От седмица и за първи път, НЗОК заплаща лечението на пациентите с коронавирусна инфекция, които се лекуват в домашни условия. Вече са разкрити около 50 COVID зони за извънболнично лечение на пациенти с коронавирус. Една от тях е в ДКЦ-2 в Пловдив, където само през вчерашния ден са преминали 26 болни, при 4-ма от тях е доказана ковид инфекция. Това съобщи управителят д-р Валентина Костуркова. За програма "Точно днес" тя разясни каква е методиката пациентите, с леки или със средно тежки симптоми на коронавирус, да бъдат прегледани, изследвани и да получат безплатни лекарства.
" От началото на септември се увеличаха пациентите, които търсят консултация, като това са предимно неваксинирани граждани, уточни специалистът.
По думите й НЗОК заплаща за домашното лечение само на здравноосигурените лица с доказана инфекция ковид-19, потвърдена с тест - ПСР или антигенен.
" В COVID зоните се обслужват както насочени пациенти от личните лекари с диагноза ковид, така и самонасочели се болни. Важно е да се знае, че за едно здравноосигурено лице в рамките на 10 календарни дни от датата на доказване на заболяването, регистрирането в националната система трябва да бъде за борба с ковид, тоест не повече от 10 дни след като той има положителен тест. По отношение на лекарствата, те се изписват еднократно, за един терапевтичен курс, от 7 до 10 дни. Изписват се на електронни рецепти, което много улеснява.
Рецептата може да бъде изпълнена във всяка една аптека на територията на страната, работеща с НЗОК. За разлика от хроничните заболявания, които също се изписват по електронен път, тук при острото заболяване, в аптеката има възможност за смяна с генерично лекарствено средство, но съответно и с доплащане, ако е необходимо. Това е много важно да се знае", допълни д-р Костуркова.
Тя каза, че има сигнали за липсващи медикаменти в аптечната мрежа, но има възможност за замяна на тези лекарства.
Д-р Костуркова уточни, че пациентът има право на вторичен преглед по здравна каса, на безплатни изследвания и образна диагностика, ако се налага. Няма значение и за какъв специалист ще е направлението, издадено от общопрактикуващия лекар. В ДКЦ-2 се преглеждат всички пациенти, дори и тези без здравни осигуровки, но те не могат да ползват безплатни лекарства.
Според лекаря трябва да бъдем по-отговорни и да се ваксинираме.
Интервю с д-р Костуркова може да чуете в прикачения звуков файл.
„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..
Доколко образователната система е способна да осигури квалифицирани кадри за развитие на професионалното обучение по актуални и търсени професии и да дава възможност да се работи върху уменията и компетентностите. Това е въпросът, който поставя областният управител проф. Христина Янчева в становището си до Регионалното управление на..
Решението на Върховния касационен съд (ВКС) да бъде регистрирана Българска православна старостилна църква предизвика вълна от недоволство. Застрашава ли това единство на православната църква и до какво може да доведе наличието на паралелна православна църква? "Мисля, че това не застрашава единството на Българската православна църква..
Много недостатъци се събраха в изборния процес през годините, така че промените в Изборния кодекс са необходими и могат да дадат добър резултат. Промяната в отчитането на гласовете е крачка в правилната посока, но за да няма проблеми детайлите трябва да бъдат изпипани много добре. Така политологът и изборен експерт Даниел Стефанов коментира..
Изпълнители от Община Марица се обединяват в мащабен благотворителен концерт в подкрепа на 2-годишния Иван от Рогош, който страда от детска церебрална парализа. Момчето започва да провежда рехабилитация още, когато е на 6 месеца. Сега обаче се нуждае от 44 000 лева за провеждане на лечение в турска клиника. Тя е за рехабилитация, която ще..