Борис Дочев е един от художниците в семейството на три поколения майстори на четката: баща му Асен Дочев, той и брат му Петър Дочев. Тяхната обща изложба може да се разгледа до края на септември в Етнографския музей, на който той дари огромно богатство от предмети с историческа и етнографска стойност, сред тях и предмети – образци на възрожденското изкуство.
Роден в царско време, творил между две обществено политически системи и до днес търсещ смисъла на изкуството между времето и срещу него, на 87 години Борис Дочев пази елегантния си вид и изказ и излъчва духовност.
Вместо носталгия, спомените му за едни от най-именитите художници, приятели на семейството му и негови лични близки, сред които Златю Бояджиев и Христо Явашев, са изпълнени с мъдрост за артистичното им наследство.
За Кристо разказва: "Бяхме 5 години неразделни приятели - 3 години на един чин в гимназията, 3 години заедно в Академията. Накрая на 3-тата година той замина за Чехия, а оттам и за Виена. Днес Триумфалната арка - вече последни акорди и минава в небитието. Знаете, неговото изкуство е временно. Както и всичко на този свят е временно".
Златю Бояджиев определя като гениален. След като получава удар, става 2 пъти по-работоспособен " И си мисля - Златю, Бетовен и други - защо Господ разрешава да ги сподели тази глухота, тази парализа? Очевидно не са си вършили достатъчно прилежно работата и Господ им казва: "Няма да се занимавате с друго, да пишете лозунги, да се катерите по комините да пишете Слава на БКП. Пратени сте с мисия, ще работите, защото вие сте наредени. Затова аз спирам контактите ви със света и ви оставям сами със себе си. Най-ценното богатство ви давам - да общувате със себе си. Да не се разпилявате навън". Както сега всичките - не живеят вътрешен живот".
А размислите на Борис Дочев за изкуството ни отвеждат в едно време, в което, по думите му, хората са се отнасяли сериозно с него: "То е врата към духовен свят, няма нищо общо със сегашните разбирания за красота, които са вулгарно-материализирани. Голямото изкуство е философия - дълбока истина за реалността, подбудена от вечния ти стремеж към Всемирната хармония и красота".
И още - как точно се прави голямо изкуство, защо сме в упадък и какво ни казва епидемията от коронавирус - чуйте разказа му в звуковия файл - носталгичен и личен, като дар за бъдещите поколения. А в youtube канала ни и тук може да видите художника и картините от общата им изложба "Художниците Дочеви - баща и синове" в Етнографския музей.
Малко над 1 милион лева възлизат спестените средства от бюджета на Фондация „Пловдив 2019“ за миналата година, който е в размер на 3 милиона 618 хиляди лева. Изразходваните средства са малко над 2 милиона. Според отчета на фондацията изпълнението на бюджета е 56%. От общо 2 милиона и 600 хиляди лева бюджетна субсидия от Община Пловдив, са похарчени..
Станаха ясни номинациите за наградите „Икар“, връчвани от Съюза на артистите в България. Актьорът Явор Милушев получава наградата „Икар“ за изключителен принос към българския театър, съобщиха от актьорската гилдия. Призът „Икар“ за чест и достойнство се присъжда на 76-годишния актьор - ветеран в Пловдивската драма Стоян Сърданов. Пред..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 22.02. 2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ (нови книги) Алеко Константинов. Бай Ганьо. До Чикаго и назад, пътеписи, разкази, фейлетони. 402 стр., ок. 7А, Фама+, 2025. Мика Валтари. Синухе Египтянинът. 600 стр., 7А, Изток-Запад, 2025. Владимир Зарев...
Изложба базар на мартеници, изработени от майсторките от Клуб „Българка“, ще се открие тази вечер от 18 ч. в читалище „Възраждане“. Проявата включва литературно-музикална програма с участието на приятели на читалището. Това е втора поред изложба, посветена на 1 март, като началото беше поставено миналата година. Клуб „Българка“ съществува..
Сега, когато футоролозите ни уверяват, че идва епоха, в която ще трябва да преизобретим себе си, в "Срещите" се връщаме към някои изконни човешки качества. Обединихме ги във въпроса: "Какво означава да принадлежиш към човешкия род днес?" Търсим отговорите с писателя Красимир Димовски и богослова Радослав Паскалев.