Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Безплатни лекарства от Ковид зона - при доказана инфекция

От седмица и за първи път, НЗОК заплаща лечението на пациентите с коронавирусна инфекция, които се лекуват в домашни условия. Вече са разкрити около 50 COVID зони за извънболнично лечение на пациенти с коронавирус.  Една от тях е в ДКЦ-2 в Пловдив, където само през вчерашния ден са преминали 26 болни, при 4-ма от тях е доказана ковид инфекция. Това съобщи  управителят д-р Валентина Костуркова. За програма "Точно днес" тя разясни каква е методиката пациентите, с леки или със средно тежки симптоми на коронавирус, да бъдат прегледани, изследвани и да получат безплатни лекарства.

" От началото на септември се увеличаха пациентите, които търсят консултация, като това са предимно неваксинирани граждани, уточни специалистът.  

По думите й  НЗОК заплаща за домашното лечение само на здравноосигурените лица с доказана инфекция ковид-19, потвърдена с тест - ПСР или антигенен.

" В COVID зоните се обслужват както насочени пациенти от личните  лекари с диагноза ковид, така и самонасочели се болни. Важно е да се знае, че за едно здравноосигурено лице в рамките на 10 календарни дни от датата на доказване на заболяването, регистрирането в националната система  трябва да бъде за борба с ковид, тоест  не повече от 10 дни след като той има  положителен тест. По отношение на лекарствата, те се изписват еднократно, за един терапевтичен курс, от 7 до 10 дни. Изписват се на  електронни рецепти, което много улеснява. 

Рецептата  може да бъде изпълнена във всяка една аптека на територията на страната, работеща с НЗОК. За разлика от хроничните заболявания, които също се изписват по електронен път, тук при острото заболяване, в аптеката има възможност за смяна с генерично лекарствено средство, но съответно и с доплащане, ако е необходимо. Това е много важно да се знае", допълни д-р Костуркова.

Тя каза, че има сигнали за липсващи медикаменти в аптечната мрежа, но има възможност за замяна на тези лекарства. 

Д-р Костуркова уточни, че пациентът има право на вторичен преглед по здравна каса, на безплатни изследвания и образна диагностика, ако се налага. Няма значение и за какъв специалист ще е направлението, издадено от общопрактикуващия лекар. В ДКЦ-2 се преглеждат всички пациенти, дори и тези без здравни осигуровки, но те не могат да ползват безплатни лекарства. 

Според лекаря трябва да  бъдем по-отговорни и да се ваксинираме.

Интервю с д-р Костуркова може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В големите вериги свободен пазар няма, а надценката е 80-100%

Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него  у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..

публикувано на 13.02.25 в 16:09

Първа копка на новата водопроводна мрежа в Брестовица

Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова.  На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..

обновено на 13.02.25 в 14:41

Докато шумим за вейпове, на пазара вероятно има нова дрога

Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях.  След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...

публикувано на 13.02.25 в 13:12

3 години обучение на медицински сестри ще ни върне в миналия век

На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..

публикувано на 13.02.25 в 11:52

Бедни сме, защото ни ограбват картели и монополи

За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България".  Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..

публикувано на 13.02.25 в 10:58