaплaхи зa здрaвeтo нa пo-рaнeн eтaп и пo-eфeктивнo. Ниe рaзпoлaгaмe c кaпaцитeт зa инoвaции и нaучни изcлeдвaния, cъc знaниятa нa чacтния ceктoр и c кoмпeтeнтни нaциoнaлни oргaни. Ceгa e нeoбхoдимo вcичкo тoвa дa ce oбeдини и дa ce ocигури знaчитeлнo финaнcирaнe. Зa тaзи цeл прeдлaгaм нoвa миcия зa гoтoвнocт и уcтoйчивocт нa cиcтeмитe зa здрaвeoпaзвaнe в цeлия EC.“

Бюрото на Европейския парламент в България и Представителството на Европейската комисия проведоха онлайн дискусия с анализ на основните послания на речта. Заместник – министърът на външните работи Румен Александров каза: „Да, на фона на безпрецедентна криза като тази с Ковид-19, и на фона на нарастващия скептицизъм по отношение на това доколко ЕС е в състояние да се справя с кризи изобщо, за мен основното послание беше оптимизъм. Затова, че кризите не ни пратят безпомощни и по - слаби, а напротив, те ни мотивират и стимулират за по-активна работа, да ги преодоляваме и затова, че ЕС е в състояние да се учи от грешките си. И другото е, че каквото правим на ниво ЕС, то трябва да отчита спецификите на отделните държави – членки.“

Даниел Смилов, програмен директор на Центъра за либерални стратегии определи оптимизма на Урсула фон дер Лайен. като основателен. В крайна сметка вземете бюджета – 27 - те държави показаха, че когато има предизвикателство като ковид кризата, могат да удвоят бюджета, т.е да разполагат с двойно по-голям ресурс за справяне с пандемията.

Ваксините, преди 12 месеца нямаше ваксини, вече има, не само има, но и начините, по които бяха разпределени са важни, има по-богати и по-бедни държави. При това солидарно разпределине, всяка държава получи своя дял, друг е въпросът, какво прави с него.“

ЕС ще увеличи финансовата си подкрепа за борбата на по-бедните страни с климатичните премени и приспособяването им към техните последици, заяви председателката на Европейската комисия. Мартин Владимиров, директор програма „Енергетика и климат“ в Центъра за изследване на демокрацията: Във връзка със Зеления преход, има ключова директива за ВЕИ, по която ние сме изпуснали всички срокове, няма дебат в парламента, всичко друго се дебитира, но не и това. Тази директива, плюс  директивата за енергийна ефективност,  те двете ще променят коренно енергийната ни система през следващите 10 години.“

Фон дер Лайенакцентира в речта си, че  бъдещето на ЕС зависи от нивото му на технологичната готовност, най-вече от достъпа до чипове. Гергана Паси, председател на ПанЕвропа - България поясни какво остава от речта:  „Остава това, което и те са сложили като заглавие в отчитането на предишната година, че тази реч представлява „завръщане в бъдещето“. Ако пандемията отклони ЕК от предварително начертаните политически приоритети, тук се заявява амбиция да се завърнем към важните приоритети. Важното е и този Закон за европейските микрочипове, което в много голяма степен дублира аналочиген закон в Америка.

Урусал фон дер Лайен призова за координация на европейско равнище, за да бъде създадена своеобразна "европейска екосистема на чиповете", включително тяхното производство.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Нужен е стандарт за използване на ботулиновия токсин

Какви са рисковете от използването на ботулиновия токсин? Според доц. д-р Даниел Янков, зам.-председател на Българската асоциация по пластична реконструктивна и естетична хирургия, ботулиновият  токсин тип А е медицински продукт, предназначен за терапевтични средства и козметични процедури в целия свят и като вид естетична процедура заема първо..

публикувано на 05.02.25 в 15:58

Три организации с протестна дата срещу високите цени на храните

В обща позиция три организации в България се обявяват срещу високите цени на хранителните продукти и обявяват датата 13-ти февруари за протестна. В обща позиция от Движение „Системата ни убива“, Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи твръдят, че в последните седмици в търговските вериги и във всички по-малки..

публикувано на 05.02.25 в 15:51

Ботулизъм след ботокс не е описан в научната литература

За съжаление добрите примери в естетичната хирургия, които са много повече, остават незабелязани и обикновено виждаме лошата практика, каза в коментар на скандала с нашумелия случай на некоректно поставен ботокс доц. д-р Елеан Зънзов - началник на Клиниката по пластично-възстановителна и естетична хирургия в УМБАЛ „Св. Георги". Той сподели, че..

публикувано на 05.02.25 в 10:55

И учителите трябва да се готвят за матура по математика

„Идеята за задължителна матура по математика трябва да се погледне от различни ъгли. В европейски и световен мащаб математиката е приоритетна. През годините ние малко я пренебрегнахме, била трудна, децата не се справяли. Проблемите не са еднозначни. Започваме сега отзад напред. А трябва да се гледа по-мащабно. Математиката не е само учебен..

публикувано на 05.02.25 в 10:54

Атанасова не бива да е член на Венецианската комисия

Защо пловдивски адвокати готвят протест срещу избора на Десислава Атанасова за член на Венецианската комисия?        Според адвокат Емилия Недева от Пловдивската адвокатска колегия и процедурата за избор на наш представител във Венецианската комисия, и името на Десислава Атанасова са смущаващи. По думите ѝ в случая не става дума за избор, а за..

публикувано на 05.02.25 в 10:27